אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה אישרה: בזן ופז יוכלו לשווק גז טבעי לתחנות דלק ולתעשייה צילום: טלי מאייר

ועדת הכלכלה אישרה: בזן ופז יוכלו לשווק גז טבעי לתחנות דלק ולתעשייה

למרות ההתנגדויות העזות, החליטו חברי הוועדה להעביר את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית; ארגון המשמר החברתי: "חשש כי החוק יחזק את בזן ופז"

05.11.2014, 11:34 | רוני זינגר

ועדת הכלכלה אישרה הבוקר (ד') את הצעת החוק שתאפשר לחברות הזיקוק פז ובזן להתחיל לשווק גז טבעי לתחנות דלק ולתעשיה. ההצעה תעבור כעת לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

כיום עוסקות בשיווק הגז ארבע חברות - דלק, דור אלון, סופר גז ואמישרגז. מדובר בהצעת חוק שהסתירה מאחוריה לחצים רבים של החברות המסחריות הנוגעות לדבר, ובראשן פז ובזן שלמעשה עמדו מאחורי יוזמת הצעת החוק וקידמו אותה ללא הרף באמצעות הלוביסטים ששכרו לעניין. מנגד פעלו חברות דור אלון ודלק להביא חוות דעת שיבהירו כי מדובר בחוק שרק יחזק את הריכוזיות במשק.

את הצעת החוק, ששמה הוא 'הגברת התחרותיות בשוק הגז הטבעי', הגישו ח"כ רוברט אילטוב וח"כ איילת שקד, "כדי להגביר את התחרות ולתועלת המשק והצרכן הישראלי", ולאפשר למעשה לחברות נוספות להשתתף בשוק שיווק הגז הטבעי בישראל. ואולם מנגד, עלו טענות קשות בדבר חוק שבא לסייע למעשה אך ורק לשתי חברות, פז ובזן, שהן גם מזקקות הדלק עצמו, להיכנס לשוק שהולך וגדל ואשר עד כה על פי חוק הן לא יכלו לקחת בו חלק.

תחנת דלק של חברת פז, צילום: אוראל כהן תחנת דלק של חברת פז | צילום: אוראל כהן תחנת דלק של חברת פז, צילום: אוראל כהן

לפני כשנה פנתה פז ליו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן וניסתה לשכנעו לעמוד בראש הצעת חוק למענה, אך הוא סרב. בהמשך כאמור הוגשה ההצעה שאושרה הבוקר. ברוורמן אמר בזמנו כי חשב שהחוק אינו טוב והמתין לשמוע את עמדת הממונה על ההגבלים.

במהלך הדיונים שהתקיימו בעניין החוק בוועדה, הביע נציג הממונה על ההגבלים העסקיים דווקא עמדה תומכת בהצעת החוק ואף לא היה שותף לעמדת משרד האנרגיה להגביל את מספר תחנות הדלק בהן יוכלו פז ובזן לשווק את הגז. גם עמדת יתר המשרדים הממשלתיים תמכה בהצעת החוק - האוצר והאנרגיה תמכו אך כאמור הוגבלה לבסוף מספר תחנות הדלק בהן יוכלו המזקקים גם לשווק.

מהמשמר החברתי שעוקב אחרי הצעת החוק זו נמסר כי "המשמר החברתי מביע חשש כי תחת הסיסמה "תחרותיות", החוק יחזק את חברת בזן ופז, שכבר כיום נהנות משליטה בתחום זיקוק הנפט, ותאפשר להן להיכנס לשוק הגז הטבעי המתעורר על השטיח האדום. גם ההגבלות שהוכנסו להצעת החוק לא מהוות מכשול משמעותי למניעת ריכוזיות במשק האנרגיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות