אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על המלצות גרמן עולה לוועדת השרים, ליברמן יתנגד צילום: נמרוד גליקמן

הקרב על המלצות גרמן עולה לוועדת השרים, ליברמן יתנגד

המלצות שרת הבריאות יעלו היום לדיון. על הפרק: צמצום תיירות המרפא והגבלת מספר החולים שהקופות יפנו לבתי החולים הפרטיים. שר החוץ יתנגד, אף שתמך עד לפני חודש

06.11.2014, 08:57 | שאול אמסטרדמסקי

כשלושה חודשים אחרי שוועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל הציגה את מסקנותיה, הקרב על המסקנות עולה מדרגה. היום תתכנס ועדת השרים לענייני חקיקה לדיון בסעיפים שייכללו בחוק ההסדרים, אשר יוגש לכנסת בשבוע הבא. שניים מהם צפויים לעמוד במסגרת קרב רווי יצרים ואינטרסים.

קראו עוד בכלכליסט

הראשון מבקש לצמצם את פעילות תיירות המרפא בבתי החולים הממשלתיים ולהטיל פיקוח על הענף ומגבלות על הסוכנים הפועלים בו, שמשדכים בין תיירי מרפא לבין בתי החולים. נוסף על כך, וזו הנקודה שמרגיזה גם את בתי החולים הממשלתיים ואת השחקנים הגדולים בתעשייה, המדינה מבקשת להטיל מס של 15% על פעילות תיירות המרפא לטובת קיצור תורים לחולים ישראלים במערכת הבריאות הציבורית. על פי הערכות, הענף מגלגל כמיליארד שקל בשנה.

לדברי גורמים במערכת הבריאות, ההתנגדות לסעיף זולגת גם למערכת הפוליטית, ועל פי הערכות, שרי ישראל ביתנו צפויים להתנגד להצעה אף שתמכו בה בעת שהתקציב וחוק ההסדרים אושרו במליאת הממשלה לפני חודש בלבד.

שר החוץ אביגדור ליברמן, צילום: אוראל כהן שר החוץ אביגדור ליברמן | צילום: אוראל כהן שר החוץ אביגדור ליברמן, צילום: אוראל כהן

הסעיף השני נוגע להגבלת היקף החולים שקופות החולים מפנות לבתי החולים הפרטיים: בעיקר לאסותא, אבל גם להדסה, שערי צדק והרצליה מדיקל סנטר. המתנגדת העיקרית היא אסותא, שאף עתרה לבג"ץ נגד המדינה על המלצות הוועדה, אבל גם קופות החולים.

שרת הבריאות יעל גרמן, בשיתוף אגף התקציבים באוצר, מנסה לגבש רוב להצבעה, ובעיקר לוודא כי הסעיפים לא יפוצלו מחוק ההסדרים. פיצול כזה יוביל לכך שהסעיפים לא יאושרו עד סוף השנה וככל הנראה לעולם.

אם הסעיפים אכן יאושרו בוועדת השרים, הקרב צפוי לעבור לכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות