אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הביקורת הציבורית: מיקי לוי ישלם מכיסו על המקרר שהותקן במכוניתו צילום: עומר מסינגר

בעקבות הביקורת הציבורית: מיקי לוי ישלם מכיסו על המקרר שהותקן במכוניתו

סגן שר האוצר שילם 3,500 שקל על המקרר שהותקן ברכבו, הוצאה שנחשפה כחלק מפרסום הוצאות הממשלה לשנת 2013

06.11.2014, 10:50 | שאול אמסטרדמסקי

בעקבות פרסום הוצאות משרדי הממשלה בתחילת השבוע, סגן שר האוצר מיקי לוי עשה מעשה. הוא הוציא צ'ק ורכש מהמדינה בכספו האישי את המקרר שהתקין ברכב השרד שלו לפני שנה. זאת לאחר שהתעוררה ביקורת ציבורית סביב השאלה מדוע ציבור משלמי המסים צריך לממן לסגן שר האוצר מקרר ברכבו בעלות של כ-3,500 שקלים. צמא ככל שיהיה, ההוצאה הזו נראתה מיותרת.

קראו עוד בכלכליסט

מיקי לוי , צילום: עומר מסינגר מיקי לוי | צילום: עומר מסינגר מיקי לוי , צילום: עומר מסינגר

הטרגדיה של חוק חובת המכרזים: עבודת הממשלה תקועה בוועדות הפטורים ממכרז חשיפת הוצאות הממשלה גרמה לסגן שר האוצר מיקי לוי לשלם בעצמו עבור התקנת המקרר ברכבו. זו ההוכחה לכך שהגברת השקיפות מייעלת את המגזר הציבורי, אבל הגיע הזמן לטפל בעוד גורם מעכב - מפלצת הבירוקרטיה של ועדות הפטור ממכרז שאול אמסטרדמסקי, 2 תגובותלכתבה המלאה
סיפור המקרר הוא נקודת הקצה, ממש הצ'ופצ'יק, של מפעל ההוצאות של משרדי הממשלה, והוא ההוכחה לכך שהגברת השקיפות חיונית להתייעלות המגזר הציבורי. אבל מדובר בצד אחד בלבד של התמונה, ודרושה מהפכה של ממש בתחום נוסף כדי שמשהו ישתנה. משרדי הממשלה מוציאים מדי שנה מיליארדי שקלים בעשרות אלפי התקשרויות מול ספקים פרטיים. עם השנים חלק גדול ממפעל ההוצאות הזה שינה צורה והפך לתעשייה של השגת פטורים ממכרז ולכן הגיע הזמן לטפל בעוד גורם מעכב – מפלצת הביורוקרטיה של ועדות הפטור ממכרז (ראה מסגרת).

המידע שפורסם בתחילת השבוע סקר עשרות התקשרויות שונות של משרדי הממשלה עם ספקים שונים - מקניית מקרר לרכב של נבחרי ציבור ועד תשלום על ימי כיף וגיבוש של עובדי המשרדים בשווי מאות אלפי שקלים ויותר.

המידע כלל גם עלויות של נסיעות שרים ופקידים בכירים לחו"ל, והצליח להביך את צמרות המשרדים השונים. זאת משום שהמידע שהועבר לתנועה לחופש המידע היה בצורתו הגולמית, ללא עין בוחנת של דוברויות המשרדים או של מנכ"לי המשרדים, דבר שהצליח להרגיז כמה מהם.

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט" בעקבות פרסום ההוצאות פנו ארבעה משרדי ממשלה האוצר החקלאות המשפטים והבריאות לתנועה לחופש המידע וביקשו להסיר אותו עד לבדיקה נוספת. בתנועה לחופש המידע החליטו לא להסיר את הקבצים למעט את זה של משרד הבריאות שבו חשף המשרד פרטים אישיים של פגועי נפש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות