אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירלנד תסתום פרצה בחוקי המס, עם קריצה לחברות הטכנולוגיה צילום: בלומברג

אירלנד תסתום פרצה בחוקי המס, עם קריצה לחברות הטכנולוגיה

המדינה, שתאגידים בינלאומיים ניצלו את חוקיה כדי להתחמק ממס, נכנעה ללחץ האיחוד האירופי וארה"ב, אבל דאגה להישאר אטרקטיבית

06.11.2014, 13:29 | שירות כלכליסט

אירלנד תסגור את פרצת החוק שמאפשרת לחברות לנתב דרכה את הכנסותיהן למקלטי מס, אך מנגד תבטל לחלוטין את המס שהיא מטילה על קניין רוחני.

הפרצה, שאפשרה לחברות לבצע פעלול חשבונאי שנודע בשם "אירי כפול", עמדה במרכז הביקורת שהוטחה באירלנד מצד האיחוד האירופי וארה"ב.

במסגרת תמרון המס מעבירות חברות בינלאומיות דוגמת גוגל ואפל הכנסות לשלוחה שלהן באירלנד. השלוחות האיריות, בתורן, רושמות את ההכנסות בחשבונות שהיא מנהלת במקלטי מס שונים. מכיוון שאירלנד מחייבת חברות הפועלות בה לשלם מס רק על הכנסות מפעילות שהן ביצעו בתחומה, הכספים מועברים למקלטים באופן חוקי ומס החברות שהן משלמות במדינה נמוך בהרבה מהמס הקבוע בחוק, שעומד על 12.5% — השיעור הנמוך ביותר במדינות האיחוד האירופי.

אנדה קני, ראש ממשלת אירלנד, צילום: אי פי אי אנדה קני, ראש ממשלת אירלנד | צילום: אי פי אי אנדה קני, ראש ממשלת אירלנד, צילום: אי פי אי

החוק החדש שהובא לאישור הפרלמנט בדבלין יאסור על חברות לפתוח חברות־בנות במקלטי מס כדי לבצע את תמרון "אירי כפול" החל מינואר 2015, אך חברות שכבר פועלות במבנה שמאפשר להן לנצל את הפרצה בחוק יוכלו להמשיך לעשות זאת עד 2020.

במקביל לחקיקה שתסגור את הפרצה, חוק התקציב האירי לשנה הבאה קורץ לתאגידים בינלאומיים, בעיקר בענף הטכנולוגיה. "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח כי בתוככי הצעת החוק מסתתר סעיף שיאפשר לחברות לקבל פטור ממס על הכנסותיהן מקניין רוחני דוגמת פטנטים ותמלוגים.

כיום 80% מההכנסות מקניין רוחני של חברות הפועלות באירלנד אינן ממוסות, והסעיף החדש ייתן פטור ממס לכלל ההכנסות ממקור זה.

לפי רשומות המס של אירלנד, ב-2012 נהנו מההנחה הקיימת 246 חברות, שחסכו בזכותה 135 מיליון דולר. ואולם, הנתונים אינם יכולים לתת אמת מידה מהימנה להיקף החיסכון בתשלומי מסים שממנו ייהנו החברות בעקבות התיקון. זאת שכן רבות מהן עשויות לנתב הכנסות שתומרנו במסגרת תרגיל "אירי כפול" כך שיתאימו לקבל את הפטור החדש.

ג'ים סטיוארט, פרופסור לפיננסים בטריניטי קולג' בדבלין, אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" שההצעה החדשה "לא רק שלא מצמצמת את האפשרויות להימנע מתשלום מס, אלא אף מגדילה אותן".

 

השינויים בחוקי המס האיריים נועדו לשמר את מעמדה כיעד אטרקטיבי לפעילות של חברות בינלאומיות גם לאחר ביטול הפרצה, שמאפשרת את תמרון "אירי כפול". הבחירה בהקלה במיסוי על הכנסות מקניין רוחני אמורה להקדים מאמץ בינלאומי למניעת התחמקות ממס על הכנסות בתחום זה, שתופס נתח גדל והולך מתוך הכלכלה העולמית.

ראש הממשלה מרגיע: "אפל לא תברח"

ראש ממשלת אירלנד אנדה קני משוכנע שהחברות הבינלאומיות שקבעו את המטות הראשיים שלהן במדינה, לא יעזבו אותה בעקבות החקיקה החדשה שתבטל את האפשרות לבצע תמרון מס מסוג "אירי כפול" (ר' כתבה). "החקיקה החדשה לא תעצור את זרם ההשקעות השופע למדינה", אמר שלשום קני בראיון לערוץ הטלוויזיה האמריקאי CNBC.

"אני חושב שאפל כאן לטווח ארוך. גם חברות אחרות ממשיכות להרחיב את פעולתן אצלנו. הן עושות את זה לא בגלל תנאי המס, אלא בזכות המוניטין שלנו וכוח האדם המיומן".

ראש הממשלה האירי התייחס גם לצעדים שהמדינה מתכננת כדי לשמר את האטרקטיביות שלה בעיני חברות בינלאומיות, אך נמנע מלגעת באופן ישיר בתיקון לחוק שיאפשר להן פטור ממס על הכנסות מקניין רוחני. "אני מניח שנצטרך להיות תחרותיים בכל הנוגע למס על פטנטים וידע.

כשהמהלכים ייצאו אל הפועל נהיה תחרותיים יותר מכל מדינה אחרת, אבל נקיים את ההתחייבויות הבינלאומיות שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למה לא מוחקים את מדינות מעלימי המס מהמפה הכלכלית ?
מחרימים אותם. וזהו. אין מסחר עם ארהב,קנדה,אוסטרליה,מערב אירופה. זהו. לישר קו. לעבות עם אמנה בינלאומית. לא צריך יותר מזה. שהבהמות (מלשון בהאמה, המקום, אבל אפשר לקרוא איך שרוצים) ואירלד ולוקסמבורג ומונקו וגם שוייץ, שיסחרו רק אחת עם השנייה. ארה"ב הראתה שהיא יכולה לפתוח לשבונות שוויצרים ולמסות אותם אם היא רק רוצה. אז למה לעצור שם? למה לא לתת לעמ(ים) את מה שמגיע לו בצדק?
אחד שלא יודע  |  06.11.14
2.
מה רע במקלטי מס?
אם אנחנו רוצים לקנות טלוויזיה, לדוגמה, זה לגיטימי שנלך לחנות שבה היא נמכרת במחיר הכי זול, נכון? באותו אופן, אם אנחנו תאגיד בינלאומי, ננהל את עסקינו במדינה שדורשת מאיתנו הכי פחות מס. למה לנו בתור אזרחים לרצות שהממשלות יקבלו את הכסף הזה? מה ממשלות עושות עם כל הטריליונים שהן גובות במסים? ממילא הרוב הולך למשכורות ולהטבות של הפוליטיקאים, ורק קמצוץ קטן חוזר לאזרח. תאגידים לפחות עושים משהו יצרני עם הכסף שלהם, ומספקים מקומות עבודה. אם נשאיר יותר כסף בכיסם של התאגידים, הם יוכלו להרשות לעצמם להעסיק יותר עובדים.
אורן  |  06.11.14
1.
חוק פשוט לחסימת מקלטי מס
אי הכרה בהוצאה או בהעברה שבוצעה למדינת מקלט מס כהוצאה מוכרת למס הכנסה. אבל בשביל לבצע זאת צריך להיות ממש אימפריה. למשל אם ארהב תוציא חוק כזה, ותכריז על אירלנד כעל מדינת מקלט מס. כל החברות האמריקאיות הגדולות לא יוכלו יותר לבצע את התעלול הזה. אחר כך יוכלו לבוא בעקבותיה המדינות הקטנות.
אוליבר טוויסט  |  06.11.14