אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל תתחרה במאגר "תמר" צילום: אלבטרוס

חברת החשמל תתחרה במאגר "תמר"

רשות הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות, אישרה היום לחברת החשמל למכור ולשווק עודפי גז טבעי לצרכנים פרטיים כגון תחנות כוח פרטיות שמפיקות יותר מ-50 מגה וואט או מפעלי תעשייה שמחוברים לרשת ההולכה

06.11.2014, 15:58 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה מסדר לחברת החשמל הכנסות יש מאין - רשות הגז הטבעי הודיעה היום (ה) שהיא תחייב את חברת החשמל למכור עודפי גז שהצטברו אצלה מרכישה עודפת ממאגר "תמר". לפיכך, חברת החשמל תוכל למכור את עודפי הגז שלה לצרכנים פרטיים כגון תחנות כוח פרטיות שמפיקות יותר מ-50 מגה וואט או מפעלי תעשייה שמחוברים לרשת ההולכה.

קראו עוד בכלכליסט

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

הרעיון שחברת החשמל תמכור עודפים שלא נצרכו מתגלגל מאז ימי שר האנרגיה הקודם עוזי לנדאו, אולם רק לפני כחודשיים רשות הגז פרסמה שימוע בנושא והחליטה לקדם את המכירה. לפי משרד האנרגיה, אישור המכירה ניתן לשלוש וחצי שנים מהיום כאשר כמות המכירה ללקוח בודד לא תעלה על 0.15 מיליארד מ"ק (BCM) ללקוח בודד, ובכל מקרה כמות עודפי הגז הטבעי אותו תורשה החברה למכור תוגבל מראש בכל שנה ע"פ המפתח הבא - עד 0.3 מיליארד מ"ק ב-2015, עד 0.5 מיליארד מ"ק ב-2016, עד 0.8 מיליאד מ"ק ב-2017 ועד 0.4 מיליארד מ"ק ב-2018. היקף העסקאות לשנת 2015, אם יתבצע בפועל על כל הכמות שאושרה, עשוי להכניס לחברת החשמל כ-250 מיליון שקל.

התשלום המקסימלי ליחידת גז טבעי שתקבל חברת החשמל לא יעלה על עלות הרכישה של חברת החשמל בתוספת תקורה של 6%, כלומר סביב 5.85 דולר ליחידת אנרגיה. לפי משרד האנרגיה הצעד יאפשר לצרכני הגז הטבעי שאין באפשרותם לרכוש גז טבעי מתמר לרכוש אותו מחברת החשמל . במקביל, המכירה תצמצם את סיכוני המימון של חברת החשמל. "החלטת רשות הגז מהווה נדבך חשוב בבניית משק גז טבעי משוכלל, מדובר בצעד חשוב להמשך יצירת משק תחרותי והורדת מחירי הגז הטבעי לצרכנים תעשייתיים", מסכם שר האנרגיה סילבן שלום.

מחברת החשמל נמסר שיש בידם עודפי גז, פועל יוצא של צריכה כניסת יצרני חשמל פרטיים. עוד נמסר שעל פי חוזה הרכש שלהם מול מאגר תמר הם רשאים למכור עודפי גז קטנים שהצטברו בידה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות