אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סילבן שלום דואג לחברת החשמל ובדרך עוזר לפז ובזן צילום: אוראל כהן

סילבן שלום דואג לחברת החשמל ובדרך עוזר לפז ובזן

משרד האנרגיה אישר לחברת החשמל למכור עודפי גז לשוק הפרטי במחיר הנמוך ביותר בשוק, יום לאחר שוועדת הכלכלה אישרה לבתי הזיקוק פז בשליטת צדיק בינו ובזן בשליטת עידן עופר לרכוש ולשווק גז

09.11.2014, 07:19 | ליאור גוטמן

רשות הגז במשרד האנרגיה אישרה בסוף השבוע לחברת החשמל למכור עודפי גז לשוק הפרטי. מדובר בעודפי גז שנרכשו ממאגר תמר שבשליטת נובל אנרג'י ויצחק תשובה ולא נמצא בהם שימוש. המשרד אף קבע לראשונה תקרת מחיר לעסקאות גז במשק, שתאפשר לחברת החשמל למכור את העודפים במחיר הנמוך ביותר בשוק. מדובר במחיר שבו רכשה חברת החשמל את הגז פלוס תוספת של 6% (כ־6 דולר ליחידת אנרגיה MMBTU).

קראו עוד בכלכליסט

האישור של משרד האנרגיה הגיע יום בלבד לאחר שוועדת הכלכלה אישרה להעביר לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק משק הגז שמאפשר לבתי הזיקוק פז באשדוד, בשליטת צדיק בינו, ובזן בחיפה בשליטת עידן עופר, לרכוש ולשווק גז טבעי לשוק - פעולה שהיתה אסורה עליהם עד כה. המשמעות היא שבתי הזיקוק יוכלו לרכוש למעשה גז במחיר האטרקטיבי במשק. בשלב זה לא ברור האם הפעולה דורשת את אישורו של הממונה על הגבלים עסקיים, מכיוון שזה תמך עקרונית בשיווק גז על ידי בזן ופז. הבעיה היא שהממונה לא ידע ככל הנראה שהגז שהן ישווקו יהיה במחיר נמוך מזה שבו הן היו רוכשות אותו במשא ומתן רגיל מול תשובה.

חברת החשמל, צילום: יוסי וייס, חברת החשמל חברת החשמל | צילום: יוסי וייס, חברת החשמל חברת החשמל, צילום: יוסי וייס, חברת החשמל

הנימוק העיקרי למהלך הנוגע לחברת החשמל, כך לתפיסת משרד האנרגיה בראשות השר סילבן שלום - הוא הגברת התחרות. לפי המשרד, מי שיכול לקנות את עודפי הגז מחברת החשמל הן תחנות כוח (בהספק של מעל ל־50 מגה־וואט), משווקי גז ומפעלי תעשייה.

כשנחתמו חוזי הגז של חברת החשמל בשנת 2012 הם הביאו בחשבון ייצור עצמאי ומלא למשק. בשנים האחרונות נכנסו לשוק תחנות כוח פרטיות שגזלו מחברת החשמל נתח שוק (כיום כ־12%), ולכן חברת החשמל לא זקוקה עוד לכל כך הרבה גז. עבור חברת החשמל מדובר ביצירת הכנסות "יש מאין", מציאות שבמצבה הפיננסי (סיימה את החציון הראשון של 2014 בהפסד של 1.3 מיליארד שקל, עם היקף התחייבויות של כ־70 מיליארד שקל) לא מדובר בבשורה הכי רעה בעולם. בענף מעריכים כי אם חברת החשמל תמכור את הכמויות שהותרו לה, היא תשלשל לקופתה מאות מיליוני שקלים ולמעשה תתחרה בתשובה על החוזים הקטנים במשק. הרעיון שחברת החשמל תמכור עודפי גז אינו חדש, זהו סעיף שקיים בחוק משק הגז מאז 2002 וכבר בקדנציה הקודמת של שר האנרגיה עוזי לנדאו הנושא עלה לדיון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות