אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייפקס: הקיבוצים מנסים לחבל בעסקת תנובה צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

אייפקס: הקיבוצים מנסים לחבל בעסקת תנובה

הקרן מאשימה את הקיבוצים בניסיון לסחוט דמי כופר בתמורה לכך שייסוגו מהדרישה להצטרף לעסקה. הקיבוצים: "מטרת אייפקס להלך עלינו אימים"

09.11.2014, 07:53 | גולן חזני

המאבק בין חלק מהקיבוצים המחזיקים במניות תנובה לבין קרן אייפקס עולה מדרגה. מחילופי מכתבים, שתוכנם הגיע לידי "כלכליסט", עולה כי אייפקס מאשימה את הקיבוצים בניסיון לחבל בעסקת מכירת המניות שלה לחברת ברייט פוד הסינית ובניסיון לסחוט מאייפקס דמי כופר כדי לסגת מדרישותיהם כהגדרתה. במכתבים מאיימת אייפקס כי הקיבוצים יישאו באחריות במקרה של נזק או טרפוד העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

אייפקס מחזיקה ב־56% ממניות תנובה, מבטח שמיר מחזיקה ב־20% וקבוצת קיבוצים מחזיקה ב־24% ומיוצגת בדירקטוריון על ידי איציק בדר ואהרון בן חורין. חלק מהקיבוצים - באמצעות משקי מילואות ומשקי צמח, שני ארגוני גג של כ־30 קיבוצים המיוצגים על ידי משרד עו"ד גדעון פישר - המחזיקים יחד בכ־5%-6% מהמניות, ניהלו מו"מ למכירתן לאייפקס, אך המהלך כשל. עם ההתקדמות במגעים מול ברייט פוד ביקשו הקיבוצים להצטרף לעסקה ולמכור את מניותיהם באותו שווי, אך בניגוד למבטח שמיר שמחזיקה בזכות הצטרפות, לקיבוצים אין זכות כזו.

איציק בדר, צילום: אלעד גרשגורן איציק בדר | צילום: אלעד גרשגורן איציק בדר, צילום: אלעד גרשגורן

אייפקס הגיבה באמצעות עוה"ד אהוד סול ויוסי אשכנזי ממשרד הרצוג־פוקס־נאמן, ושיגרה מכתב חריף לקיבוצים: "המטרה היא הפעלת לחץ על אייפקס כדי שתשלם לקיבוצים דמי כופר כדי שיפסיקו לחבל בעסקה. הקיבוצים יהיו אחראים לנזק, שעלול להגיע למיליארדי שקלים".

הקיבוצים השיבו באמצעות עוה"ד בנימין לבנטל ועופר פירט ומשרד גדעון פישר ושות', כי מטרת המכתב היא להלך אימים על הקיבוצים, שפנו לדבריהם כבר לפני כמה חודשים וביקשו לעמוד על זכויותיהם, אבל נתקלו "בהתעלמות ובשתיקה" מצד אייפקס. "אם לטענתכם אין שחר לטענות שלנו, מדוע אתם מייחסים להן משקל עד כדי אפשרות לטרפוד העסקה?", שואלים נציגי הקיבוצים ודוחים את הטענות.

הקיבוצים טוענים לזכות הצטרפות לעסקת אייפקס על סמך הסכם "אגודת האחזקות" - ההסכם של הקיבוצים השונים המחזיקים במניות תנובה. עם זאת, תצהיר שהגיש נציגם איציק בדר תומך דווקא בעמדת אייפקס וטוען כי לפי ההסכם לקיבוצים זכות להצטרף רק לעסקאות שיבצעו השותפות באופן ישיר, והיות שאייפקס ומבטח שמיר מחזיקות במניות תנובה באמצעות חברה ייעודית שהקימו - הרי שהזכות אינה תקפה. עסקת תנובה מתקרבת לסיומה והשלמתה צפויה עד סוף השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות