אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדכון מדדים בת"א: בי־קום, דלתא וטאואר בדרך ל־MSCI; קמהדע בחוץ צילום: שי סלינס

עדכון מדדים בת"א: בי־קום, דלתא וטאואר בדרך ל־MSCI; קמהדע בחוץ

שלוש החברות ביחד עם איי.די.איי ביטוח יכנסו למדדי ה־Small-Cap. חברת התרופות קמהדע צפויה לצאת גם ממדד ת"א־100

09.11.2014, 08:18 | אורי טל־טנא

שאול אלוביץ' ואייזק דבח בדרך למדדי MSCI. עדכון הרכב המדדים החצי שנתי של המדד הבינלאומי מכניס ארבע חברות ישראליות לתוכו. בי קומיונקיישנס בשליטת אלוביץ', דלתא בשליטת דבח, איי.די.איי ביטוח בשליטת מוקי ודורון שנידמן וחברת השבבים טאואר, החברה־הבת של החברה לישראל, ייכנסו למדדי ה־Cap-Small, ואילו חברת התרופות קמהדעתצא ממדד זה.

כתוצאה מהעדכון יזרימו במסחר הנעילה ב־25 בנובמבר ה־ETF (קרנות נאמנות הכפופות לחוקי רשות ני"ע האמריקאית), המבוססות על מדד זה, ביקושים המוערכים ב־20 מיליון שקל למניית טאואר ושל כ־10 מיליון שקל למניות בי קומיונקיישנס, דלתאו איי.די.איי ביטוח. מניית קמהדע תספוג היצע של כ־5 מיליון שקל.

במסגרת העדכון יהיו גם כמה מניות ישראליות שייצאו וייכנסו למדד Micro-Cap של MSCI, אך לשינוי זה לא תהיה כל השפעה על המניות בשל היעדר ETF המתבססות על מדדים אלו.

הכל תלוי בשווי השוק של דלק רכב ורציו

בהמשך, צפוי גם עדכון דרמטי במדדים בתל אביב. עדכון המדדים הקרובים, שיתבצע באמצע דצמבר לפי נתוני המסחר במניות עד לסוף נובמבר, עלול להוציא את המניות של חברות הסלולר מחוץ למדד ת"א־25.

 , צילום: גולן חזני צילום: גולן חזני  , צילום: גולן חזני

מניית פרטנר היא מהמניות הוותיקות במדד ת"א־25; המניה נכנסה למדד מיד לאחר רישומה למסחר בתל אביב, והיא נסחרת בו ברצף החל מחודש יולי 2001. מניית סלקום גם נסחרת ברצף במדד ת"א־25 החל מיולי 2007, מעט לאחר הנפקת המניות בבורסה בתל אביב. כעת, סלקום ופרטנר מדורגות במקומות ה־28 ו־29, בהתאמה. על פי הכללים, מניה השייכת למדד ת"א־25 וממוקמת במקום ה־30 ומטה בדירוג מאגר המניות תצא מהמדד. אם מיקומן של פרטנר וסלקום לא ישתנה עד סוף החודש לא יהיו שינויים בהרכב המדד, אך במקומות ה־30 וה־31 נמצאות מניות דלק רכב ורציו עם ערך שוק הנמוך רק ב־3%-5% מזה של שתי מניות הסלולר. ערך השוק הקובע מחושב לפי ממוצע מחירי המניה מ־15 בנובמבר ועד 30 בנובמבר.

אם אחת משתי מניות הסלולר תרד בדירוג למקום ה־30 ומטה, היא תעבור ממדד ת"א־25 למדד ת"א־75 ומניית פרוטרום תיכנס במקומה למדד ת"א־25 (ותצא ממדד ת"א־75). אם שתי מניות הסלולר יירדו למקום ה־30 ומטה, מניה נוספת תכנס למדד במקומן — בשלב זה מסתמן שזו תהיה חברת מליסרון (אלא אם הראל או בזן יעקפו אותה). מעבר ממדד ת"א־75 לת"א־25 מהווה עליית מדרגה במדדים, אך מבחינת המשקיעים מדובר בבשורה שלילית כיוון שהמעבר מלווה בהיצע מהותי למניה שיזרימו תעודות הסל (כתוצאה מאחזקה עצומה של התעודות במניות מדד ת"א־75). מעבר לכיוון ההפוך (מת"א־25 לת"א־75) מלווה לביקוש מהותי.

כת"ב צפויה לצאת ממדד ת"א־100

במידה שלא יתרחשו אירועים לא צפויים, השינוי בהרכב מדד ת"א־100 ידוע כבר כעת. חברת האחזקות אקויטל וחברות הנדל"ן איי.די.או וסאמיט ייצאו ממדד יתר־50 וייכנסו למדד ת"א־100, ואילו חברת המכשור הרופאי פוטומדקס, חברת הביומד אלרון, כלל ביוטכנולוגיה בשליטת לן בלווטינק וקמהדע ייצאו מהמדד.

חברת האינטרנט סיירן, חברת חיפושי הנפט גבעות יה"ש וחברת האלקטרוניקה פריורטק צפויות לצאת ממדד יתר־50 בגלל ערך שוק נמוך. למדד יתר־50 יכנסו אינטרנט זהב, חברת הביומד אלרון, כלל ביוטכנולוגיה, קמהדע ולוינשטין נכסים.

מניית פוטומדקס לא תיכנס ליתר־50 כיוון וערך השוק שלה נמוך מדי (למדד תיכנס מניה אחת פחות מהכמות שתצא, כיוון ויש במדד 51 מניות). למדד נדל"ן־15 תיכנס מניית מבני תעשיה ומהמדד תצא מניית אפריקה השקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות