אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר שטרית צפוי להחליף את עמיר פרץ כשר להגנת הסביבה צילום: אלכס קולומויסקי

מאיר שטרית צפוי להחליף את עמיר פרץ כשר להגנת הסביבה

השר פרץ הודיע אתמול על התפטרותו במחאה על מדיניותו של נתניהו. ראשת סיעתו ציפי לבני מעוניינת באישור היועמ"ש למינוי של שטרית על רקע התיק שהתנהל נגדו, ונסגר לבסוף. פרץ יהיה הדובר המרכזי היום בוועידת הקיימות לעסקים של כלכליסט

10.11.2014, 08:28 | רוני זינגר

"אני וראש הממשלה בנימין נתניהו נמצאים משני צדי המתרס", אמר אתמול השר להגנת הסביבה עמיר פרץ לאחר שהודיע כי הוא מתפטר מהממשלה. "במשך שלושת החודשים האחרונים השתנתה רוח הממשלה, נתניהו חזר לאותן אמירות מקצינות ולחוסר סיכוי להגיע להסדר מדיני. מוכרחים להחליף את נתניהו ואעשה כל שביכולתי לייצר אלטרנטיבה למי שרוצה תקווה וחברה דמוקרטית", אמר.

התפטרותו של פרץ תיכנס לתוקף ביממה הקרובה, ומסתמן כי חה"כ מאיר שטרית יחליף את פרץ במשרד להגנת הסביבה. שטרית הוא החבר הבכיר הוותיק של סיעת התנועה וראשת המפלגה, שרת המשפטים ציפי לבני, מעוניינת במינויו.

מאיר שטרית, צלום: יריב כץ מאיר שטרית | צלום: יריב כץ מאיר שטרית, צלום: יריב כץ

לבני מתכוונת לבקש אישור למינוי מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על רקע החקירה המשטרתית שהתנהלה נגדו בקיץ האחרון בחשד שהטריד מינית את עוזרת הבית שלו. בכלי התקשורת נחשף הסכם שבמסגרתו שילם לה שטרית 270 אלף שקל תמורת שתיקתה. וינשטיין הורה למשטרה לפנות לעובדת ולבחון אם תסכים לשתף פעולה בעניין, אך היא סירבה להגיש תלונה או להעביר חומרים כלשהם, ולכן הוחלט לבסוף לסגור את התיק. בצל האירועים הללו משך שטרית את התמודדתו על נשיאות המדינה.

מכיוון שהמשטרה סגרה את התיק, לבני אינה זקוקה לאישור רשמי מהיועמ"ש למינוי. למרות זאת היא מבקשת בפנייתה לוודא כי המינוי מקובל על רשויות החוק.

אף ששטרית הוא הפייבוריט של לבני, ישנו סיכוי כי התיק יעבור לידיו של עמרם מצנע, מספר 2 במפלגת התנועה. עם הקמת ממשלת נתניהו ציפה מצנע כי הוא זה שיזכה להתמנות לשר, אולם לבני העדיפה לתת את תיק הגנת הסביבה לפרץ, לקול מחאתו של מצנע שטען כי היא הפרה התחייבות כלפיו.

פרץ הודיע אתמול כי בכוונתו להישאר במפלגת התנועה ואינו מתכוון לפי שעה לפרוש ממנה. עם זאת, לפי החוק הוא רשאי לפרוש עם עוד שני חברי סיעה ולהקים סיעה חדשה בכנסת. במערכת הפוליטית נפוצו שמועות כי הוא במגעים לחזור למפלגת העבודה, אולם מקורביו מכחישים זאת. "הוא בלע הרבה צפרדעים בשנה הזו, בדיוק כמו לבני, אלא שהפעם נמאס לו והוא לא היה יכול יותר", הסבירו.

"עשיתי כל מה שביכולתי כדי לקדם תהליך מדיני ולהיאבק למען קיום בכבוד לאזרחי ישראל ולמען הקשישים והילדים העניים", אמר שלשום פרץ בראיון לטלוויזיה, יום לפני התפטרותו. לדבריו, "ההידרדרות היא בכל התחומים המדיני, החברתי והכלכלי ולכן לא אצביע בעד התקציב (ההצבעה צפויה להתקיים היום — ר"ז).

בקדנציה בת כשנה וחצי במשרד להגנת הסביבה הצליח פרץ להעביר לפחות שתי החלטות מרכזיות כהחלטות ממשלה: האחת היא סגירת מכל האמוניה בחיפה והעברתו לייצור בדרום, והשנייה היא הטמעת מתקני פסולת חדישים ביישובים הבדואיים, שקודם לכן נהגו לשרוף אשפה בשל היעדר פינוי נאות.

הליכוד יפיל את חוק השקיות

בעקבות התפטרותו של עמיר פרץ מהממשלה, גורמים בליכוד פועלים להפיל את הצעת החוק להפחתת השימוש בשקיות הניילון, אחד ההישגים הבולטים שלו, שעבר בקריאה ראשונה בממשלה.

הדיון שהיה אמור להתקיים הבוקר בוועדת הכנסת בוטל, ויש ספק שהמועד החדש שנקבע לשבוע הבא אכן יתממש.

המהלך להפלת החוק תואם את חששות הקמעונאים שנחשפו בשבוע שעבר ב"כלכליסט". הקמעונאים טענו כי מופעל עליהם לחץ מצד משרדו של פרץ להזמין את הסלים הרב־פעמיים בעלות של מליוני שקלים, עוד בטרם הושלם הליך החקיקה.

נורית קדוש

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות