אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוצאות בזק: ההכנסות ירדו ב-7%, הרווח הנקי נחלש ב-4.7% צילום: יחיאל ינאי

תוצאות בזק: ההכנסות ירדו ב-7%, הרווח הנקי נחלש ב-4.7%

הכנסות קבוצת בזק הסתכמה ב-2.23 מיליארד שקל והרווח הנקי ב-428 מיליון שקל ברבעון השלישי. הירידה בהכנסות וברווח מיוחסת להמשך הצמצום בהכנסות פלאפון ובהכנסות מטלפוניה קווית

10.11.2014, 09:33 | אופיר דור

ענקית התקשורת הישראלית בזקשבשליטת שאול אלוביץ' פרסמה את דוחותיה לרבעון השלישי. הכנסות קבוצת בזק עמדו על 2.23 מיליארד שקל ברבעון השלישי של 2014, ירידה של 6.9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הירידה בהכנסות מיוחסת לקיטון בהכנסות הן מתחום התקשורת הסלולרית (בו פועלת פלאפון) והן לקיטון בהכנסות מתחום הטלפוניה הקווית.

הרווח הנקי של קבוצת בזק הסתכם ב-428 מיליון שקל בחודשים יולי-ספטמבר, ירידה של 4.7% לעומת התקופה המקבילה ב-2013. בזק רשמה ברבעון השלישי הכנסה של כ-582 מיליון שקל כתוצאה ממכירת אחזקותיה באתר יד-2, אך הכנסות אלו קוזזו ברובם על ידי רישום הוצאה בגין פרישה מוקדמת של עובדים מחברת בזק הקווית.

בזק הקווית: ירידה בהכנסות והמשך התייעלות

בזק הקווית, החברה העיקרית בקבוצת בזק, רשמה הכנסות של 1.08 מיליארד שקל, ירידה של 4.1% בהשוואה לרבעון מקביל. הירידה נבעה משחיקה מתמשכת בהכנסה הממוצעת מקו טלפון נייח, שנבעה בעיקרה מהמשך ההשפעה של הפחתת הקישוריות הקווית (התשלום שמשלמות חברות הסלולר ו-HOT לבזק על שיחות שמסתיימות ברשת בזק) עליה החליט משרד התקשורת, ואשר נכנסה לתוקף ב-1 בדצמבר 2013.

הירידה בהכנסות מטלפוניה קווית היתה בשיעור של 14.7%. לעומת זאת המשיכה בזק לרשום גידול במספר מנויי האינטרנט שהביא לעלייה של 6.3% בהכנסות מתחום זה. בזק מציינת שהגידול בהכנסות כתוצאה מהעלייה במספר המינויים מותנה על ידי המעבר של החברה ממודל של מכירת נתבים (ראוטרים) ללקוח למודל של השכרתם תמורת תשלום חודשי.

ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של בזק הקווית עמד על 676 מיליון שקל, עלייה של 1.2% מול רבעון שלישי של שנה קודמת. זאת כתוצאה מירידה בהוצאות השכר ובהוצאות התפעוליות.

בזק מדווחת על גידול של 27 אלף במספר מנויי האינטרנט שלה ברבעון השלישי, שמצטרפת לגיוס של מעל 100 אלף מנויי אינטרנט במהלך השנה האחרונה. עוד מציינת בזק השקעה של כ-210 מיליון שקל ברבעון (20% מההכנסות של בזק הקווית) בהמשך פריסת רשת הסיבים האופטיים לצד השימוש בטכנולוגיית ווקטורינג, כדי להעלות את מהירות הגלישה שיכולה החברה להציע ללקוחות.

סטלה הנדלר מנכ"לית בזק, צילום: יחיאל ינאי סטלה הנדלר מנכ"לית בזק | צילום: יחיאל ינאי סטלה הנדלר מנכ"לית בזק, צילום: יחיאל ינאי

פלאפון: ירידה חדה בהכנסות וברווח הנקי

הכנסות פלאפון רשמו ירידה חדה ברבעון השלישי של השנה. הכנסות החברה-הבת הסתכמו ב-824 מיליון שקל, ירידה של 13% בהשוואה לרבעון המקביל.

הירידה בהכנסות נרשמה בכל הגזרות עם קיטון של 14.1% בהכנסות החברה משירותים בשל שחיקת תעריפים ומעבר לקוחות קיימים לחבילות זולות יותר וירידה של 9.7% בהכנסות ממכירת ציוד קצה, שנבעה מקיטון בכמות המכשירים הסלולריים שנמכרו בעיקר לעובדי המדינה.

ברמת ה-EBITDA רשמה פלאפון ירידה מ-283 מיליון שקל ברבעון השלישי ב-2013 ל-231 מיליון שקל ב-2014 (18%). אולם ה-EBITDA של פלאפון שמר על יציבות ביחס לרבעון הקודם, אז עמד על 232 מיליון שקל.

הרווח הנקי של פלאפון ברבעון הסתכם ב-100 מיליון שקל, ירידה של 5.7% לעומת הרבעון הקודם ו-28.6% לעומת רבעון מקביל.

פלאפון מדווחת על אובדן של 10,000 מנויים ברבעון השלישי וירידה חדה של 10 שקלים בהכנסה הממוצעת החודשית ממנוי, מ-88 שקל ברבעון המקביל ל-78 שקל ברבעון הנוכחי.

מנכ"ל פלאפון גיל שרון, צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון גיל שרון | צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון גיל שרון, צילום: אוראל כהן

בזק בינלאומי: ממשיכה לצמוח בקצב מהיר

בניגוד לפלאפון ובזק הקווית, בזק בינלאומי המשיכה לצמוח גם ברבעון השלישי ורשמה עלייה של 6.9% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הכנסות בזק בינלאומי הסתכמו ב-385 מיליון שקל.

הגידול בהכנסות נבע מגידול במספר לקוחות ספקית האינטרנט כמו גם בגידול בהכנסות מפתרונות תקשורת לעסקים. העלייה בהכנסות נרשמה למרות קיטון בהכנסות משיחות בינלאומיות יוצאות שנבע מהיצע חבילות הסלולר הכוללות בתוכן גם שיחות לחו"ל.

ברמת ה-EBITDA רשמה בזק בינלאומי גידול של כ-4.4% והרווח הנקי של החברה הסתכם ב-42 מיליון שקל, עלייה של 7.7%.

yes: גידול של 11,000 מנויים

גם חברת הטלוויזיה בלוויין המשיכה לרשום גידול בהכנסות שהסתכמו ב-434 מיליון שקל, עלייה של כ-5.4% לעומת רבעון קודם. החברה מדווחת על רבעון שישי ברציפות של עלייה במספר המנויים. ברבעון הנוכחי מדובר על עלייה של 11,000 מנויים.

 

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק | צילום: יובל חן שאול אלוביץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות