אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין הנחות: חרם השופטים חל גם על מיזם סיוע לנזקקים צילום: יוסי זמיר

בלעדי לכלכליסט

אין הנחות: חרם השופטים חל גם על מיזם סיוע לנזקקים

לשכת עורכי הדין ביטלה חלק מסדנאות ההשתלמות למשתתפי "שכר מצווה" המעניק סיוע משפטי לנזקקים. הסיבה: השופטים שהסכימו להשתתף נאלצו לסגת בהוראת הנהלת בתי המשפט

11.11.2014, 08:33 | ענת רואה

הסכסוך בין הנהלת בתי המשפט ללשכת עורכי הדין פגע גם בפרויקט "שכר מצווה" המעניק סיוע משפטי חינם לנזקקים. כך נודע ל"כלכליסט". הלשכה נאלצה לבטל חלק מסדנאות ההשתלמות לעורכי הדין המשתתפים בפרויקט, בגלל סירובה של הנהלת בתי המשפט לאפשר לשופטים להשתתף בו. נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ומנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר הכריזו ביוני חרם על ראש הלשכה דורון ברזילי, וזאת בעקבות כוונתו לקיים משוב על השופטים. השניים הנחו את כל השופטים שלא להגיע לאירועים של הוועד המרכזי, אך מנגד להמשיך להגיע לאירועים שמארגנים יריביו של ברזילי, חמשת ראשי המחוזות בלשכה. כתוצאה מכך נאלצה הלשכה לשנות את תוכניות הסדנה למשתתפי "שכר מצווה", ולהציע בהן הרצאות של עורכי דין בלבד. ל"כלכליסט" נודע כי חלק מהשופטים פנו למנהל בתי המשפט, והוא הבהיר להם שהוראת החרם תקפה גם לגבי פרויקט "שכר מצווה".

קראו עוד בכלכליסט

זהות המארגן קובעת

במקביל, המכון להשתלמות של לשכת עורכי הדין יערוך בסוף החודש כנס באילת בנושא "ליטיגציה אזרחית" (הופעות בבית משפט), שבו ישתתפו רק עורכי דין ושופטים בדימוס. זאת משום שכל השופטים המכהנים שאליהם פנו המארגנים נאלצו לדחות את ההזמנה.

ל"כלכליסט" נודע שהיעדרם המוחלט של שופטים מכהנים מתוכנית הכנס הוביל למיעוט נרשמים, שאילץ את המכון להשתלמות לצמצם את חדרי המלון ששוריינו לכנס. החרם יצר מצב תמוה שבו זהות המארגן ולא הנושא היא שקובעת אם שופטים ישתתפו באירוע. כנס הליטיגציה משקף היטב את האבסורד. מרכז הכנס הוא עו"ד ברוך כצמן מהרצוג פוקס נאמן המתנגד למשוב השופטים. אלא שהגוף המארגן את הכנס הוא המכון להשתלמות שליד הוועד המרכזי שבשליטת ברזילי, ולכן נאלצו כל השופטים המכהנים לסרב להשתתף בו.

מימין: נשיא העליון אשר גרוניס וראש לשכת עוה"ד דורון ברזילי. כל הציבור נענש, צילום: יוסי זמיר מימין: נשיא העליון אשר גרוניס וראש לשכת עוה"ד דורון ברזילי. כל הציבור נענש | צילום: יוסי זמיר מימין: נשיא העליון אשר גרוניס וראש לשכת עוה"ד דורון ברזילי. כל הציבור נענש, צילום: יוסי זמיר

"חשיבה אמיצה"

"צר לי ששופטים מכהנים מנועים מלהשתתף בפעילויות של הלשכה. לא אגלה סוד מדינה אם אומר שהשתתפותם הופכת את הכנס למעמיק וכמובן לאטרקטיבי יותר. עורכי הדין צמאים להצצה לעולמם של השופטים", אמר ל"כלכליסט" עו"ד כצמן.

עורכי דין רבים הביעו אכזבה מהמצב, והוסיפו כי ראוי שהנהלת בתי המשפט תשקול לפחות החרגה של ההשתלמויות המקצועיות מהחרם - ולו בשל הפגיעה של המהלך ברמת המקצוע, ובעקבות כך גם בציבור הנזקקים לייצוג משפטי. עו"ד כצמן מציע "לקיים חשיבה מחודשת ואמיצה גם בנושא המשוב, ולבטח בכל הנוגע לחרם - שהכללתו על השתלמויות הנה בלתי מידתית והוא לא משיג שום מטרה ראויה".

מלשכת עורכי הדין לא נמסרה תגובה.

תגובת דוברת מערכת בתי המשפט: "הנהלת מערכת בתי המשפט והשופטים מקיימים שיתוף פעולה מלא עם ועדי המחוזות של לשכת עורכי הדין, לרבות השתתפות בהשתלמויות וימי עיון המאורגנים על ידי מחוזות הלשכה והמדרשה למשפט מעשי. באותן השתלמויות נוטלים חלק עורכי דין רבים. על כן קיים מענה ראוי לעורכי דין הזקוקים להשתלמויות מקצועיות הנערכות בהשתתפות שופטים.

הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין והעומד בראש הלשכה, החליטו לבצע משוב על השופטים באופן חד צדדי, על אף התנגדות מערכת בתי המשפט ונשיא בית המשפט העליון, למרות שמדובר בכלי שנזקו רב ושאין בו תועלת ממשית כלשהי לבד מפגיעה פוטנציאלית בשופטים. על רקע זה הוחלט לנתק כל קשר עם הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות