אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של בנק לאומי, הפועל תל אביב ועליבאבא צילום: אוראל כהן

חקר ביצועים: השבוע של בנק לאומי, הפועל תל אביב ועליבאבא

וגם: עוד חשש לשחיתות ציבורית - הפעם שמועות על אהוד ברק, דירקטוריון אי.די.בי מצדיק את הבונוס לחיים גבריאלי ותושבי חבל קטלוניה הלכו כמעט להצביע על משאל עם לפרידה

13.11.2014, 09:04 | כתבי כלכליסט

ארה"ב נגד לאומי ומזרחי

לפני כמה חודשים יצאה לדרך הפשרה שבה הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה סגר את החקירה של תיאום עמלות הבנקים, שנמשך כ־14 שנה, תמורת תשלום של כ־70 מיליון שקל. לא מכל בנק; מכל החמישה יחד. כעת לאומיומזרחי טפחות מסובכים עד צוואר עם רשויות המס האמריקאיות, והפעם סגירת הסיפור תעלה לכל בנק כנראה מאות מיליוני דולרים. ככה צריכה להיעשות רגולציה אמיתית. הרי הסמכויות שניתנו לרשויות לסגור תיקים תמורת תשלום לא נועדו לנקות את השולחן, אלא לייעל את הענישה ולייצר הרתעה. כמה מיליונים או עשרות מיליונים מעטים, בשקלים, לא מרתיעים אף בנק. מיליארד שקל כן.

אתי אפללו

גליה מאור, צילום: אוראל כהן גליה מאור | צילום: אוראל כהן גליה מאור, צילום: אוראל כהן

יום הרווקים הסיני יאללה לשופינג

ענקית הקמעונאות המקוונת הסינית עלי אקספרס רשמה ביום שלישי שיא מכירות חדש: כמעט 10 מיליארד דולר במבצעי המכירות של "יום הרווקים". לשם השוואה, זה פי כשלושה מהמכירות שנרשמו בשנה שעברה בבלאק פריידיי ובסייבר מאנדיי האמריקאיים גם יחד (2.9 מיליארד דולר). בלאק פריידיי ואחריו סייבר מאנדיי נולדו סביב חג ההודיה וחג המולד, והפכו אותם למועדים מוּכָּרים ומוֹכְרים בכל רחבי העולם. נראה שמעכשיו בשביל סיילים נהיה מוכנים לאמץ לא רק מסורות אמריקאיות, אלא גם כל חג ומועד סיני.

גיל קליאן

ברק מה כבר יגלו

כשאיש ציבור מתעשר כקורח מתעוררות שאלות, וגם שמועות. עיסוקיו ה"אזרחיים" של אהוד ברק מזמנים שאלות נוקבות ושמועות מגוונות במיוחד. אלא שבברק לא הושקעה מעולם אלפית מהאנרגיה החקירתית שהושקעה באהוד אולמרט. השבוע הצליח א"א לסבך את א"ב בבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה. הקלטת שבה הוא מאשים את אחד מקודמיו בקבלת שוחד נמצאת בידי הפרקליטות כבר יותר מחצי שנה, אבל רק השבוע הוחלט לבדוק את העניין. כי בלי לחץ ציבורי והתערבות תקשורתית, ברק עדיין מוגן. ואם החקירה נפתחת בכזה חוסר חשק, קשה להאמין שהיא תספק תשובות וסוף לשמועות.

משה גורלי

אהוד ברק, צילום: טל שחר אהוד ברק | צילום: טל שחר אהוד ברק, צילום: טל שחר

קטלוניה מדינות נבניות מסמלים

ביום ראשון האחרון, 9 בנובמבר, הלכו תושבי חבל קטלוניה לספרד להצביע על עצמאותם. כמעט. בית המשפט החוקתי במדריד סִנדל את היוזמה של נשיא החבל ארתור מס והשאיר לקטלונים חגיגת עניים בדמות יום הצבעה סמלי בלבד. לפחות התוצאות הסמליות היו מעודדות: יותר מ־80% מהמצביעים אמרו כן לקטלוניה עצמאית. ספרד המשיכה לנסות להמעיט בערך המשאל, ובכל זאת מדובר בצעד המשמעותי הראשון שקטלוניה המודרנית ביצעה לקראת ההיפרדות. בהתחשב בסירוב העיקש של מדריד לדיאלוג עם החבל ועתידה המעורפל של כלכלת גוש היורו, 9 בנובמבר עוד עשוי להיות חג לאומי במדינה שבדרך.

רן אברמסון

בין דרבי לדרבי

ביום שני לפנות ערב התייצב חיים רמון בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. בעלי הפועל תל אביב התחנן בפני הדיינים שלא יענישו את המועדון בגין תקיפתו של ערן זהבי בדרבי בכדורגל, והסביר שלמועדון אין כסף ושאין סיבה להעניש קבוצה שלמה בגלל אוהד אחד. הטענה השנייה נכונה, בכל הנוגע לראשונה רמון יכול לבוא בטענות בעיקר להתנהלות שלו עצמו. כמה שעות אחר כך הוכיחה הפועל תל אביב בכדורסל שאפשר אחרת: קבוצה בבעלות האוהדים, חמושה בתקציב צנוע, הביסה את מכבי בדרבי 58:78. עם עבודה מסודרת לטווח ארוך, תגובות מדודות (כמו החלפת זר בתזמון מושלם) ובלי שליפות מהמותן, הפועל תל אביב בכדורסל מכדררת את דרכה קדימה. לרמון, אם הוא לא עסוק מדי בבית הדין, כדאי לקחת כמה שיעורים.

דור צח

גבריאלי מנותקים, נמאסתם

הדירקטוריון של אי.די.בי אחזקות לא חסך מחמאות מחיים גבריאלי, מנכ"ל החברה בשלוש וחצי השנים האחרונות, ונימק באופן מפורט מדוע הוא ראוי לבונוס של 381 אלף שקל וזכאות למענק פרישה בעלות העסקה של שישה חודשים. "גבריאלי לא נהנה ממענק שנתי בשנים האחרונות", הסבירו באי.די.בי, והשמיטו את העובדה שבדיוק באותן שנים גבריאלי הנהיג את החברה בבטחה לחדלות פירעון, ועוד קיבל על זה 1.8 מיליון שקל בשנה שעברה (אחרי שהרהיב לוותר על 15% משכרו). מעניין כמה זמן עוד ניאלץ לחכות עד שהדירקטוריונים ייזכרו שהם צריכים לדאוג לחברה, לא למנכ"לים, ושהם לא יכולים לפעול בבועה מנותקת.

יניב רחימי

חיים גבריאלי, צילום: עמית שעל חיים גבריאלי | צילום: עמית שעל חיים גבריאלי, צילום: עמית שעל

לפיד אחידות המס, אה?

כמה חברי כנסת, ובהם אילן גילאון וחיים כץ, הגישו השבוע הצעת חוק למע"מ 0% על תרופות. אין לה סיכוי: הקואליציה לא תתמוך בה, ומשרד האוצר בראשות יאיר לפיד כבר הבהיר שהוא מתנגד לה נחרצות. זה ההסבר של האוצר להתנגדות, אגב: "יעילותו של חוק המע"מ מתבטאת בשמירה על אחידות המס", בדומה לעמדה שלפיד עצמו כבר השמיע בעבר. אותו לפיד שמתמרן את כל מה שרק אפשר כדי ליישם את התוכנית שלו לפטור מתשלום מע"מ לזוגות צעירים שקונים דירה ראשונה, בטענה שמדובר במצב לא נורמלי שדורש צעדים קיצוניים. עם כל הכבוד ל"אחידות המס", גם מציאות שבה 38% מהמשפחות העניות לא קונות תרופות היא מצב לא נורמלי שדורש צעדים קיצוניים לא פחות, אם לא יותר, מקניית דירה ראשונה מקבלן.

מיקי פלד

תרופות. אילוסטרציה, צילום: shutterstock תרופות. אילוסטרציה | צילום: shutterstock תרופות. אילוסטרציה, צילום: shutterstock

21 מיליון שקל מכספי הציבור

סבו של בנימין זאב הרצל, שמעון לייב הרצל, היה שמש בית הכנסת של הקהילה הספרדית בזמלין, סרביה. זה היה הקשר החזק ביותר של הרצל לדת היהודית. הוריו הושפעו מתנועת ההשכלה והיו מעורים בחברה הכללית, ותאודור כבר היה כופר של ממש, כולל זלילת חזירים ושרצים. גם הקשר של דוד בן־גוריון לדת היהודית היה רעוע כל כך, שהוא ממש נחרד כשניסו להזכיר את אלוהים במגילת העצמאות. שני הציונים החשובים בהיסטוריה היו יהודים בגלל התרבות שלהם, לא בגלל הדת שלהם. והם כמובן לא היחידים. מעניין אם ב"מינהלת הזהות היהודית" של הבית היהודי, גוף מופשט עם משימות מופשטות שתקציבו צמח השבוע ב־17 מיליון שקל, ל־21 מיליון - ידונו בזה. מעניין אם הם יתעכבו רגע על העובדה שלא היה צריך שום מינהלת זהות יהודית אפילו במשך 2,000 שנות גולה.

אוריאל דסקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות