אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים גבריאלי נלחם על הבונוס מאי.די.בי, עד שהחליט לוותר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

חיים גבריאלי נלחם על הבונוס מאי.די.בי, עד שהחליט לוותר

מנכ"ל אי.די.בי החליט לוותר על מענק של 381 אלף שקל, על אף המלצת אנטרופי, בשל החשש מעמדת המוסדיים והביקורת הצפויה. בעלי המניות יתבקשו לאשר היום לגבריאלי, שאלשטיין ובן־משה מחפשים לו מחליף, מענק פרישה של שש משכורות

13.11.2014, 07:09 | רחלי בינדמן

מנכ"ל אי.די.בי חיים גבריאלי צפוי להודיע היום בצהריים באסיפת בעלי המניות של אי.די.בי, כי בכוונתו לוותר על מענק של 381 אלף שקל שביקש לקבל, זאת חרף המלצת חברת הייעוץ אנטרופי לבעלי המניות לתמוך במענק. עם זאת, באסיפה יתבקשו בעלי המניות לאשר לגבריאלי מענק פרישה בגובה שש משכורות חודשיות. מענק הפרישה עשוי להיות אקטואלי במיוחד לאור העובדה שבימים אלו מחפשים בעלי השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה, מחליף לגבריאלי, אם כי בשלב זה לא ניתנה הודעה על מועד סיום תפקידו.

חשש מהביקורת הצפויה

לידי "כלכליסט" הגיעה חוות הדעת של חברת הייעוץ אנטרופי התומכת במענק לגבריאלי ובתוך כך ממליצה למוסדיים המחזיקים באי.די.בי לאשר לאהרון פוגל שכיהן כיו"ר אי.די.בי במשך חמישה חודשים בלבד שכר של 450 אלף שקל. ההחלטה של גבריאלי לוותר על הבונוס הגיעה חרף המלצת אנטרופי ולאחר שמבדיקות שערך לא היה לו ברור אם הבונוס יאושר, ובין היתר בשל הביקורת הצפויה על אישור שכזה לו היה ניתן. בין בעלי המניות הגדולים באי.די.בי מקרב המוסדיים ניתן למצוא את קרן הפנסיה גילעד הותיקה, אקסלנס והראל.

חלק מהמוסדיים הודיעו לגבריאלי כי בכוונתם להתנגד הן לבונוס והן למענק, וזאת בטענה כי הוא לא יכול שלא לשאת באחריות, יחד בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר, על הגעתה של אי.די.בי להסדר חוב לפני שנתיים. בכיר בשוק ההון שהתכוון להתנגד לבונוס ולמענק הפרישה שהוצעו לגבריאלי אמר אתמול ל"כלכליסט": "גבריאלי עובד לילות כימים לייצוב אי.די.בי ביום שאחרי ההסדר ואסור לקחת ממנו את זה. אבל צריך לזכור שהוא וההנהלה שאיתו חייבים גם לקחת אחריות על ההתערערות של אי.די.בי וההסדר שאליו היא נקלעה". 

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

גבריאלי שימש במשך שנים כיד ימינו של דנקנר, והוא מכהן כמנכ"ל מאז אפריל 2011. זאת, חרף העובדה שאי.די.בי נקלעה להסדר חוב ודנקנר איבד את השליטה בחברה שעברה לידי בן־משה ואלשטיין שהותירו את גבריאלי בתפקיד. ההסדר נכפה על החברה בלחץ המוסדיים שהחזיקו במניות אי.די.בי פתוח, לאחר שדנקנר וההנהלה התעקשו במשך זמן רב כי החברה וגם החברה־האם שלה, אי.די.בי אחזקות, סולבנטיות.

המלצתה של אנטרופי נכתבה ב־4 בנובמבר, עוד לפני שהמשקיעים ראו איך ההשקעה שלהם באי.די.בי מתכווצת ב־36% בשבוע האחרון על רקע הודעת החברה־הנכדה, אדמה, על הנפקה לפי שווי מאכזב של כ־2.35 מיליארד דולר.גם האג"ח של אי.די.בי הגיבו להתפתחויות והגיעו לרמת תשואות של 14%, המעידה על חשש המשקיעים ביחס ליכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדן. גורמים בסביבת גבריאלי אמרו אתמול כי אין לו קשר לאירועים האחרונים, כיוון שאינו מנהל את החברות התפעוליות שפועלות מתחת לאי.די.בי.

קבוצת השוואה מחמיאה

בהנמקת תמיכתה בתנאי העסקתו של גבריאלי, אנטרופי בוחרת להשוות את שכרו לשכר מנכ"לים בחברות אחזקה מקבילות וקובעת ש"תגמול המנכ"ל מצוי ברף התחתון של קבוצת ההשוואה". בין היתר נמצאות בקבוצת ההשוואה חברות כמו כיל, החברה לישראל, קבוצת דלק, עזריאלי, בזן, אלקו, גזית גלוב, כלכלית ירושלים וביטוח ישיר, שאף לא אחת מהן נקלעה להסדר חוב.

באנטרופי מדגישים, עם זאת, כי בחנו את נתוני השכר גם בסקיילקס ואלביט הדמיה שעברו הסדרי חוב, תוך שהיא קובעת שחברות אלה הן "בעלות היקפי פעילות קטנים משל החברה (אי.די.בי – ר"ב), והתגמול הקבוע בהן ב־2013 הסתכם ב־1.5 מיליון שקל ו־2.1 מיליון שקל בהתאמה. זאת בעוד שכרו של גבריאלי הסתכם ב־1.8 מיליון שקל ב־2013".

באנטרופי גם מתרשמים מנימוקי דירקטוריון אי.די.בי שלפיהם לגבריאלי "כישורים אישיים ומקצועיים" וכי הוא "תרם תרומה משמעותית לעסקי החברה ב־2014. על אף מורכבות התקופה האמורה לרבות אתגרים הקשורים בהשלמת הסדר החוב, ניהול תזרים המזומנים של החברה, תיאומים מורכבים בין כל הגורמים הרלבנטיים ועבודה מול המערכת הבנקאית והפיננסית, השכיל מר גבריאלי לפעול באופן ענייני ובמקצועיות רבה, תוך הפגנת מסירות יוצאת דופן והבנה עמוקה של צורכיהן ופעילותן של החברה והחברות המוחזקות שלה".

גם פוגל לא מקופח

גם אייל גבאי וחגי אולמן שהיו נאמני הסדר החוב תמכו במענק שהוצע לגבריאלי, "לאור העובדה כי ביצוע הסדר החוב היה מורכב וכלל רישום מניות אי.די.בי פתוח למסחר, הוא הצריך גיבוש השדרה הניהולית סביב ביצוע ההסדר, עבודה מטעם החברה מול רשות ני"ע והבורסה וכן מו"מ עם המערכת הבנקאית בנוגע להתניות שלהם. המנכ"ל היה יעיל ואפקטיבי והיה גורם משמעותי ביכולת לממש את ההסדר בלוחות הזמנים

שבהם בוצע".

אהרון פוגל, צילום: אלכס קולומויסקי אהרון פוגל | צילום: אלכס קולומויסקי אהרון פוגל, צילום: אלכס קולומויסקי

אנטרופי גם ממליצה, כאמור, לאשר את שכרו של פוגל שהיה יו"ר למשך 5 חודשים, אחרי שהצהיר כי הוא מוכן שלא לקבל שכר עד השלמת הסדר החוב ואחר כך הודח על ידי אלשטיין ובן־משה. בין נימוקי אנטרופי לאישור שכרו של פוגל נאמר כי דירקטוריון אי.די.בי ציין כי פוגל, שהספיק מאז להתברג כיו"ר חברת הספנות צים, "סייע רבות לחברה לצלוח את תקופת הביניים, ממועד אישור הסדר החוב באי.די.בי אחזקות ועד השלמת הסדר החוב והיה גורם משמעותי בהבאת הסדר החוב לכדי השלמה". באנטרופי מבהירים עוד כי פוגל הסכים לוותר על שכרו רק בהנחה כי יתוגמל בעתיד לאחר השלמת הסדר החוב.

נדיר את רגלינו מההצבעה

אוהד אלוני, נציג משקיעים פרטיים המחזיקים (5%) באי.די.בי פתוח, אמר אתמול ל"כלכליסט": "אני מרגיש לא בנוח שבשבוע שבו המניה יורדת ב־40% מדברים על תגמול של בכירים. "אני מקווה שהחברה תוריד מסדר היום את נושא התגמול שיידחה להצבעה במועד מאוחר יותר. אנחנו גם מעדיפים שלמדיניות התגמול יתווסף סעיף שלפיו שכר הבכירים יהיה כפוף להתמודדות החברה עם אתגריה התזרימיים ממקורותיה העצמאיים ולא מתמיכת בעלים שמדללת את בעלי המניות הקיימים. אם ההצבעה תתרחש בכל זאת, נדיר ממנה את רגלינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות