אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים שנמצא הבוקר ירוי סמוך לבית העלמין קרית שאול הוא בני תבין צילום: שאול גולן

איש העסקים שנמצא הבוקר ירוי סמוך לבית העלמין קרית שאול הוא בני תבין

שולה זקן העידה היום שוב בפרשת טלנסקי. במהלך העדות נודע לה על מותו של תבין שהיה מקורב אליה ואל אולמרט; לאחר שהזכירה זקן את הקשר של אולמרט ושלה לאיש, קם רה"מ לשעבר ואמר: "אני יודע מה הוא אמר עליה. לא אתן לה להשמיץ אותי על גופתו". בתום הדברים נטשה זקן את האולם

13.11.2014, 19:12 | משה גורלי וזוהר שחר לוי

איש העסקים בני תבין הוא האיש שנמצא הבוקר (ה') ירוי סמוך לבית העלמין קרית שאול בתל אביב. תבין נמצא ברכבו ולצידו אקדח ובמשטרת ירקון ציינו שבשלב הזה "אין חשד לפלילים" וכי הוא כנראה שם קץ לחייו.

קראו עוד בכלכליסט

תבין היה דמות מרכזית בליכוד במהלך שנות ה-80 וה-90 ונחשב מקורב לאנשי עסקים ולפוליטיקאים רבים כמו דודי אפל, שלומי עוז וכן לאהוד אולמרט ולשולה זקן. תבין הסתבך לא פעם בפלילים כשב-1993 הורשע במתן חשבוניות כוזבות לליכוד במסגרת מערכת הבחירות לכנסת בשנת 1998, בסכום של כמיליון שקל.

תבין גם היה מעורב בפרשה שבה הורשע ונשלח למאסר איש העסקים וקבלן הבניין דודי אפל, ששוחרר, לאחר ניכוי שליש, מכלא מעשיהו רק בחודש שעבר.

במסגרת הפרשה הורשע אפל בעבירות שוחד ביחד עם אחרים, בהם בני תבין, ששימש כעוזרו. תבין הורשע בכך שתיווך לשוחד בין אפל לבין ראש עיריית לוד לשעבר בני רגב ונידון ביולי 2010 לשנתיים מאסר בפועל אותם ריצה בכלא חרמון.

שולה זקן נטשה את אולם ביהמ"ש

שולה זקן, שהעידה היום שוב בפרשת טלנסקי, נטשה את אולם בית המשפט המחוזי בירושלים במהלך חקירתה בתיק טלנסקי. זאת לאחר שדבר מותו של איש העסקים בני תבין, המקורב אליה ולראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, טלטל אותה.

עניין תבין עלה ולמעשה "פוצצה" את הדיון. זקן העירה משהו על קשרי תבין-אולמרט-שולה, כיצד אולמרט הכיר לה אותו וכיצד ביקרו אותו בכלא שני החברים, כל אחד לחוד. אולמרט קם לפתע ואמר: "אני יודע מה האיש הזה באמת אמר עליה. לא אתן לה להשמיץ אותי על גופתו". אולמרט הוסיף וזרק הערה שנוגעת ליחסי תבין עם אחד העיתונאים. בנה של זקן, נדב, שהשיב לו וזקן הזועמת נטשה את האולם.

לגרסת אנשי אולמרט, תבין לא ממש סבל את זקן ואילו בצד השני טענו שהוא אהב אותה אהבת נפש. בכל מקרה, הסיפור הצית את הדם הרע, אך אין להפריז בחשיבותו. הדיון ממילא עמד לפני סיומו, והשופטים אכן הודיעו על סיומו, כך שאת האחריות על כך לא ניתן להטיל בלעדית על הקטטה שהתפתחה.

קודם לכן ביקש התובע עו"ד אורי קורב מבית המשפט בשם זקן לסיים את הדיון בשל מותו של תבין. זקן: "אני בהלם, קשה לי להמשיך, הכרתי את האיש דרך אהוד אולמרט. אני מפחדת שאתפזר לכל הכיוונים". השופטים דחו את בקשתה והדיון נמשך.

 

אהוד אולמרט היום בבית המשפט המחוזי בירושלים, צילום: דודי ועקנין אהוד אולמרט היום בבית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: דודי ועקנין אהוד אולמרט היום בבית המשפט המחוזי בירושלים, צילום: דודי ועקנין

יומני שולה זקן: "התרשלתי ברישום הכספים בקופה הסודית"

 

19,800 דולר הם סך כל הסכומים שלפי היומנים אולמרט נטל מהקופה לפי היומנים. כך עלה מהחקירה. "זה מפתיע אותי מפני שאני זוכרת שהסכומים היו יותר גדולים" אמרה זקן.

 

"התרשלתי ברישום הכספים בקופה הסודית" כך הודתה מוקדם יותר שולה זקן. 

 

"יומני שולה", הם רישומי הכספים מהקופה של מקורבו של אולמרט אורי מסר במחשב של זקן. "מתי החלו רישומי כניסות והיציאות של הסכומים", שאל פרקליטו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי. זקן לא זכרה. "התחלתי לנהל את הרישומים כשלא הצלחתי לזכור את הפעילות בקופה". ככל הנראה, הרישומים החלו עם המעבר של אולמרט וזקן מעיריית ירושלים למשרדי התמ"ת.

רוזובסקי שאל על הקופה "מרגע שהתחלת לרשום – כל כניסה ויציאה של כסף נרשמו? שולה ענתה "לא. היו הרבה יציאות שלא רשמתי. לעניין כניסות, הרישומים היו מדוייקים".

רוזובסקי לא הבין מדוע. "התרשלתי", הודתה שולה. "למה התרשלת רק ביציאות?" שאל הסנגור. זקן: "יכול להיות שהתרשלתי גם בכניסות".

רוזובסקי: "כל הוצאה כספית צריכה להיות רשומה אם מטרת הרישום היא לתת לאולמרט דין וחשבון מדוייק. היום את אומרת שהתרשלת, אני אומר שאת משקרת כדי להתאים את הרישום לעדות עד המדינה שאת נותנת היום".

זקן: "אני יודעת שהתרשלתי פה ושם בגלל עומס העבודה. הוא נסע כל שני וחמישי בחו"ל. כשהוא רצה לדעת, היית פונה למסר ונותנת תשובות".

רוזובסקי מקריא מעדותה של זקן במשטרה בו אמרה שרשמה כל אגורה ודולר שנכנסה ויצאה. "לא דייקתי", אמרה זקן, "זה לא שקר. היום אחרי שקראתי את כל חומר החקירה וראיתי איך התנהלתי באתי להגיד כאן את האמת. בהבנה שלי השתדלתי לרשום הכל".

זקן עוד הוסיפה כי "הייתה קופה סודית שהשתמשו בה לצרכים פרטיים", אמרה זקן. "לא היה ולא נברא", השיב רוזובסקי, "אם לא רשמת הוצאה, לא הייתה הוצאה".

זקן: "אתה רוצה שאגיד לך כמה נתתי לו לנסיעות לחו"ל?"

רוזובסקי: "וידעת מה הוא קנה בהם..."

זקן: "אני החלטתי איך רושמים את ההוצאות. היה שם דיו לפקס עבור אולמרט כי במשרד לא השתמשנו בזה, שכר דירה לדירה של אולמרט בכ"ט בנובמבר ועוד".

רוזובסקי עוד שאל "האם היה בלאגן ביומנים, במובן זה שתאריכים וסכומים לא נרשמו במדוייק"?ומצטט מעדותה של זקן במשטרה "הכספים מטלנסקי היו גם לצרכים פוליטיים וגם לצרכים אישיים. לא זוכרת דוגמאות. היה בלאגן ביומנים".

רוזובסקי שאל את זקן האם אמרה לפרקליטה מיכה פטמן, סנגורה הראשון של זקן, שהיומנים הם המצאה."המשפט הזה היה של טלנסקי", השיבה זקן, "אמרתי את זה למיכה פטמן כי רציתי לעזור לאהוד. בשבילו שיקרתי".

זקן נשאלה האם שיקרה גם לפרקליטה עופר ברטל, סנגורה השני שייצג אותה בתיק הולילנד. "פעם אחת", השיבה, "ברטל סיפר לי על טיול ג'יפים לכאורה שהוא יוצא עם התובעת בתיק הולילנד עו"ד ליאת בן ארי. זה כמובן לא היה, אבל הוא רצה לבדוק מי מדליף. כשאנשי אולמרט הפיצו את הסיפור הזה, הוא שאל אותי אם אני סיפרתי להם, ואז שיקרתי". הכוונה שזקן הדליפה לאולמרט ושיקרה לברטל על כך.

רוזובסקי: כספי הקופה - לשימוש פוליטי

"אנחנו מדברים על הכספים שאהוד קיבל מטלנסקי ומסרת למסר, ולהיפך קיבלת ממסר והעברת לאהוד", אמר רוזובסקי, "אז להגיד שזו קופה פרטית ששימשה את אולמרט זו טענה שאין בה היגיון. אם הוא מקבל במזומן כסף מתורמים, למה הוא צריך להעביר לך כדי שתעבירי למסר. למה שלא ישמור אצלו?"

זקן: "סכומים כאלה?"

רוזובסקי: "זו הבעיה? הוא מסר לך בגלל שזה לשימוש פוליטי. בגלל שאלה כספים פוליטיים".

זקן: "זה דולרים. הוא לא יכול להפוך לשקלים. את זה עשינו אנחנו פועלי הבמה אורי ואני."

רוזובסקי: "יש רק פעם אחת המרה שקלים".

 

זקן על אולמרט: "עשיתי לו מניפולציות, אבל לא אמרתי לו מה להגיד"

 

מוקדם יותר, החקירה נפתחה במניעיה של זקן להקליט את אולמרט. סנגורו רוזובסקי עימת אותה עם אמירתה בחקירה הראשית, לפיה הקליטה בתחילה את אולמרט מפני שהתגעגעה לקולו. אם זו הסיבה, שאל רוזובסקי, למה לא סיפרת לו שאת מקליטה. "לא סיפרתי לו הרבה דברים", השיבה זקן, "לשאלות שלך אין את המשקל שאתה רוצה. מה זה משנה? עשיתי לו מניפולציות, משכתי אותו, דבר אחד לא עשיתי – לא אמרתי לו מה להגיד. לאיש הגדול הזה, ראש הממשלה. אז השתמשתי בזה כדי להציל את עורי".

פרשת טלנסקי נפתחה מחדש לאחר שזקן הגישה את הקלטות לפרקליטות, כחלק מעסקת טיעון בפרשת הולילנד.

 

רוזובסקי הטיח נגד זקן כי "זה היה המניע שלך מההקלטה הראשונה. לא הגעגועים". זקן ענתה לו: "שבע שנים אני שומרת על אהוד אולמרט. בין אם שילם לי ובין אם לא. הלקוח שלך גרם לעצמו את הנזק שנגרם".

שולה זקן היום בביהמ"ש. "הלקוח שלך גרם לעצמו את הנזק", צילום: דודי ועקנין שולה זקן היום בביהמ"ש. "הלקוח שלך גרם לעצמו את הנזק" | צילום: דודי ועקנין שולה זקן היום בביהמ"ש. "הלקוח שלך גרם לעצמו את הנזק", צילום: דודי ועקנין

 

שולה זקן: "נמחקו שיחות? אני לא מחקתי"

רוזובסקי מעמת את זקן עם הקלטות שהעתיקה מדיסק און קי לדיסק. למה את מקליטה שיחות חולין עם יאיר ביטון (הקבלן ב. יאיר – מ.ג.)", התעניין רוזובסקי, "נקרא על זה בספר? רוב השיחות האלה הן אישיות, לכן לא קיבלנו אותן". רוזובסקי טוען שעשרות שיחות שזקן הקליטה נמחקו. היו כ-17 ובית המשפט והמשטרה קיבלו רק כשליש. "עם מי הן היו, איפה הן"? לחץ רוזובסקי. "אני לא מחקתי", טענה זקן, "אולי זה האחיין שלי, תזמין אותו לחקירה".

השופט צבן גילה עניין בשיחות החסרות. רוזובסקי התנדב לסייע. "קיבלנו את שיחה 16 שהצליחו לשחזר ושיחות נוספות שאמרו לנו פגיעה בפרטיות. חלקה של שיחה 16 עם יאיר ביטון נמסרה לנו. למה השיחות נמחקו"? השופט משה סובל התעורר: "את ידעת למחוק"? לא, השיבה זקן, הייתי אז עסוקה נולד לי נכד".

האפשרות ששיחות נמחקו הציתה את השופטים לשאלות. "את המכשירים לקחתי לאחיין שלי כדי שיעביר לעופר ברטל. נדב (בנה - מ.ג.) ניסה ולא הצליח, ואז העברתי לאחיין, שיעביר הכל לעו"ד ברטל. לא ביקשתי שימחוק כלום".

זקן הדגישה שביקשה שיעבירו רק את השיחות עם אהוד. כך ככל הנראה הושמטו שיחות אחרות. למשל עם ביטון, שיחה שחלקה שוחזרה.

רוזובסקי מתעניין לגבי עשר שיחות, או קטעי שיחות מאוקטובר 2012, שנמחקו. "את יודעת במי מדובר. אולי היו שם שיחות עם אולמרט, אולי היו שם דברים שיכלו לסייע לנו"? זקן: "לא יודעת, אני לא מחקתי". רוזובסקי חוזר לשיחה עם המתקשרת. הן מדברות על שיחה קרובה של זקן עם אולמרט. "אני מעריך שזו שיחה עם אולמרט שהתקיימה, הוקלטה ונמחקה".

"אני לא מייצג את אפל בתיק הזה", הרגיע רוזובסקי את זקן כשהעלה את השינוי הלא חוקי שביצעה זקן במערכת ההפעלה של האייפון. "יש חנויות בעיר שעושות את זה באופו בלתי חוקי", אמרה שולה, "אני זוכרת את הפריצה הראשונה למכשיר". הפריצה נועדה להרחיב את יכולות האייפון כדי לסנכרן אותו עם המחשב של הבן נדב כדי שיוכל להעביר את השיחות לעו"ד עופר ברטל. "באחד הסינכרונים", אומר רוזובסקי, "היו 49 קטעי הקלטה שעברו למחשב, למה מתוכם הגיעו למשטרה רק 23-23"? "כי זה השיחות עם אהוד", ענתה זקן. "לא נכון", אמר רוזובסקי, "עם אהוד היו 7 שיחות בלבד".

זקן: "אולי נדב שמע שיחות של אמא שלו ורצה לשמור על אמא שלו. אני מודה לך נדב. כבוד אין כאן במשפט הזה".

 

מוקדם יותר המשיך רוזובסקי לעמת את זקן עם המניעים להקלטה. ההקלטה הראשונה הייתה במאי 2011. "זה היה בגלל הגעגוע" אישרה זקן. רוזובסקי: "אמרת בחקירה הראשית שהקלטה זו היא לאחר ומשום שבבוקר הפגישה הנהג שלו הביא לך מעטפה עם כסף והיית אמורה להיפגש אתו לפני העדות שלו. אין לכך קשר לגעגועים. אולי היו קלטות קודמות שהעלמת מאתנו והן נבעו מגעגועים"?

זקן הכחישה הקלטות קודמות. "לא חשבתי על קלף להציל את עצמי", השיבה זקן וניסתה להסביר למה לא סיפרה לאולמרט. "אין לי כוח לשמוע את הצעקות שלך", תימרנה זקן החוצה.

לאחר מכן, זקן נכנסת להלך רוח אדיש. "הכל היה משחק, ההקלטות, הכל", היא אומרת. "הקלטתי בגלל מה שהרגשתי באותו זמן", הוסיפה עוד תשובה סתמית. רוזובסקי הטיח בה: "הסיבה היחידה שבגללה הקלטת ולא סיפרת למוקלט ולאחרים זה שרצית שתהיה לך אפשרות להזיק לו ולהציל את עצמך". זקן שבה לעצמה: "הוא הזיק לעצמו. אם הייתי רוצה להציל את עצמי הייתי חותמת על הסדר הטיעון הראשון".

"מסרת סיבה נוספת להקלטות", אמר הסנגור, להבין טוב יותר מה הוא אומר. "כי הוא נתן לי מספר גרסאות, לא ידעתי מה הוא רוצה ממני", השיבה זקן. "כל הסיבות שאת אומרת להקלטות הן שקר, הטיח בה רוזובסקי, כי אילו היו אמת גם היית מספרת לו וגם היית מקשיבה להן".

"מה שחשוב זה מה שיש בהקלטה", השיבה זקן, אתה מתרכז בתפאורה לא בהצגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות