אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"זה חוסר מקצועיות מבחינתי אפילו לפנות ולבקש כזה דבר. עד כדי כך" צילום: עמית שעל, אוראל כהן

"זה חוסר מקצועיות מבחינתי אפילו לפנות ולבקש כזה דבר. עד כדי כך"

התמליל המלא: מה נאמר בשיחה שנחשפה השבוע בין מנהלת מחלקת שוק הון בבנק הבינלאומי, ניצה זעפרני, לבין הברוקר איתי שטרום, המואשם ביחד עם נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי ושביקש ממנה אשראי לרכישת מניות החברה; בשיחה שלה עם עד המדינה עדי שלג הוא אומר לה כי הוא זקוק ל"איזה 15 מיליון שקל"

15.11.2014, 14:05 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

ניצה זעפרני, מנהלת מחלקת מסחר ושוק הון בסניף הראשי של הבנק הבינלאומי בתל אביב,העידה שלשום (ה') במשפטו של היו"ר ובעל השליטה לשעבר באי.די.בי אחזקות, נוחי דנקנר, המואשם בהרצת מניות החברה. במהלך הדיון חשפה הפרקליטות הקלטה שבה נשמעת זעפרני משוחחת עם בעלי חברת ISP, איתי שטרום המואשם בשותפות לתרמית המניות ביחד עם דנקנר, וזאת בתאריך 21.2.2012 - אחד משלושת ימי ההרצה לכאורה. על פי ההקלטה, שטרום ביקש ממנה לפתוח לו קו אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי.

קראו עוד בכלכליסט

זעפרני סירבה לבקשה בשל רמת הביטחונות הנמוכה - ל-ISP היו כ-800 אלף שקל בלבד בחשבון. שטרום מצדו ביקש בשיחה לדבר עם הממונים עליה, והיא הפנתה אותו לראש החטיבה העסקית, אילן בצרי. כחצי שעה לאחר מכן צלצל אליה בצרי, ואישר לה לפתוח את קו האשראי לשטרום. זעפרני העידה כי לימים בצרי סיפר לה כי מי שצלצל אליו וביקש שיאשר אשראי לשטרום, היה דנקנר עצמו.

להלן תמלול השיחה המלא:

זעפרני: מה יקירי, מה קרה?

שטרום: מה שלומך?

זעפרני: בסדר גמור, הכול טוב. מה?

שטרום: אני לא מתקשר כל יום, אבל אני מתקשר...

זעפרני: אני יודעת.

איתי שטרום, צילום: אוראל כהן איתי שטרום | צילום: אוראל כהן איתי שטרום, צילום: אוראל כהן

שטרום: כי יש לי עסקה מאוד גדולה, אני צריך, זה כמובן לא הולך להישאר אצלי, תוך אני יודע, חמישה, שישה ימי עסקים אני מעביר את זה הלאה, אני צריך שתפתחי לי קו עד 15 מיליון שקל לקנות יי.בי.די אחזקות היום.

זעפרני: וואי, וואי, וואי.

שטרום: זה, אני נותן לך את מילתי שאם זה לא אני, זה לא נשאר שמה, או שהחברה בשוויץ תיקח את זה או שמישהו אחר ייקח את זה. ואת יודעת שאני לא אומר כלום סתם.

זעפרני: רגע, חמישה, שישה מיליון, חמישה, כמה אתה רוצה, 15 מיליון?

שטרום: כן.

זעפרני: כמה הדרישה לאי.די.בי? דקה, שנייה. נייר בודד גם כן, זה בעיה. שנייה.

שטרום: אין לך פה הישענות על כלום, אני מעביר את זה הלאה.

זעפרני: יש לי דרישה, זה לא הישענות. יש לי דרישת ביטחונות. כמה, כמה יש לי דרישה על האי.די.בי? אחזקות, אחזקות זה?

שטרום: אהה.

זעפרני: אחזקות. לא, מניה. לא נראה לי. אחזקות. כמה? זה 65, 65% דרישה? וואי, וואי, וואי. טוב, תודה, ביי. אין מצב שיאשרו לי את זה, בחיים לא. אתה יודע כמה דרישת ביטחונות פה?

שטרום: שמעתי.

זעפרני: מה?

שטרום: שמעתי.

זעפרני: שמעת. אין, בטח לא ב-ISP, תקשיב, יש בעיה שם.

שטרום: אין לך בעיה, יש לך, יש לך אותי ואת חברת...

זעפרני: מה יש לי? איפה? לא יאשרו לי, חבל לך על הזמן. אין מצב שאני מופיעה כל כך הרבה זמן בחוסר.

שטרום: זה לא הרבה זמן. זה...

זעפרני: שוק ההון זה הרבה, חמישה, שישה ימים זה המון.

שטרום: תגידי לי מה את יכולה לעשות בשבילי, ארבעה ימים?

זעפרני: אין, לא יאשרו לי, נשמה. אני מצטערת. באמת שלא.

שטרום: 10 מיליון שקל?

זעפרני: אין, אין לי, אין לי בשר שם, זה נייר, אתה יודע על נייר בודד גם כן, כן? המדיניות היא להישען עליו זה, ל-80% דרישה על נייר בודד. אין יקירי, נשמה, עם כל הכבוד, לא, לא יאשרו לי, אני לא יכולה לאשר את זה. זה ישר יקפוץ לי מחר וכל העולם ואחותו.

שטרום: אין לי, בואי, בואי נדבר עם מי שצריך לאשר את זה.

זעפרני: אין, לא יאשרו.

שטרום: עם...

זעפרני: מנהל הסניף היחידי, אבל גם הוא, זה לא סמכות שלו, אילן בצרי, לא יאשרו. אני אומרת לך, איתי. אם היה, אתה יודע היה לי צל של ספק טיפה שאם מישהו יאשר את זה, הייתי מנסה לעשות משהו. במיוחד שהחשבון של ISP כזה לא, איך אומרים, לא, היה בכותרות יותר מדי בתקופה האחרונה. גם אף אחד לא יאשרו לו, גם שחקן שיש לו פה הון עצמי ככה גם בשביל שיהיה לי בשר לא מאשרים לי. זה גם לא מעוף, זה, זה 65% דרישה וזה נייר בודד, בכלל.

שטרום: בואי, תקשיבי ניצה, ממש חשוב לי.

זעפרני: אני יודעת, הבנתי ממך שחשוב לך העסקה אבל אני לא יכולה לאשר. לא יאשרו לי יקירי, אני אומרת לך... שאני אפנה

שטרום: אני

זעפרני: גם אם אני אגיע לסמדר (ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי), היא לא תאשר. אין, זה כאילו, אין, דרישת ביטחונות פה היא גבוהה מאוד.

סמדר ברבר צדיק, צילום: עמית שעל סמדר ברבר צדיק | צילום: עמית שעל סמדר ברבר צדיק, צילום: עמית שעל

שטרום: זה...

זעפרני: זה לא משהו שאני יכולה לחיות איתו אפילו לא יום אחד.

שטרום: זה עסקה, זה עסקה ברוקראז' אז אני מעביר את זה הלאה. כאילו לא...

זעפרני: זה לא ברוקראז', אתה מעביר את זה לא היום, אתה מעביר את זה בעוד חמישה, שישה ימים.

שטרום: זה אני.

זעפרני: אתה צריך ממני מימון.

שטרום: נכון.

זעפרני: איך אתה הולך לממן את הקנייה? אני צריכה לממן אותך.

שטרום: נכון.

זעפרני: נו, אז מה? זה לא ברוקרז'. יש פה פער של כמה ימים.

שטרום: אני, אני מבין את זה, אם זה היה ברוקראז' לא הייתי עושה את זה דרך ה-ISP טרייד אין.

זעפרני: כן.

שטרום: אני עושה את זה טרייד אין כי אני צריך שמה את הכמה ימים האלה.

זעפרני: אין, אין, לא יאשרו לי, נשמה. חבל לי על הזה, אני אפילו לא זה. כאילו אתה יודע זה חוסר לא אינטליגנציה, איך אומרים, חוסר מקצועיות מבחינתי אפילו לפנות לבקש כזה דבר. עד כדי כך, כי לא יאשרו.

שטרום: אני אעביר לך כסף כנגד עוד יום-יומיים.

זעפרני: אין, לא יאשרו לי חוסר יום אחד, תשעה מיליון שקל? זה לא, זה, זה גם לא תשעה מיליון, כי לפי המדיניות הבנק זה 20%, זה 0% דרישה. זה 12 מיליון שקל, 12 מיליון שקל דרישה על נייר בודד, במקרה הזה, זה 80%.

שטרום: בואי, בואי, בואי, אני כן רוצה לבקש את זה. אני כן רוצה לבקש את זה, גם אם צריך לדבר עם סמדר, אני מוכן לדבר איתה באופן אישי. אני מבקש.

זעפרני: אז תדבר איתה באופן אישי, אני כבר אומרת לך. אני לא צוחקת, איתי. אני רצינית. כאילו זה הכי גבוה.

שטרום: ...

זעפרני: תקשיב יקירי, הכי גבוה שאני יכולה להגיע, או.קיי? אני יודעת ששמה זה ייעצר, יש את אילן בצרי, אתה מכיר את אילן בצרי?

שטרום: כן.

זעפרני: אילן בצרי הוא ראש, ראש החטיבה העסקית שהוא כאילו מתחתיה של סמדר, או.קיי? מתחתיה יש את הראש פקטור שזה רותי דניאל, שהיא בטח לא תאשר. אין מצב שהיא תאשר, היא במילא תלך לאילן בצרי, והיא לא תלך כי היא תגיד לך מראש שאי אפשר לאשר, שזה דבר מעבר לכל, באמת אני אומרת לך, בסדר? שתבין לאיזה רמות אתה צריך להגיע בשביל שמישהו יאשר את זה. גם אילן לא יאשר, אני אומרת לך, אני חיה איתם כל יום ואני יודעת עם, עם מי, עם מי אני חיה

.

שטרום: תני לי את הטלפון של אילן.

זעפרני: כן. ביי.

"איזה 15 מיליון"

בהקלטה אחרת נשמע עד המדינה בפרשה, עדי שלג, משוחח עם זעפרני. על פי כתב האישום נגד שטרום ודנקנר, שלג ביצע את עסקת המניות בפועל. 

עדי שלג, צילום: עמית שעל עדי שלג | צילום: עמית שעל עדי שלג, צילום: עמית שעל

שלג: הלו?

זעפרני: לאיזה חשבון אתה הולך לעשות ...?

שלג: ל- 653152.

זעפרני: 653152.

שלג: 653152.

זעפרני: טוב, אני צריכה לפתוח לך מסגרות.

שלג: אני יודע, צריך לפתוח לי עוד איזה 15 מיליון שקל.

זעפרני: כמה?

שלג: 15 מיליון שקל באי.די.בי. אחזקות ליתר.

זעפרני: ליתר.

האישום: דנקנר סייע לשטרום לקבל מימון מהבנקים להרצה

"מי שפעל בחשבונות ISP (חברת ההשקעות שבה היו שותפים שטרום ושלג) היה שלג", העידה זעפרני ביום חמישי. "עם שטרום נפגשתי פעם אחת. ישבתי איתו פעם אחת והוא עשה לנו מצגת של בית ההשקעות שלו בשוויץ. ב-21 בפברואר פנה אלי שטרום. הוא רצה לבצע עסקה במניית אי.די.בי (בהיקף) של 15 מיליון שקל. אמרתי לו שאני לא יכולה לבצע את העסקה כי ההון העצמי נמוך. לפני זה הוא ניסה לבצע רכישות אי.די.בי ב-3 מיליון שקל ונחסם כי לא היה לו הון עצמי. שטרום אמר לגבי האשראי של ה-15 מיליון שקל שזאת עסקה לכמה ימים והוא סולק אותה החוצה, שיש לו קונה. בצרי חזר אלי אחרי (חצי שעה, ת.ג וז.ש.ל) ואמר לי 'תאשרי לשטרום'. דיברנו על זה בנייד. צלצלתי לנייד של שטרום ואמרתי לו שאישרו את העסקה".

השופט חאלד כבוב שאל את זעפרני: "מה הייתה 'הקומבינה' לדעתך לגבי האשראי שאושר?". זעפרני השיבה: "חשבתי שאישרו לאיתי (שטרום) בגלל הקשרים עם סמדר ואילן. הנחתי שהוא צלצל אליהם והציג את עצמו. אמר מה שאמר, לא שאלתי מה, אילן השתכנע ואישר את העסקה". עוד הוסיפה זעפרני בעדות כי: "לפני שהלכתי לרשות ני"ע להעיד, אילן בצרי קרא לי לחדר שאני אזכיר לו במה מדובר. עליתי עם תנועות בחשבון וסיפרתי לו מה היה. תוך כדי שיחה הוא אמר: 'את יודעת מי התקשר בזמן אישור העסקה? נוחי דנקנר'. פעם ראשונה שנודע לי שדנקנר צלצל לאילן".

 זעפרני, נשאלה על ידי עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שטרום, האם גם היום, כאשר היא שלוש שנים בתפקיד, היה נראה לא האשראי חריג. זעפרני השיבה: "אז והיום אשראי כזה לא בסמכותי. היקף אשראי כזה כיום נראה לי לא חריג. אבל אז כשהייתי שלושה חודשים בתפקיד זה היה נראה חריג. בחקירה ברשות אמרתי שהיום אולי התגובה שלי הייתה מתונה יותר".

האישום המרכזי בפרשה עוסק בהנפקת מניות של אי.די.בי אחזקות שבה גויסו מהציבור 321 מיליון שקל בפברואר 2012. על פי כתב האישום דנקנר, שחשש מכישלון ההנפקה, רקם תוכנית תרמיתית להריץ את מניית החברה כדי לתמוך בשער גבוה למניה בהנפקה, ובכך לסייע לאי.די.בי לגייס יותר כסף מהציבור. הרצת המניות, כך נטען, התאפשרה באמצעות שורת עסקאות מתואמות שביצעו שטרום, בעלי חברת ISP, והברוקר שחתם על הסכם עד מדינה, עדי שלג, דרך חשבונות שלהם ושל קרוביהם. כן נטען שדנקנר ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להמשיך להריץ את מניות אי.די.בי בימים שקדמו להנפקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות