אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנקציות של המערב הרסו לרוסים את הכריסמס צילום: איי אף פי

הסנקציות של המערב הרסו לרוסים את הכריסמס

מחצית מהרוסים דיווחו על הרעה במצבם הכלכלי מאז שרוסיה כבשה את חצי האי קרים וספגה סנקציות מאירופה

17.11.2014, 23:35 | מיכאל פרל

הסנקציות שהושתו על רוסיה לאחר כיבוש חצי האי קרים החלו לתת אותותיהן על רמת החיים של הציבור הרוסי. על פי הנתונים של חברת הסקרים IRG, כ־49% מהרוסים דיווחו על הרעה במצבם הכלכלי. באופן טבעי, תחושה זו משפיעה על הרגלי הצריכה: כ־69% ציינו שהחליטו לצמצם בהוצאות.

קראו עוד בכלכליסט

נראה שהענף שנפגע בצורה המשמעותית ביותר הוא תיירות החוץ: לראשונה זה כמה שנים המכירות נמצאות בירידה. על פי התחזיות של מכון המחקר הרוסי VIP Service, כמות רוכשי חבילות הנופש עד סוף השנה צפויה להצטמצם בחצי. הנתונים הללו מפתיעים במיוחד לנוכח העובדה שמדובר בעונת הכריסמס, אשר מאופיינת בזינוק במכירות של חבילות הנופש מחוץ לרוסיה.

לצד המשבר, שמתאפיין בעלייה ביוקר המחיה ובקיצוצים בהוצאה הממשלתית, הסיבה לכך שדווקא תחום זה נפגע נובעת מהפיחות במטבע הרוסי, הרובל. הפיחות מקטין משמעותית את כוח הקנייה של הרוסים מחוץ לגבולות המדינה וגורם לכל חופשה להפוך ליקרה יותר. סיבה נוספת היא הפיכתם של עשרות אלפי רוסים (בעיקר אנשי כוחות הביטחון ופקידי ממשלה) ל"אישיות בלתי רצויה" במדינות המערב.

עבור חברות התיירות הרוסיות, מדובר במשבר דרמטי שמאיים למוטט את שוק תיירות החוץ במדינה. יו"ר איגוד חברות התיירות הרוסית, מאיה לומידזה, הזהירה כי גמישותן של החברות בקביעת מחירי החבילות אינו מאפשר להן לספוג את הזינוק במחירים, ועל כן המשבר נראה בלתי נמנע. על פי חברת החדשות הרוסית TASS, מתחילת 2014 שלוש חברות תיירות גדולות ברוסיה פשטו רגל.

המשבר לא פסח גם על חברות התעופה ברוסיה, אשר דיווחו על ירידה חדה ברכישת הכרטיסים לתקופת הכריסמס. מעבר לכך, חברות התיירות הקורסות מתקשות לשלם את חובותיהן לחברות התעופה, דבר שיוצר משבר גם בענף זה. לצורך הדוגמה - חובה של חברת התיירות הרוסית TEZ לחברת התעופה הלאומית Aeroflot עומד על כ־30 מיליון רובל.

אך המשבר אינו עוצר רק בגבולות רוסיה. חברת התעופה הצ'כית Czech Airlines הודיעה בספטמבר השנה על פיטוריהם של שליש מעובדיה, עקב הצמצום בהיקף הטיסות ממדינות חבר העמים בכלל ורוסיה בפרט.

המשבר בענף התיירות הוא מהסימנים הראשונים להשפעותיהן של הסנקציות של המערב על כלכלתה של רוסיה, בעקבות המשבר עם אוקראינה. התמשכות משטר הסנקציות צפויה להביא לפגיעה נוספת ברמת החיים של אזרחי רוסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות