אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה תוכנית מחיר מטרה; ארבעת החודשים הראשונים יהיו ללא הגרלה צילום: ששון תירם

פרסום ראשון

אושרה תוכנית מחיר מטרה; ארבעת החודשים הראשונים יהיו ללא הגרלה

במהלך השלב בו לא תהיה הגרלה, התחייב משרד הבינוי לבצע פיקוח על אופן שיווק הדירות; יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר הבינוי אורי אריאל: "תוכנית מחיר מטרה תפחית את מחירי הדיור ותסייע לכלל אזרחי ישראל להשיג קורת גג"

18.11.2014, 19:39 | טל פמסון ויעל דראל
מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (ג') את הפעלת תוכנית "מחיר מטרה". חברי המועצה החליטו כי בארבעת החודשים הראשונים התוכנית תופעל ללא הגרלה. על פי הנוסח שאושר, לאחר ארבעה חודשים, הזכאות לרכישת דירה במסגרת התוכנית תיקבע באמצעות הגרלה. במהלך ארבעת החודשים שבהן תופעל התוכנית ללא הגרלה, התחייב משרד הבינוי לפקח על אופן שיווק הדירות באמצעות מפקחים.

קראו עוד בכלכליסט

בשיחה עם "כלכליסט" אמר שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד הבינוי, כי "התוכנית תופעל ללא הגרלה בחודשים הראשונים והמשווקים יצטרכו לשווק את הדירות ללא אפליה פסולה. זהו סעיף שמופיע גם בחוזים סטנדרטיים אם יהיו תלונות על אופן שיווק הדירות, נוכל לחלט ערבויות. אלפי דירות ייצאו להערכתנו (לשוק) כבר בחודשים הראשונים". בן אליהו הוסיף כי "בארבעת החודשים הללו אנחנו נבחן את המנגנון ונשכלל אותו במידת הצורך. גם במע"מ 0% אין הגרלה ונלמד משתי התוכניות בחודשים הראשונים".  

יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר הבינוי אורי אריאל, אמר כי "תוכנית מחיר מטרה תפחית את מחירי הדיור ותסייע לכלל אזרחי ישראל להשיג קורת גג. זוהי מחויבותה של הממשלה ואני אדאג למלא אותה". 

אורי אריאל, צילום: ענר גרין אורי אריאל | צילום: ענר גרין אורי אריאל, צילום: ענר גרין

החלטה זו מהווה אישור סופי של יוזמת מחיר מטרה של משרד הבינוי - שלפיה ישווקו מדי שנה אלפי יחידות דיור במכרזים שבהם ייקבעו מראש דירות במחירים הנמוכים ב-20% ממחירי השוק. עם זאת, סעיף ההגרלה, נעדר מן הנוסח המקורי שהובא הערב למועצה, ועורר ביקורת מצד משרד האוצר, לפיה אישור של תוכנית ממשלתית נרחבת מסוג זה ללא מנגנון של הגרלה, יפתח פתח לשיווק לא הוגן של יחידות הדיור המוזלות, בשיטת "כל הקודם זוכה".

על פי ההצעה שאושרה, מדי שנה תשווק רשות מקרקעי ישראל מכרזים בהיקף של 12 אלף יחידות דיור במסגרת התוכנית, ואלו יחייבו את היזמים לשווק כ–80% מיחידות הדיור בהן במחיר המוזל. המשמעות היא שכ-9,600 יחידות דיור מוזלות צפויות להיות משווקות בשוק מדי שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מחסור של עשרות אלפי דירות, שכר חציוני של 6000 ש״ח ושר השיכון?
רק 9600 מחיר מטרה בשנה בערים ספורות-ורק שיווק לא בניה, 20% זה ממחיר מנופח, , אז המחיר נשאר במיליונים, הבניה נשארת אצל קרטל הקבלנים המקומים עם האיכות של מרפסות נופלות,קצב בניה של צב,ומחירים בשמיים. בלוף של מפלגה מושחתת שלא חושפת הוצאותיה. תועף הבית היהודי - המושחתת ביותר בקואליציה שלא בנתה בית יהודי אחד ביחד עם ממשלת הבטלה הזו.
ומה המטרה להעשיר את הקבלנים?  |  18.11.14
9.
בלוף גדול תמיד
יש דירות זולות בבניין את הלו יהפכו לדירות מטרה קומה נמוכה חזית באזור רועש .יפגכו תכנונית בדירה אחת לטובת אחרת כדי לספק דירות מטרה אבל ירוויחו יותר בשניה חדרים קטנים חניה חרא מטבח קטן מקלחת צפופה (אין באמת פיקוח )יש להם אלף דרכים ליצור בבניין דירות שיעמדו בקרטריון דירת מטרה כדי לקבל הנחה מהמנהל על קרקע . אבל זה לא באמת יגיע לצרכן רק לאילו שמוכנים לפשרות כואבות בדירה הראשונה .
כושי  |  18.11.14
לכל התגובות