אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר שמיר בדרך החוצה מתנובה: עומד למכור את מניותיו לסינים צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

מאיר שמיר בדרך החוצה מתנובה: עומד למכור את מניותיו לסינים

שמיר ביקש להישאר שותף של ברייט פוד הסינית תמורת שמירת האופציה למכור באותם תנאים בשלוש השנים הקרובות, אולם כל הניסיונות להגיע למתווה מוסכם נכשלו. כעת הוא צפוי למכור את מניותיו לקרן סיילינג הסינית בכ־1.7 מיליארד שקל

20.11.2014, 06:49 | גולן חזני

מאיר שמיר קרוב למכירת מניות מבטח שמיר בתנובה ולהצטרפות לקרן אייפקס בעסקה מול ברייט פוד הסינית. במקור ביקש שמיר להישאר שותף של ברייט פוד תמורת אופציית פוט, שתאפשר לו לבצע את המכירה באותם תנאים בשלוש השנים הקרובות, אולם ל"כלכליסט" נודע כי כל הניסיונות להגיע למתווה מוסכם של מתן ביטחונות לאופציה נכשלו.

קראו עוד בכלכליסט

עסקת תנובה אמורה להיחתם עד 5 בינואר, ובמסגרתה ברייט פוד תרכוש את מניותיה של קרן אייפקס (56%) לפי שווי פעילות של 8.4 מיליארד שקל.

שמיר ניהל מגעים מול שלושה בנקים זרים, מריל לינץ', דויטשה בנק וגולדמן זאקס, כדי לקבל הלוואה בגובה סכום העסקה שכנגדה ישעובדו מניותיו בתנובה. הבנקים היו מוכנים להעמיד לו הלוואה כזו כנגד מספר התניות שאותן אמורה ברייט פוד למלא. אלא שברייט פוד מסרבת לכל התניה, ומוכנה להעמידה אופציה כזו לשמיר, ללא בטחונות כלשהם.

היו"ר היוצא של גרנות איציק באדר, היו"ר הנכנס עמית בן־יצחק ונשיא ברייט פוד שומין צ היו"ר היוצא של גרנות איציק באדר, היו"ר הנכנס עמית בן־יצחק ונשיא ברייט פוד שומין צ'או | צילום: תמר מצפי היו"ר היוצא של גרנות איציק באדר, היו"ר הנכנס עמית בן־יצחק ונשיא ברייט פוד שומין צ

את הנתח של מבטח שמיר בתנובה (כ־20%) צפויה לרכוש הקרן הסינית סיילינג תמורת כ־1.7 מיליארד שקל. הקרן השקיעה לפני שנה מאות מיליוני דולרים במובילאיי הישראלית, והיא עתידה להיות שותפה פסיבית פיננסי בתנובה שאינה מעורבת בניהול.

נשיא ברייט פוד שומין צ'או מבקר בימים אלה בארץ יחד עם בכירים אחרים מהחברה־האם של ברייט פוד. ל"כלכליסט" נודע כי משלחת סינית אמורה להגיע באמצע דצמבר לביקור נוסף במטרה לחתום על הסכם שותפים בתנובה. לתוכנית הביקור לא הוכנסו מפגשים עם שמיר, אלא רק עם הקיבוצים שמחזיקים 24% ממניות תנובה, ובראשם ארגון גרנות.

אף שתנובה צפויה להיות בעלת צביון שליטה סיני יותר עם 77% מהמניות, הדירקטוריון וההנהלה יהיו עם רוב ישראלי. הקיבוצים יקבלו את תפקיד סגן היו"ר שיועד לשמיר, אולם עדיין לא ברור אם בתפקיד יישא היו"ר היוצא של גרנות איציק באדר או היו"ר הנכנס עמית בן־יצחק.

אם ביומיים הקרובים לא יצליחו שמיר והסינים לגשר על הפערים, והוא יחליט למכור את מניותיו, הוא צפוי לרשום רווח הון אדיר של 1.2 מיליארד שקל שיפתח לו אפשרויות לרכישות גדולות במשק הישראלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות