אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק קידוחים ואבנר יוציאו 90 מיליון דולר על רכישת ציוד ללווייתן

דלק קידוחים ואבנר יוציאו 90 מיליון דולר על רכישת ציוד ללווייתן

לפי דוחות החברות לרבעון השלישי שפורסמו הערב, תוכנית פיתוח המאגר טרם אושרה. עוד עולה מהדוחות, כי סך הגז הטבעי שהופק מהמאגר מתחילת השנה עומד על 5.5 מיליארד מ"ק

19.11.2014, 22:05 | ליאור גוטמן

דלק קידוחים ואבנר יוציאו כ-45 מיליון דולר לכל שותפות כדי לקדם את פיתוח מאגר לווייתן. כך עולה מדו"חות שותפויות הגז לרבעון השלישי של 2014 שפורסמו הערב (ד').

קראו עוד בכלכליסט

לפי דלק קידוחים ואבנר, "בחודש נובמבר 2014 הסמיך דירקטוריון השותף הכללי את הנהלת השותפות לאשר התקשרויות והוצאות בקשר לפיתוח", כאשר סך העלות לכל השותפות (לרבות נובל אנרג'י ורציו) תגיע לכ-200 מיליון דולר, מתוכם כ-90 מיליון דולר לדלק קידוחים ואבנר יחד. מדובר בהשקעה זעירה יחסית של פחות מ-3% מעלות סך הפיתוח למאגר "לווייתן", שנאמדת בדו"ח בעד 7 מיליארד דולר.

למה להשקיע?

אז מדוע החברות מוציאות את הכסף? לפי דלק קידוחים ואבנר, ההשקעה נדרשת כדי להזמין ציוד או שירותים "שזמן אספקתם ארוך", כאשר החברות מחדדות ש"יובהר כי תוכנית הפיתוח לשלב הראשון של מאגר לווייתן לרבות התקציב ולוחות זמנים טרם אושרה על-ידי השותפות ויתר השותפים במאגר לווייתן".

הסיבה לחידוד היא שנובל אנרג'י, שמחזיקה בכ-40% מהמאגר ומשמשת כקבלנית הקידוח, טרם קיבלה החלטת השקעה סופית במאגר (FID) כאשר היא ממתינה בין השאר לפטור מהסדר כובל מצד הממונה על ההגבלים (מתן פטור מהכרזה כמונופול), הצהרה ממשלתית על אי פיקוח על מחירי הגז וקביעה סופית של נפח מאגרי הגז, כאשר מהם ייגזר בפועל נפח הייצוא.

האסדה בקידוח הימי לווייתן האסדה בקידוח הימי לווייתן האסדה בקידוח הימי לווייתן

הבוקר (ד') דיווח "כלכליסט" שבין שותפות לווייתן למשרד האנרגיה מתנהלים מגעים כדי לפתור את סוגיית נפחו של מאגר לווייתן. בעוד השותפות טוענות, הן במסגרת דיווח נפרד שיצא הבוקר והן במסגרת הדו"חות, שמאגר לווייתן מכיל כ-22 TCF (טריליון רגל מעוקב) גז טבעי, משרד האנרגיה טרם גיבש את הדו"ח הסופי העצמאי שלו כאשר ההערכות הן שקיים פער של קרוב ל-30% בין נתוני משרד האנרגיה לבין דיווחי השותפות. משרד האנרגיה סרב להגיב לפער הנתונים והגיב לידיעה באומרו ש"באופן שגרתי בודק המשרד באמצעות אנשיו וחברות ייעוץ, כל נתון הרלוונטי לפעילויות חיפוש והפקת גז טבעי ונפט. עדיין לא התקבל במשרד דו"ח סופי לגבי עתודות הגז הטבעי בלווייתן"

ההכנסות גדלו, הרווח קטן

עיון בדו"חות דלק קידוחים ואבנר מעלה דימיון בין הנתונים הכספיים של החברות. דלק קידוחים סיימה את הרבעון השלישי עם צבר הכנסות של כ-54.28 מיליון דולר (בניכוי תמלוגים), זאת לעומת הכנסות של 52.89 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, עלייה של כ-2.6%. דלק קידוחים סיימה את הרבעון ברווח נקי של כ-22.52 מיליון דולר, ירידה של כ-4% ביחס לרווח הנקי שנרשם ברבעון השלישי של 2013, שהסתכם בכ-23.44 מיליון דולר

שותפות אבנר סיימה את הרבעון השלישי של השנה ברווח של כ-54 מיליון דולר (בניכוי תמלוגים), עלייה של כ-5% ביחס להכנסות ברבעון המקביל אשתקד (כ-51.35 מיליון דולר). הרווח הנקי ברבעון השלישי של 2014 הסתכם בכ-23 מיליון דולר, זאת לעומת רווח נקי של כ-21.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, עלייה של כ-7%.

סך כמות הגז הופקה ממאגר תמר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 הגיעה לכ-5.5 מיליארד מ"ק (BCM), היקף הפקה שמגלם סך אספקה של כ-7.33 מיליארד מ"ק למשק הישראלי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות