אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועד חברת החשמל: "רשות החשמל מסייעת לטייקונים" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יו"ר ועד חברת החשמל: "רשות החשמל מסייעת לטייקונים"

במכתב לשר האנרגיה טוען מיקו צרפתי שתוקף הרישיון להקמת תחנות כוח פרטיות הוארך באופן בלתי סביר

22.11.2014, 21:32 | ליאור גוטמן

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי דורש משר האנרגיה סילבן שלום לעצור לאלתר את אישור הקמתן של שש תחנות כוח פרטיות. במכתב ששלח צרפתי והגיע לידי "כלכליסט", הוא טוען שהתחנות קיבלו הקלות מהותיות בהליך אישורן, לכאורה תוך העלמת עין מכללי ממשל תקין. צרפתי מבקש משלום ש"יפעיל את כובד משקלו לעצירת התהליך", ואף דורש לחקור כיצד התקבלו ההחלטות, "לרבות שקילת מסקנות אישיות כנגד האחראים".

קראו עוד בכלכליסט

בשנה האחרונה החלו לפעול תחנות כוח פרטיות שגזלו מחברת החשמל נתח שוק של כ־13%, במה שנתפס על ידי צרפתי כהפרטה בפועל של משק החשמל. לפי צרפתי, בעלי הרישיונות להקמת התחנות הנוספות קיבלו בחודש יוני הארכה בהליך, שבלעדיה היו מאבדים את הרישיון. שתיים מהתחנות שייכות לשיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, אחת לדלק של יצחק תשובה, תחנה נוספת ל־IPM של אברהם נניקשוילי והשתיים האחרונות לאדלטק וקרן דנהאם. לתחנות הספק כולל של 1,420 מגה־וואט, כ־11% מכוח הייצור של חברת החשמל.

מיקו צרפתי, צילום: תומי הרפז מיקו צרפתי | צילום: תומי הרפז מיקו צרפתי, צילום: תומי הרפז

לטענת צרפתי, "יד נעלמה" נשענה על תקנות לשעת החירום כדי להאריך את תוקף הרישיון להקמת תחנת כוח. הוא מכוון את האצבע לעבר רשות החשמל: "אנו מודעים לכך שלעתים הרגולטור פועל בדרכים מסתוריות מול אנשי ההון, במטרה לדחוף אותם קדימה חזק, גם במחיר כבד כנגד האינטרס הציבורי".

ברשות החשמל נדהמו לשמוע על המכתב וטענו כי זהו ניסיון להלך עליהם אימים. מהרשות נמסר ש"ועד עובדי חברת החשמל ממשיך בניסיונותיו למנוע תחרות וכניסת יצרני חשמל פרטיים. הענקת הרישיונות נעשתה בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם משרד התשתיות הלאומיות וכנדרש על פי כל דין".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ועד חברת החשמל
אני שואל את עצמי . מה הממשלה מבלבלת את המח . ועד חזק .יד על השלטר . ועד בריוני ב20 השנים האחרונות ועד חברת החשמל עושה הכל כדי להגיע להבנות עם מדינת ישראל והכנסת. והכל דרך ישיבות והידברות וכל מיני ועדות . ועדת יוגב שזה בושה וחרפה לממשלה אני מציא שהאנשים החכמים שיושבים בכנסת ישראל .ואין הרבה כאלה הם מועטים וזה חבל צריכים לקחת את נושא שינוי המיבנה בחברת חשמל ברצינות רבה מאוד שלא יהיה אסון בחשמל צריך לבדוק איך מדינת ישראל נותנת ליזם פרטי חוזה חלומי על בניית טורבינות .אין דברים כאלה כל זה רק לרסק את חברת החשמל והמשפחות העשירות ימשיכו לעלות מעלה מעלה ברף עשירי המדינה
23.11.14
לכל התגובות