אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי: מגדל הקלפים בסכנת התמוטטות

אי.די.בי: מגדל הקלפים בסכנת התמוטטות

לבנקים אפשרות לדחוף להסדר חוב, אך הם יעדיפו לעשות זאת רק אחרי הרבעון הראשון

23.11.2014, 07:41 | יניב רחימי
חצי שנה חלפה מאז שמוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין זכו בשליטה בקבוצת אי.די.בי, וכבר הם מוצאים עצמם בפתחו של מדרון חלקלק המוביל למקום שבו עמד קודמם נוחי דנקנר. ביטול הנפקת מניות החברה־הנכדה אדמה לא מאפשר לחזור לתקופה שבה ערכה של אדמה נקבע לפי הערכות שווי בלבד. כישלון ההנפקה מבהיר ששווייה האמיתי נמוך מ־2.35 מיליארד דולר שלפיהם ניסו להנפיק את החברה בארה"ב, ולכך צפויות השלכות שליליות על קבוצת אי.די.בי. עד כה השקיעו בן־משה ואלשטיין באי.די.בי 1.4 מיליארד שקל, אולם לנוכח הצניחה בשווי מנייתה הם מופסדים "על הנייר" כ־900 מיליון שקל. הפסד צורם גם למי שהגדירו עצמם כמשקיע אסטרטגי והכריזו "לא באנו לאי.די.בי בשביל שני רבעונים, באנו בשביל שני עשורים".

נכונות בעלי השליטה להמשיך ולהשקיע קריטית להמשך פעילות אי.די.בי, שדו"חותיה עדיין כוללים הערת עסק חי. היקף ההשקעות העתידיות שאליהן התחייבו בן־משה ואלשטיין מסתכם ב־900 מיליון שקל, מתוכם 400 מיליון שקל שיוזרמו לאי.די.בי פתוח ב־2015 ועוד 500 מיליון שקל המיועדים להצעות רכש ב־2015–2016.

מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

האם בעלי השליטה ימשיכו לתמוך באי.די.בי? התשובה מבוססת על שילוב בין רצון ליכולת. בן־משה ואלשטיין הוכיחו יכולת מפתיעה, ושכנדרשו הכניסו את היד עמוק לכיס. בסוגיית הרצון עולים סימני שאלה. אינטרס בעלי השליטה לתמוך באי.די.בי פוחת ככל ששווי הנכסים בקבוצה מתכווץ. אם ניתן לרפא את אי.די.בי, אז יש כאן היגיון כלכלי; אך אם מצבה נעשה אנוש, בן־משה ואלשטיין עלולים לעשות "אחורה פנה" ולעצור הפסדים במקום להמשיך ולהתחפר.

כדי לצלוח את 2015, לא יהיה די בהזרמות בעלי השליטה, ואי.די.בי תידרש למצוא מקורות נוספים לשירות חוב של 940 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח. הפער בין המקורות החסרים לשימושים נותר כ־300 מיליון שקל, כאשר ביטול הנפקת אדמה צפוי להקשות על דסק"ש לחלק דיבידנדים נוספים. תשואת האג"ח של החברה בגובה 14.9% משקפת את חוסר האמון של המשקיעים לגבי יכולת שרות החוב של החברה.

כעת הכדור נמצא אצל הבנקים שיכולים להביא את אי.די.בי להסדר חוב. עד כה בחרו הבנקים להשלים עם כך שאי.די.בי לא עומדת בתנאי בהסכם עמם, המחייב אותה להחזיק ביתרות מזומן העולות על חובה בשני הרבעונים הבאים. אם הבנקים יבחרו להפסיק להשלים, אי.די.בי לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ותיכנס להסדר חוב נוסף.

אלא שלבנקים אין אינטרס לשנות את מנהגם ברבעון הראשון של 2015, שבמהלכו אי.די.בי נדרשת להחזיר חובות רק להם עצמם. לפיכך, הבנקים צפויים להעדיף ליהנות בתחילת השנה מההחזרים, ורק לאחר מכן לדרוש עמידה בהסכם. לכאורה דווקא למחזיקי האג"ח כדאי להקדים ולכפות על אי.די.בי הסדר חוב לפני שהבנקים מושכים כספים אחרונים, אולם בכך יסכנו את המשך ההזרמות שלהן התחייבו בעלי השליטה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות