אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין נגד המערב: רוסיה לא תסכים להיכנס שוב מאחורי מסך הברזל צילום: איי אף פי

פוטין נגד המערב: רוסיה לא תסכים להיכנס שוב מאחורי מסך הברזל

נשיא רוסיה ציין כי לסנקציות שהטיל המערב נגד המדינה, לפיחות ברובל ולירידה במחירי הנפט, לא יהיו "השלכות הרות אסון" על הכלכלה הרוסית

23.11.2014, 16:17 | שירות כלכליסט
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין האשים את המערב בהחמרת היחסים עם רוסיה מאז פרוץ המשבר באוקראינה, והוסיף כי מוסקבה לא תאפשר לעצמה להיכנס לבידוד בינלאומי נוסף מאחורי "מסך הברזל".

קראו עוד בכלכליסט

בראיון שפורסם היום (א') בסוכנות החדשות הממשלתית TASS, פוטין ציין עוד כי לסנקציות שהטיל המערב נגד המדינה, לפיחות ברובל ולירידה במחירי הנפט, לא יהיו "השלכות הרות אסון" על הכלכלה הרוסית.

פוטין, צילום: אי פי איי פוטין | צילום: אי פי איי פוטין, צילום: אי פי איי

ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו על רוסיה סנקציות בעקבות הסיפוח של חצי האי קרים, אולם בעקבות התמיכה של מוסקבה בבדלנים הנלחמים במזרח אוקראינה, הרחיבו עוד את הסנקציות.

"אנחנו מבינים את ההרסנות שיהיה ל'מסך הברזל' עבורנו", צוטט פוטין. "בכל מקרה לא נצעד במסלול הזה, ואיש לא יבנה סביבנו חומה. זה בלתי אפשרי!"

עם זאת, הקשרים של רוסיה עם המערב הם במצבם הגרוע ביותר מאז המלחמה הקרה, זאת לאחר שלמעלה מ-4,300 אנשים נהרגו באוקראינה מאז פרוץ האלימות באמצע אפריל.

אולם פוטין מאשים את וושינגטון ואת בריסל בהתעלמות מהאינטרסים של רוסיה. "כשרוסיה מתחילה להגן על האנשים והאינטרסים שלה, היא מיד הופכת לרעה (בעיני המערב)", טען הנשיא. "נראה לכם שזה קשור לעמדה שלנו במזרח אוקראינה ובקרים? בכלל לא! אם לא היה את המשבר הזה, הם היו מוצאים סיבה אחרת. זה תמיד היה ככה".

הסנקציות פגעו בכלכלה החלשה של רוסיה והציתו ירידה חדה ברובל, שהפסיד השנה כבר קרוב לשליש מהשווי שלו. הצרות הכלכליות הוחמרו עוד בשל צניחה במחירי הנפט העולמיים, המהווה את הייצוא המרכזי של רוסיה. "אם מחיר האנרגיה מורד בכוונה, זה יפגע גם במי שהשיק את ההגבלות", אמר פוטין, אך הוסיף כי ייתכן שיצרניות גדולות כמו ארה"ב וסעודיה קשרו קשר להוריד מחירים ולפגוע בכלכלה הרוסית.

לסיכום, הדגיש כי לא תהיה לצעדים האלה השפעה משמעותית על הכלכלה הרוסית. "כלל לא ברור אם הסנקציות, הירידות החדות במחירי הנפט והפיחות במטבע המקומי יובילו להשפעות שליליות או להשלכות הרות אסון רק לנו. דבר כזה לא יקרה!"

פוטין לא שלל גם אפשרות שירוץ שוב לנשיאות ב-2018 בסיום הכהונה הנוכחית שלו, אך הכחיש כי ברצונו לשלוט עד מותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות