אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסותא מעדיף חולים צעירים ובעיקר רווחיים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אסותא מעדיף חולים צעירים ובעיקר רווחיים

נתונים חדשים חושפים שהחולים שמנותחים באסותא צעירים משמעותית מאלה שבמערכת הציבורית, כך שגם ההליכים שהם עוברים פשוטים וזולים יותר. הניתוחים המסובכים והיקרים נדחקים לבתי החולים הממשלתיים

24.11.2014, 07:09 | שאול אמסטרדמסקי

אסותא לא גורף את השמנת רק מבחינת החולים העשירים יותר - נתונים חדשים שהגיעו לידי "כלכליסט" חושפים שבית החולים הפרטי המוביל מקבל גם את החולים הצעירים יותר, שהם לרוב גם בריאים יותר. הנתונים, שמשרד הבריאות אוסף באופן שוטף, מבוססים על הניתוחים הנפוצים ביותר שבוצעו בישראל בשנים האחרונות, ומראים באופן ברור שהחולים שמגיעים לעבור ניתוח באסותא צעירים משמעותית באופן ממוצע מאלה שמגיעים למערכת הציבורית. מכך נובע שבמערכת הציבורית נמצאים החולים הזקנים יותר, שהם לרוב גם חולים יותר, ולכן עולים לה יותר כסף, בזמן שהמערכת הפרטית מרוויחה.

קראו עוד בכלכליסט

יעל גרמן, צילום: אוראל כהן יעל גרמן | צילום: אוראל כהן יעל גרמן, צילום: אוראל כהן

הנתונים הזמינים האחרונים הם מ־2011, אבל התמונה הכוללת לא השתנתה מאז (והיתה דומה גם לפני כן). מתוך 20 סוגי ניתוחים שבחר ארגון ה־OECD כמייצגים את מרבית הניתוחים שנעשים בכל מדינה, רק באחד מהם - ניתוח להחלפת ירך מלאה - שיעור החולים המבוגרים שמנותחים באסותא ובבתי החולים הפרטיים האחרים גבוה יותר משיעור החולים המבוגרים שמנותחים בבתי החולים הציבוריים.

בכל יתר הניתוחים הנפוצים, מקטרקט דרך תיקון בקע ואפילו עד ניתוחי לב, שיעור המבוגרים שמנותחים באסותא נמוך משיעורם בבתי החולים הציבוריים, לפעמים אפילו נמוך בחצי. בניתוח להסרת בלוטת הערמונית למשל רק 56% מהחולים שמגיעים לבתי החולים הפרטיים הם מעל גיל 65, לעומת 68% בבתי החולים הממשלתיים. ואם בודקים את שיעור החולים שעברו את גיל 75 הפערים אפילו גדולים יותר.

משלמים יותר על אותו דבר

המגמה שתוארה למעלה אומרת בעצם שרוב החולים שבאים לעבור ניתוח בבתי החולים הפרטיים הם חולים קלים יותר שזקוקים להליכים פשוטים יותר ונוטים פחות להסתבך. ניתוחים כאלה אפשר להריץ בסרט נע ולבצע כמות גדולה מהם בזמן קצר. בינתיים, במערכת הציבורית מצטברים הניתוחים המסובכים יותר, שכתוצאה מכך גם עולים יותר.

זה חשוב בגלל קרב הבלימה שאסותא מנהל בימים אלה מול הסעיפים בחוק ההסדרים שמנסים להגביל את פעילותו. בית החולים נמצא על הכוונת של משרדי האוצר והבריאות כבר כמה שנים, מאז שביתת הרופאים הגדולה ב־2011. באוצר ובבריאות הגיעו למסקנה שהגידול המואץ בפעילות מערכת הבריאות הפרטית בשנים האחרונות השפיע לרעה על מערכת הבריאות הציבורית, ובעיקר הביא לגידול בשכר הרופאים מבלי לשפר את איכות הבריאות. כלומר, שהציבור משלם יותר ומקבל את אותו דבר.

כעת בממשלה מבקשים להגביל את גידול הפעילות באסותא באמצעות מיסוי על תיירות מרפא וגם באמצעות סעיף בחוק ההסדרים שקובע שאם פעילות בית החולים תצמח יתר על המידה - הוא ישלם מס של עד 67% למדינה. אסותא הוא חברה בע"מ שפועלת למטרות רווח, ולכן אין כמעט סיכוי שיהיה מוכן לשלם מס כה גבוה. המשמעות היא שהוא לא יבצע ולו ניתוח אחד מעבר לתקרה שתקבע המדינה, וזה בדיוק מה שרוצים במשרדי האוצר והבריאות. באסותא מאיימים שהמערכת הציבורית תוצף והתורים רק יתארכו עוד יותר, משום שגם מי שיש לו ביטוח פרטי לא יזכה לממש אותו.

הצביעות של אסותא

זה הזמן לחזור לנתונים שנחשפו לפני כמה פסקאות. גם היום רוב מי שיש לו ביטוח פרטי לא זוכה לממש אותו. מי שכן זוכים לעשות זאת הם הצעירים, המבוססים והבריאים יותר, שיכולים לעמוד גם בהשתתפות העצמית הכרוכה בניתוח פרטי, שיכולה להגיע לאלפי שקלים. כך שהמצב שאסותא נזעקת נגדו מתרחש כבר היום בפועל - וזו הצביעות של בית החולים.

אם פרויקט קיצור התורים במערכת הציבורית של משרד הבריאות יצליח, היחידים שיפסידו יהיו הרופאים המנתחים שכיום מרוויחים המון מהגידול בפעילות הפרטית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
עוד נסיון של המדינה להצדיק את הלאמת הרופאים.
המדינה גלתה שהמערכת הפרטית שמשלמת לרופאים לפי ערך השוק שלהם מפריעה לה כי היא לא מאפשרת לה להכריח את הרופאים לעבוד אצלה בשכר לא הוגן. היא מנצלת את כוחה כרגולטור כדי להגן על ההוצאות שלה כמעסיק מונופוליסטי. הגבלת אסותא בפני עצמה צריכה להיות עילה לשבירת הסכם הרופאים והשבתת המערכת.
רופא  |  24.11.14
13.
הרופא כעסק
רוב הרופאים העובדים באסותא עובדים גם במערכת הציבורית כאשר הם פוגשים חולה יש להם שתי אפשרויות: 1. להפנות אותו לרפואה הציבורית שם הם מרווחים משכורת נתונה ללא קשר למספר הפרצדורת שהם מבצעים. 2. בצורה פרטית שם הם מרווחים לפי פרצדורה והתשלום הינו קבוע ללא תלות ברמת הסיבוחיות בכדאי למקסם את הרווח את החולים המסובכים הם מפנים לבתי החולים הציבורים (שמפסידים כסף כי הם מקבלים כסף לפי עלות ניתוח ממוצעת והם מקבלים רק את המסובחים)
ח  |  24.11.14
12.
התוצאה נובעת מהעדפה של אסותא או מחוסר כסף ???
מהכתבה ברורים הנתונים, אלא שהנתונים הללו לא אומרים לנו כלום על הסיבה. * ייתכן שצעירים מעדיפים ללכת לאסותא בעוד המבוגרים לא מאמינים בבי"ח הזה * ייתכן שליותר צעירים יש ביטוח שמאפשר ללכת לבי"ח פרטי, ופחות מבוגרים יכולים להרשות זאת לעצמם * ... * ייתכן גם ש"אסותא" כבית חולים פרטי, דוחה ניתוחים שהוא חושש שבהם פוטנציאל להסתבכות שתגרום להם להיות לא ריווחיים. מרוח הכתבה, הסיבה האחרונה היא הנכונה, אבל שום נתון שיתמוך בכך לא נכתב שם!!! אם האחרון הוא הנכון, הרי שניתן למנוע את התופעה גם בעוד דרך - להחליט שמדובר בעצם על רווחי יתר (כמו בביטוח, שינוי קהל היעד משנה את הרווחיות), כי המחיר ש"אסותא" גובים על הניתוח הוא גבוה מדי. ואז ניתן או לכפות על אסותא הורדת מחיר או לדרוש מ"אסותא" מס איזון שיחושב לפי רווחיות היתר ויועבר למערכת הציבורית על ניתוחים שכאלה. לעומת זאת, הרעיון של מיסוי בגובה כזה שיהפוך הפעלה של חדרי ניתוח ללא כלכלי, הוא רעיון בזבזני ביותר.
ביקורתי , ארץ האינטרסים  |  24.11.14
לכל התגובות