אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הטריק" הפחות מוכר של מסי צילום: רויטרס

"הטריק" הפחות מוכר של מסי

האם ליאו מסי מצא עוד סיבה לכעוס על ברצלונה, מה שיוביל לחתימה על חוזה חדש ומשודרג או האם הוא באמת רוצה לעזוב את ספרד?

24.11.2014, 11:20 | אוריאל דסקל

ליאו מסי, שבשבת שבר את שיא הכיבושים של לה ליגה (שיא של טלמו זארה שהחזיק מעמד מ-1953), עשוי לעזוב את ספרד בשל המשך המחלוקות שלו עם רשויות המס. כך לפי מקורבים של הכוכב הארגנטינאי.

קראו עוד בכלכליסט

שחקני בארסה חוגגים את השיא החדש של מסי. יעזוב את ספרד בגלל בעיות עם מס הכנסה?, צילום: רויטרס שחקני בארסה חוגגים את השיא החדש של מסי. יעזוב את ספרד בגלל בעיות עם מס הכנסה? | צילום: רויטרס שחקני בארסה חוגגים את השיא החדש של מסי. יעזוב את ספרד בגלל בעיות עם מס הכנסה?, צילום: רויטרס

השחקן, שמוקדם יותר השנה חתם על חוזה חדש עם ברצלונה על שכר ברוטו של 50 מיליון יורו בשנה, התלונן שהוא זוכה ליחס מפלה לרעה לעומת ספורטאים בכירים אחרים בספרד שנקלעו למחלוקות הנוגעות לתשלום מסים.

מסי נקלע לעימות הראשון שלו בנושא בשנה שעברה, אז הואשם שהעלים הכנסות של 4.1 מיליון יורו מזכויות תדמית באמצעות חברות קש בבליז ובאורוגוואי. תחת החוק הספרדי, כל אדם שלא הצהיר על הכנסות של למעלה מ-120 אלף יורו, עומד בפני עונש מאסר. לרוב מוותרים על העונש אם הנתבע מסכים לשלם.

מסי שילם סכום של 5 מיליון יורו במסגרת הסדר, אך הרשויות החליטו בכל זאת להעמיד את השחקן הארגנטינאי למשפט, כך שהאפשרות של מאסר עדיין על השולחן.

מקורות הקרובים למסי אמרו לעיתון El Confidencial: "יש ספורטאים בכירים אחרים שיש להם בעיות מסים, והם יישבו אותן אדמיניסטרטיבית, כפי שקרה לשחקני ריאל מדריד צ'אבי אלונסו ואיקר קסיאס וכוכב הטניס רפאל נדאל. מסי הוא הספורטאי היחיד שעומד בפני הליכים משפטיים ועלול להישלח למאסר. נמאס לו מספרד, ולכן הוא רוצה לעזוב".

המקורות טוענים כי בשנה אחת שילם מסי 52 מיליון יורו במס הכנסה וקנסות "וזה צריך להספיק". לדבריהם, מסי הוא קורבן למוסר כפול. "הם התחילו עם זכויות התדמית שלו, ואז עם בונוס החתימה שלו – מי יודע עד לאן עוד יגיעו".

באווירה הנוכחית של עוינות בין קטלוניה והממשלה הספרדית, העובדה ששחקני ריאל מדריד הגיעו להסכם מחוץ לכתלי בית המשפט, בעוד שהכוכב של ברצלונה עומד בפני אישומים פליליים, נתפסת כראיה נוספת למזימה אנטי קטלוניה.

מסי רמז בריאיון שהעניק בשבוע שעבר לעיתון ארגנטינאי כי הוא עשוי לשקול מעבר מברצלונה, המועדון שטיפח אותו מאז עבר לעיר בגיל 13. מסי (27), אמר כי ישמח לסיים את הקריירה שלו בברצלונה, אך המצב מסובך "ולפעמים העניינים לא מסתדרים כפי שמתכננים". השמועות על כך שהוא עלול לעזוב רק התחדדו בעקבות הערה שאמר חברו לקבוצה, צ'אבי לפיה "מסי יהיה שחקן טוב אף יותר בפרמיירליג האנגלית, מכיוון שהיא לא כל כך הגנתית".

מסי עצבני ולא רק על מס הכנסה הספרדי. לפי "מארקה" מסי לא מרוצה מברצלונה בגלל שבניגוד לריאל מדריד ש"עשתה לוביניג" עבור זכייה של כריסטיאנו רונלדו בכדור הזהב 2014, ההיררכיה של בארסה לא קידמה "באופן מוסדי" את הזכייה של מסי בכדור המפורסם.

מסי עם כדור הזהב. רוצה יותר תמיכה מברצלונה, צילום: אי פי אי מסי עם כדור הזהב. רוצה יותר תמיכה מברצלונה | צילום: אי פי אי מסי עם כדור הזהב. רוצה יותר תמיכה מברצלונה, צילום: אי פי אי

האמת, דיווחים על כך שמסי לא מרוצה ונמצא בדרך החוצה מברצלונה, נפוצים במיוחד מאז 2011.

מסי והפמליה שלו "ידידותיים" בכל הקשור לשמועות על מסי שרוצה לעזוב ושפריז סן ז'רמן, מנצ'סטר סיטי, צ'לסי, באיירן מינכן ובכלל - מעוניינים להחתים אותו. לפחות עד שמסי חותם על חוזה חדש ומכריז "אני אסיים את הקריירה שלי בברצלונה".

זה ריטואל מאז 2011, שנתיים לתוך חוזה שחתם ב-2009 ועד 2016.

לדוגמה. מסי חתם על חוזה חדש בפברואר 2013. ביולי 2013 ניימאר חתם בברצלונה ומסי כעס מאחר שהברזילאי זכה למשכורת גבוהה יותר ממנו. באותו באותו החודש פריז סן ז'רמן הכריזה שהיא תחתים את ליאו מסי - "אם ברצלונה לא תרד מתיאגו מוטה" ומופיעים גם דיווחים על כך שמנצ'סטר סיטי - עם המנהלים פראן סוריאנו וצ'יקי בגיריסטיין, שנמצאים בקשר טוב עם מסי ואביו, מעוניינת בכוכב. גם באיירן מינכן עם פפ גווארדיולה "התעניינה" במסי וכך גם צ'לסי, לה חסות מרכזית עם אדידס, הספונסרית הראשית של מסי. בדצמבר 2013 חאבייר פאוס, סגן הנשיא שאחראי לפיננסים של ברצלונה הכריז: "אנחנו לא צריכים להחתים את מסי על חוזה חדש כל שישה חודשים". באותו חודש מסי תקף את פאוס על כך "שהוא לא מבין דבר בכדורגל" והמשפחה של מסי טוענת ש"לברצלונה יש את השחקנים הכי טובים והיא צריכה את המנהלים הכי טובים". בינואר 2014 פאוס ומסי עשו סולחה. ובמאי 2014, לאחר מספר חודשים של משא ומתן מסי חתם על חוזה חדש והכריז "אני רוצה לסיים את הקריירה שלי בברצלונה".

בדיוק כפי שעשה ב-2009, 2011, 2012 ו-2013. בחוזה החדש מסי זכה לשדרוג משמעותי בשכר שלו. מ-13 מיליון יורו נטו עבר מסי לקבל 20 מיליון יורו נטו.

ליאו מסי. ידרוג שדרוג בשכר? , צילום: רויטרס ליאו מסי. ידרוג שדרוג בשכר? | צילום: רויטרס ליאו מסי. ידרוג שדרוג בשכר? , צילום: רויטרס

וייתכן שלא מדובר בעוד ספין של מסי והוא באמת מעוניין לעזוב את ברצלונה וספרד.

אולי אחרי שהוא שבר את כל השיאים וזכה בכל תואר אפשר עם ברצלונה, מסי, בגיל 27, רוצה אתגר חדש. ואולי משבר מנהיגותי בברצלונה (הנשיא המכהן, ג'וזפ ברתומיאו, לא נבחר אלא הגיע לתפקיד לאחר התפטרותו של סנדרו רוסיי), משפיעה על מסי.

מסי, כמו מאמנו לשעבר בברצלונה, פפ גווארדיולה, עשוי לחוות שחיקה באהבתו האמיתית לברצלונה.

רק לפני מספר ימים פפ גווארדיולה, כיום מאמן באיירן מינכן, אמר ל"מונדו דפורטיבו" ש"כעיקרון לא אאמן את בארסה בעתיד". פפ הסביר ש "יש מחזורים בחיים והמחזור שלי במועדון הסתיים".

אבל זה לא רק עניין של מחזורים.

ב-2013 פפ גווארדיולה "התפרץ" ואמר על המעבידים שלו לשעבר "אמרתי לנשיא ולמנהלים שאני ברחתי 6,000 ק"מ מהם (הוא טס לניו יורק אחרי התקופה בברצלונה) כדי שיעזבו אותי בשקט. אבל הם לא עשו זאת".

לפי חברו של פפ גווארדיולה, סאבייר סאלה אי מרטין "פפ הרגיש שחוק מאוד בברצלונה ובבאיירן מינכן אלמנט השחיקה הרבה פחות משמעותי. למה? כי בברצלונה פפ היה קורבן של חוסר במנהיגות במועדון. הוא היה צריך לתפקד קצת כמו נשיא קטלוני, קצת כמו מאמן, קצת כמו דובר. הוא נלחם לבדו מול האשמות על סימום השחקנים שלו, הוא עמד לבדו מול מוריניו ואופ"א והוא אף פעם לא היה יכול להתרכז באימון בלבד כמו בבאיירן. בגרמניה הוא מרגיש הרבה יותר נורמלי בגלל מבנה ברור של המועדון וההיררכיה שלו".

האם מסי, שהוא הכוכב/שגריר של המועדון, מרגיש את אותו הלחץ שפפ הרגיש בברצלונה. האם הלחץ של פרשיית המיסים וחוסר "התמיכה המוסדית" של המועדון בו, גורמים לו לחשוב לעזוב? או האם זה פשוט עוד מניפולציה תקשורתית של "הפרעוש"? ב-2015 נדע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות