אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה חותמת על הסכמי גג, היישום מחכה לסוף השנה צילום: אלכס קולומויסקי

הממשלה חותמת על הסכמי גג, היישום מחכה לסוף השנה

שר האוצר והבינוי חתמו אתמול על הסכם גג עם עיריית ראשון לציון, שיאפשר להקים 17,400 אלף יחידות דיור. עד כה שווקן קרקעות לדירות בקרית גת ובמודיעין. מכרזים נוספים ייצאו על פי המובטח עד סוף השנה

25.11.2014, 09:12 | יעל דראל

שר האוצר יאיר לפיד, שר הבינוי אורי אריאל ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן חתמו אתמול (ב') על הסכם גג חמישי במספר עם עיריית ראשון לציון, שנה לאחר שאושר המודל במועצת מקרקעי ישראל. ההסכם שנחתם יאפשר הקמת 17,400 יחידות דיור; כ־5,000 יחידות דיור נוספות נכללות בפרויקט רחב היקף של התחדשות עירונית במערב העיר. מודל הסכמי הגג מאפשר שיווק קרקעות מהיר לבניית יותר מ־5,000 יחידות דיור בזכות קדם מימון של המדינה לרשויות המקומיות, שיבטיח את פיתוח התשתיות לשכונות החדשות שייבנו.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך השנה האחרונה נחתמו ארבעה הסכמי גג - במודיעין, בקריית ביאליק, בקריית גת ובראש העין - אולם עד כה הרשות המקומית היחידה שבה היתה התקדמות משמעותית היא קריית גת, שחתמה בדצמבר 2013 על הסכם שבמסגרתו מתוכננות להתווסף לעיר כ־8,000 יחידות דיור. בינתיים שווקו בה שני מתחמים: הראשון שווק לפני כשנה ובו כ־800 יחידות דיור, ובשני זכו לפני כשבועיים גינדי החזקות, י.ח.דמרי וקבוצת גבסו, והוא כולל כ־1,300 יחידות דיור. ברבעון הראשון של 2015 צפוי לצאת לדרך גם מכרז על המתחם השלישי, שיכלול כ־1,800 יחידות. בעירייה סירבו להתייחס לשאלה אם המדינה עומדת בלוחות הזמנים שהוצבו במסגרת ההסכמים להעברת תקציבי הפיתוח. עם זאת, ראש העיר אבירם דהרי הבהיר לאחרונה בכנס נדל"ן כי אם המדינה תבקש לקדם את יציאת המכרז השלישי, יהיה עליה לעמוד בלוחות הזמנים להעברת התקציבים.

התשתיות לשכונות החדשות יעלו 1.34 מיליארד שקל

ראש עיריית ראשון לציון דב צור ציין במעמד החתימה כי "ראשון חותמת על שני הסכמים היום: הסכם גג שיכלול כ־17 אלף יחידות דיור והסכם פינוי־בינוי שכולל כ־2,600 יחידות שקיימות כיום (ואליהן יתווספו 5,000 יחידות דיור חדשות לאחר הבנייה - י"ד) בשכונת רמת אליהו. המהלך הזה התאפשר כי המדינה מוותרת על הכנסותיה מהקרקע".

צור ציין כי ההשקעה הכוללת בתשתיות לפיתוח השכונות החדשות תהיה כ־1.34 מיליארד שקל, שהם כ־40 אלף שקל בממוצע ליחידת דיור. התוכנית תביא, לדבריו, לפיתוח כמה שכונות בעיר, ובהן שכונת חצבים, נחלת צפון, נחלת מערב, שכונת ראשון לציון מזרח ובעיקר שטח גדול במחנה צריפין, שבו ייבנו בעתיד כ־7,500 יחידות דיור.

מימין: בנצי ליברמן, אורי אריאל, יאיר לפיד ודב צור, אתמול. העיקר שחתמו, צילום: אוראל כהן מימין: בנצי ליברמן, אורי אריאל, יאיר לפיד ודב צור, אתמול. העיקר שחתמו | צילום: אוראל כהן מימין: בנצי ליברמן, אורי אריאל, יאיר לפיד ודב צור, אתמול. העיקר שחתמו, צילום: אוראל כהן

לפיד ציין: "זה לא עוד הסכם, אלא בינוי בהיקף של עיר. הוא כולל תוספת משמעותית של אלפי יחידות דיור בפינוי־בינוי. למהלך הזה מצטרפות מהפכות בתחום הדיור להשכרה. שנים רבות ויתרו זוגות צעירים על החלום לדירה, וחלק גדול מהדירות שיוקמו כאן יימכרו במסגרת הטבת 0% מע"מ, כי שינינו את המשוואה והיום אנחנו משקיעים כסף כדי לעזור להם".

המטרה: דירה ממוצעת בפחות ממאה משכורות

המהלך בראשון לציון משלים את הסכמי הגג שנחתמו עד כה להקמת כ־62 אלף יחידות דיור. הסכמים נוספים צפויים להיחתם בין השאר מול עיריות בית שמש והרצליה, שבכל אחת מהן צפויות להיבנות כ־8,000 יחידות דיור, מול עיריית רמלה, שבה ייבנו כ־7,000 יחידות, מול מועצת באר יעקב, שבה יוקמו כ־5,000 יחידות, ומול עיריות חיפה ויבנה - כ־5,700 יחידות דיור ו־10,600 יחידות דיור בהתאמה.

שר הבינוי אורי אריאל הצהיר: "פניתי לשרת המשפטים כדי לחוקק חוק יסוד לנושא הדיור. העמדת קורת גג לאזרחים היא מאבני היסוד של המדינה, וזה צריך להיות מעבר לרצון הטוב של כל ממשלה או שר. ישנם דיונים בין משרד הבינוי למשרד האוצר גם על תוכניות נוספות לתחום הדיור, ואני מקווה שנוכל להביא אותן לאישור הקבינט. המטרה היא שניתן יהיה לרכוש דירה ממוצעת בפחות ממאה משכורות".

במודיעין, שבה נחתם בינואר האחרון הסכם להקמת כ־11,500 יחידות דיור חדשות, נרשם עיכוב של כשלושה חודשים במכרז הראשון - לשכונת נופים - הכולל כ־1,800 יחידות דיור. העיכוב נגרם בין השאר בשל שינויים בתנאי המכרז שרשות מקרקעי ישראל הכניסה לאורך הדרך. נכון להיום מועד סגירתו הוא סוף חודש דצמבר. מכרז נוסף של כ־1,400 יחידות דיור עומד להתפרסם, ושתי שכונות נוספות, גבעת שר (3500 יח"ד) ושכונת מורשה (4,500 יח"ד), מצויות כעת בתהליכי תכנון.

בקריית ביאליק, שבה נחתם הסכם גג באפריל האחרון, מדווחים כי מתוך כ־7,500 יחידות הדיור שאמורות להיבנות יצא לדרך המכרז הראשון לעבודות התשתית לצורך הקמתה של שכונת נאות אפק, שתכלול כ־4,500 יחידות דיור. שלב א' של השכונה, הכולל כ־1,000 יחידות דיור, אמור להיות משווק עד סוף דצמבר 2014. המתחמים הנוספים שאמורים להיכלל בהסכמי הגג בקריית ביאליק מצויים בהליכי תכנון.

הסכמי הגג בראש העין, שנחתמו בפברואר, אמורים לכלול שישה מתחמים של כ־15,700 יחידות דיור חדשות.

מעיריית ראש העין נמסר: "הסכם הגג נחתם עם משרדי הבינוי והאוצר. יישומו החל ומבוצע, כולל התקצוב". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
קוראים לזה תגמול לפי עמידה ביעדים
אם ועדות התכנון, משרד השיכון, התשתיות, מע"ץ, מק"י וכל שאר המכשולים בדרך לבניית דירה בישראל יקבלו יעדים שמתאימים להחלטות הממשלה (50 אלף דירות בשנה + גידול באחוזים לפי הגידול באוכלוסיה) ויובטח להם פיטורין במידה ולא יעמדו בהן ובמקביל בונוסים במידה ויעברו את היעד - השיפור יהיה מיידי. כל עוד כל פפקיד יכול להחזיק חצי מדינה בביצים והוא יודע שכך או כך, ב 4 העט נופל והמשכורת נכנסת, אין שום סיכוי שמשהו יזוז.
יש פתרון  |  25.11.14