אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה: בתי הזיקוק ופז יוכלו לשווק גז צילום: אלבטרוס

הכנסת אישרה: בתי הזיקוק ופז יוכלו לשווק גז

עד היום נאסר על החברה לשווק גז, בשל חשש ליצירת מונופול; לפי מגישי הצעת החוק, שאושרה בקריאה שנייה ושלישית, המהלך יגביר את התחרות

24.11.2014, 21:41 | ליאור גוטמן

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ואיילת שקד (הבית היהודי), לפיה בתי הזיקוק ופז יוכלו לשווק גז טבעי ללקוחות. לטענת מגישי הצעת החוק, המהלך יגביר את התחרות בישראל.

עד היום נאסר על בתי הזיקוק לשווק גז, בשל חשש ליצירת מונופול שימכור גם דלק וגם גז טבעי. הכוונה לפתוח את שוק שיווק הגז לתחרות נחשפה בפברואר האחרון כאשר המהלך הושלם במהירות יחסית תוך קידומו בוועדת הכלכלה.

בתי הזיקוק, צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק | צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק, צילום: אלעד גרשגורן

אז ממי יקנו בתי הזיקוק את הגז שמיועד לשיווק ללקוחות קטנים ובינוניים? מקור אחד הוא מאגר "תמר", שמשמש כמונופול רשמי בתחום אספקת הגז למשק הישראלי. אפשרות שנייה היא לרכוש מחברת החשמל, שרק לאחרונה משרד האנרגיה אישר לה למכור עודפי גז טבעי ללקוחות שונים, כאשר כמות המכירה שקולה לעד 4% מהביקוש החזוי לשוק ב-2015.

במידה שבזן ופז יבחרו לרכוש גז טבעי מחברת החשמל, הן עשויות ליהנות מהמחיר הנמוך בשוק; זאת, מאחר  שמשרד האנרגיה קבע שכל מכירת גז של חברת החשמל תיעשה במחיר עלות של חברת החשמל עם תוספת של 6%.

ברשות החשמל, שמפקחת על חברת החשמל, טענו בשבוע שעבר שמדובר במחיר נמוך מדי שלא משקף את העלויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות