אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBM תספק למשרד האנרגיה האמריקאי מחשבי-על עם טכנולוגיה של מלאנוקס צילום: יבמ

IBM תספק למשרד האנרגיה האמריקאי מחשבי-על עם טכנולוגיה של מלאנוקס

המכרז בהיקף של כ-325 מיליון דולר כולל את הפיתוח והאספקה של מחשבי העל שישמשו למחקר מדעי, יישומי הנדסה וביטחון לאומי

25.11.2014, 17:52 | שירות כלכליסט

משרד האנרגיה של ארה"ב העניק ל-IBM חוזה בהיקף של 325 מיליון דולר, לפיתוח ואספקת מערכות מחשוב-על ממוקדות נתונים. המחשבים החדשים יותקנו במעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור ובמעבדה באוק רידג', וישמשו למשימות קידום חדשנות, מחקר מדעי, הנדסה וביטחון לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

המערכות החדשות משלבות את טכנולוגיות התקשורת הפנימית של חברת מלאנוקס הישראלית, המאפשרות להפעיל צמתי קישור פנימי המשלבים בינה מובנית, כדי לשפר את הטיפול בנתונים.

מערכות ביג דאטה הופכות להכרחיות ביישומי מחקר מדעי והנדסה מערכות ביג דאטה הופכות להכרחיות ביישומי מחקר מדעי והנדסה מערכות ביג דאטה הופכות להכרחיות ביישומי מחקר מדעי והנדסה

המערכות בנויות בארכיטקטורת OpenPOWER, ועושות שימוש בגישת תכנון "ממוקדת נתונים" - ממקמות את עוצמת העיבוד בכל מקום בו מאוחסנים הנתונים ומצמצמות את הצורך בהעברת נתונים בין צמתי עיבוד למאגרי אחסון. כך, ניתן גם לחסוך באנרגיה ולהקטין את פליטת החום ואת הוצאות הקירור.

הצמיחה המהירה בנפח, והחשיבות הגוברת של נתוני ביג דאטה יוצרת הזדמנות לתגליות חדשות ומציבה אתגרים מורכבים בפני מדענים. העולם מייצר מדי יום יותר מ- 2.5 מיליארד גיגה-בייט של נתונים, נפח שווה ערך ל- 250 מליון מגרשי כדורגל מכוסים בספרים. כך, נדרשות גישות חדשות למחשוב-על, שתוכלנה להתמודד עם נפחים כאלה.

הגישה הרווחת כיום למחשוב, מניחה כי כמויות גדולות של נתונים נעות הלוך ושוב, בין מערך האחסון ובין המעבד, על מנת שאפשר יהיה לנתח נתונים אלה ולגשת לתובנות החבויות בהם. אלא, שגישה זו אינה מתאימה בעידן הביג דאטה, בשל הזמן והאנרגיה הנדרשים להעברה מאסיבית ותכופה של נתונים. הגישה הפופולארית השמה את הדגש בתכנון רק על הגברת מהירות המעבדים, הופכת בלתי ניתנת ליישום, ככל שתשתיות המחשוב נשלטות על ידי העברת נתונים וניהול נתונים.

 

גישה חדשה לבניית מערכות

 

על מנת להתמודד עם בעייה זו, פיתחו מדענים של IBM בחמש השנים האחרונות גישה חדשה לבניית מערכות ממוקדות בנתונים – "Data Centric". הארכיטקטורה אותה מקדמת IBM, מציבה את עוצמת העיבוד בכל מקום שבו נמצאים הנתונים במסגרת המערכת, ומאפשרת לשלב תהליכי ניתוח אנליטי, בניית מודלים, וירטואליזציה וסימולציה, תוך הצגת תובנות חדשות במהירות גבוהה ביותר.

מערכות OpenPOWER של IBM צפויות לספק למעבדות הלאומיות כושר עיבוד מהיר ויעילות בצריכת האנרגיה. המערכת בכל אחת מהמעבדות צפויות להציג ביצועים משופרים פי 5-10 בהשוואה למערכת מחשוב עתירות ביצועים המבוססות על טכנולוגיות מסחריות מקובלות, הזמינות כיום במעבדות – ולהציג יעילות של יותר מפי 5 בניצול האנרגיה.

המערכות מבוססות OpenPOWER ימנפו את הארכיטקטורה ממוקדת הנתונים, על מנת להציע יכולות בתחומי בניית המודלים, הסימולציה, הרצת יישומים וניתוח אנליטי של נתוני ביג דאטה. ארכיטקטורה זו, בחברה מאמינים כי הטכנולוגיה צפויה לשנות את עולם היישומים המדעיים והיישומים בתחומי הביטחון הלאומי. כמו גם את פתרונות המחשוב הזמינים לשירותי הרפואה, תעשיות ייצור, הנדסה, חיפושי נפט וגז.

חברת אנווידיה, המשתפת פעולה עם IBM, פיתחה טכנולוגיית קישוריות פנימית המאפשרת למעבדים המרכזיים ולמעבדים הגראפיים המשולבים בהם להחליף נתונים ביניהם בקצבים של פי 5-12 בהשוואה למהירויות המוכרות כיום. הטכנולוגיה החדשה הזאת, NVLink, תשובץ ותשולב במעבדי POWER של IBM, שיותקנו בשרתי העל החדשים, ובדור הבא של המעבדים הגראפיים מתוצרת החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות