אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' מלניק: בטווח הארוך, הפעילות המשקית לא תושפע ממבצע צוק איתן צילום:דימיטרי שבצ'נקו

פרופ' מלניק: בטווח הארוך, הפעילות המשקית לא תושפע ממבצע צוק איתן

מדד מלניק למצב המשק עלה באוקטובר ב- 0.4%. פרופ' מלניק: "הייצור התעשייתי התאושש, גם פדיון ענפי המסחר והשירותים עלה, ועלייה זו משקפת התאוששות של הביקושים המקומיים"

26.11.2014, 10:14 | אמנון אטד
מדד מלניק למצב המשק עלה באוקטובר ב- 0.4%, בעוד שהמדד הוותיק יותר למדידת מצב המשק - המדד המשולב שמחשבת חטיבת המחקר של בנק ישראל - שפורסם לפני שלושה ימים עלה בחודש שעבר בשיעור מתון הרבה יותר של 0.06% בלבד. את מדד מלניק פיתח ומחשב פרופ' רפי מלניק, שכיהן עד לאחרונה בתפקיד המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי הרצליה וחבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל.

לדברי מלניק, התפתחות המדד הנושא את שמו בחודש שעבר משקפת התאוששות מהירה בפעילות המשקית, לאחר קצב הצמיחה השלילי שנרשם בעטיו של מבצע "צוק איתן".

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

"בטווח הארוך", הסביר היום (ד') מלניק, "להשפעות של מבצע צוק איתן לא יהיו ככל הנראה השלכות מבחינת פעילות המגזר העסקי. הייצור התעשייתי התאושש, וסביר להניח שהתאוששות זו קשורה להיחלשות השקל ולצפייה להתאוששות היצוא. גם פדיון ענפי המסחר והשירותים עלה, ועלייה זו משקפת התאוששות של הביקושים המקומיים, ובעיקר של הצריכה הפרטית. לעומת זאת, מדד היבוא, הכולל בעיקר תשומות לייצור המקומי, המשיך לרדת ולכן בשלב זה, צפוי כי הצמיחה תישאר ברמתה הממותנת ששררה ערב מבצע צוק איתן. הערכה זו מתחזקת בשל המשך הירידה במספר משרות השכירים במגזר העסקי, המסמנת חולשה בשוק העבודה".

גם מדד מלניק וגם המדד המשולב של בנק ישראל מחושבים כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים. חשיבותם הגדולה של שני המדדים היא ביכולתם לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת. כאמור, המדד המשולב לחודש אוקטובר אופטימי הרבה פחות ממדד מלניק. לדברי כלכלני בנק ישראל, "קצב גידולו של המדד המשולב באוקטובר ממשיך להיות איטי, בדומה לקצב הצמיחה שלו מתחילת השנה. התנודות האחרונות בקצב גידולו של המדד, ובקצב הצמיחה במשק, נובעות בעיקר מההשלכות של מבצע צוק איתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות