אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים דחתה בשבוע ההחלטה בנוגע לפטור ממס על חלפים צילום: עמית שעל

ועדת הכספים דחתה בשבוע ההחלטה בנוגע לפטור ממס על חלפים

מדובר בצו שבמסגרתו אמור היה להיות מוטל מס קניה על חלפים שעד כה לא מוסו כגון מושבים, חיישני רוורס ומושבים לרכב

26.11.2014, 16:43 | תומר הדר

חבר הכנסת ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים החליט לדחות את החלטת הוועדה בנושא אישור צו שפרסם האוצר באמצעות רשות המיסים, לפיו חלפי רכב מסויימים שנהנו עד כה מפטור ממס קניה יידרשו בתשלום מס קנייה אחיד בגובה 19.2%.

מדובר בדחייה בת שבוע אחד בלבד עד שהוועדה תגיע להכרעה בנושא. מדובר בצו שנכנס לתוקף לפני מספר חודשים, במסגרתו היה אמור להיות מוטל מס קניה על מספר חלפים שעד כה לא מוסו, כגון מושבים, חיישני רוורס ומושבים לרכב.

ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים , צילום: עמית שעל ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים | צילום: עמית שעל ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים , צילום: עמית שעל

לדברי סמנכ"ל בכיר תכנון וכלכלה ברשות המיסים, ערן יעקב: "הצו נועד לסגור פרצות מס. אנחנו עושים תיקונים על פני זמן, כיוון שקיימים אלפי פריטים לגביהם נדרש לקבוע מכסים ומסי קנייה ודברים משתנים, שינויים טכנולוגיים ואחרים ויש צורך לבצע התאמות כל הזמן, על מנת שפריטים מסוימים לא יחסו בצילן של לקונות מס". הצו לא פורסם בעצה אחת עם משרד התחבורה מכיוון שמדובר בעדכוני פריטים ומיסוי וזה לא עניינו של משרד התחבורה. ככל שמדובר באביזר בטיחותי אנחנו ממילא נותנים מגן מס".

עוד הוסיף יעקב כי "כלי רכב ממוסה ב-83% ויש הפחתות ביחס לרמת הזיהום של הרכב. כל האביזרים ממוסים בצורה מופחתת. נוצרים שינוים בתוך פרטיי המכס ויבואנים מנצלים את זה בגלל טעות או היעדר התייחסות שלנו. בצו הנוכחי מובאים פריטים שראוי שגם הם ימוסו, כגון סוגים שונים של רצועות טיימינג, מנעולים שונים, חיישנים, מכשירי ניווט, מכשירים לבקרה ועוד. התפיסה שלנו היתה שככל שהאביזר בטיחותי – מציל חיים, נפחית את המס. כלי רכב עד 4.5 טון ממוסה ב- 72% ומ- 4.5% אין מיסים. נוצרה פרצה ורכבי "הרכנה", בעלי כף אחורית, "שופכן", להורדת משא, נהנים מפטור אף שהייעוד המקורי שלהם איננו מעניק להם את הפטור ומשקלם פחות מ- 4.5 טון. נוצר מצב אבסורד שרכב מסויים מקבל פטור ממס בגלל לקונה שלנו. כי התפיסה היתה שרכבי עבודה "דמפר" לא ישלמו, אך לא היתה כוונה לפטור אותם. כלומר כלי רכב דומה בלי השופכן משלם מס וכלי רכב זהה אלא שיש בו כפתור שמאפשר להרים את המטען לא. אז אחד פטור ואחד משלם 72%".

לדברי מנהלת אגף הכלכלה במשרד התחבורה, דפנה עין דור: "לא ידענו על הצו הזה אלא מיום ראשון האחרון. למרות שבפועל קיים מזה 4 חודשים ואמור לפוג אם לא יאושר בוועדת הכספים ב- 5 בדצמבר. אנחנו אמורים לבדוק תקנים ולא ניתנה לנו כאן כל אפשרות להתערב בשיקול הדעת אם למסות אם לאו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות