אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הגורם הלא אנושי

כנס AUS&R: לא רק בצבא. כלים בלתי מאוישים עוברים גם לזירה האזרחית

26.11.2014, 21:03 | עוזי בלומר

כנס הכלים הבלתי מאוישים AUS&R התקיים היום בראשל"צ בנוכחות עשרות מציגים ישראליים ומבקרים רבים מהארץ ומהעולם.

התעשייה האווירית הציגה בכנס את מל"ט "SUPER HERON" דגם משופר של המל"ט HERON. המל"ט המשופר מונע בדלק כבד, הוא בעל מהירות מרבית של כ-150 קשר, מגיע לגובה של כ-30,000 רגל ויכול לשאת כ-300 ק"ג מטען. שאול שחר, מנהל חטיבת כלי טייס צבאיים בתעשיה האווירית ציין שמל"טי Heron  צברו למעלה מ- 300,000 שעות טיסה מבצעיות, והוסיף שהתעשיה האווירית מתייחסת לחטיבת המל"טים כאל אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה.

 

התעשייה האווירית הציגה בכנס גם את סירת הסיור הבלתי מאוישת "קטאנה" המיועדת למשימות סיור והגנה על אזורי חוף ומתקנים ימיים. הסירה פועלת באופן אוטונומי, ויודעת לפעול תוך שיתוף פעולה וחלוקת משימות עם ספינות אחרות ומטוסי סיור. אמצעי נוסף שהציגה התעשייה האווירית הוא סימולטור לאימון מטיסי מל"טים ותרגול טכנאי מל"טים על גבי מחשב נישא.

יצרנית המל"טים  הישראלית Aeronautics הציגה בכנס מספר מל"טים, וביניהם דגם "אורביטר 3 ", מל"ט במשקל כ-30 ק"ג  בעל הנעה חשמלית, המסוגל לכסות טווח של למעלה מ-100 ק"מ תוך נשיאת מגוון סנסורים.

למרות שמל"טים קטנים עם סלי קניות או מגשי פיצה עדיין לא מגיעים לבתינו, אחת ההתפתחויות שהוזכרו בכנס היא כניסת הכלים הבלתי מאוישים לתחומי פעילות אזרחיים, בנוסף לתחומי פעילות צבאיים וביטחוניים בהם היינו רגילים לראות אותם. בלוני תצפית, וגם מל"טים ומסוקים ללא טייס ממלאים תפקיד הולך וגדל בניטור דליקות ואסונות טבע, איתור בעיות ברשתות חשמל במתח גבוה, בקרת תנועה,ניטור גידולים חקלאיים ומזיקים  ועוד.

סדנת "פרוג'יפ טכנולוגיות" הציגה בכנס מערכת שהופכת כלי רכב רגילים לכלי רכב בלתי מאוישים מונחי GPS המיועדים למשימות סיור אבטחה וחילוץ.

חברת RT הציגה בכנס סדרת בלוני תצפית ממולאי הליום שיכולים לשאת מטענים מגוונים כגון מערכות תצפית יום ולילה, מערכות תגבור לרשתות תקשורת, ועוד. הבלונים ניתנים לפריסה מהירה עד לגובה של 400 מטר, ויכולים לשהות באויר כשלושה ימים ללא טיפול נוסף. החברה ציינה שהבלונים שלה משמשים כיום לפיקוח על מוקדי מתיחות ברחבי ירושלים.

כנס כלים בלתי מאוישים, צילום: חגי דקל כנס כלים בלתי מאוישים | צילום: חגי דקל כנס כלים בלתי מאוישים, צילום: חגי דקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות