אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: בנט תוקע את תפקוד בית הדין להגבלים עסקיים צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

משרד המשפטים: בנט תוקע את תפקוד בית הדין להגבלים עסקיים

מחילופי מכתבים בין משרד המשפטים למשרד הכלכלה עולה שהשר נפתלי בנט לא מאשר מינוי נציגי ציבור לבית הדין כבר יותר מחצי שנה, מה שגורם לעיכובים. משרד הכלכלה: "זה בטיפול"

27.11.2014, 06:51 | רוני זינגר ותומר גנון

שר הכלכלה נפתלי בנט מעכב זה כחצי שנה מינויים של חברי הרכב בבית הדין להגבלים עסקיים. ל"כלכליסט" נודע כי בחודשים האחרונים מנהלת שרת המשפטים מאבק מול משרד הכלכלה בניסיון לקבל את אישורו של השר בנט למינויים של שלושה חברי הרכב חדשים, אך עד כה ללא הועיל. מלשכת שר הכלכלה בנט נמסר בתגובה כי "הנושא הגיע לאחרונה לשולחנו של השר והוא נמצא בטיפול". 

קראו עוד בכלכליסט

במסמך פנימי שנכתב במשרד המשפטים והגיע ל"כלכליסט" נכתב כי בחוסר פעולתו של בנט "התוצאה היא שיתוקו של בית הדין. זהו מצב בלתי אפשרי... קשה להבין את סירובו של שר הכלכלה לתת המלצתו ביחס למועמדים המוצעים, ואת התמהמהותו בהצעת מועמדים חלופיים. בהתנהלותו זו למעשה פירק שר הכלכלה את בית הדין שפעל ותפקד כהלכה... ובמחיר של פגיעה בציבור".

במסמך שנכתב צוין עוד כי "תלויים ועומדים לפני בית הדין תיקים בעלי חשיבות ציבורית רבה". בפרט הודגשו העררים שהגישו חברות הנמלים (חיפה ואשדוד) נגד הכרזת הממונה עליהן כעל קבוצת ריכוז.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

אחת מהסוגיות הרות הגורל שצפויה להגיע בקרוב לבית הדין ותושפע מהמינויים היא הסכם פשרה (צו מוסכם) בעניין הפטור מהסדר כובל לשותפות במאגר הגז לווייתן.

על פי החוק ימונו חברי ההרכב, שהם נציגי הציבור, בהמלצה ובאישור שרת המשפטים ושר הכלכלה. כאמור, אישורו של האחרון לא הגיע. עד כה לא ידוע מה מניעי בנט לעיכוב, ובמשרד המשפטים טוענים שמדובר ב"עצלות לשמה".

בדומה לבית הדין לעבודה, גם בית הדין להגבלים מורכב משלושה חברים: שופט מחוזי ושני נציגי ציבור. השופטות הן ראש בית הדין השופטת נאוה בן־אור, והמשנה שלה, השופטת תמר בזק־רפפורט — שתיהן מבית המשפט המחוזי בירושלים. הן דנות ביניהן לסירוגין בתיקים. שאר החברים הם שלושה נציגים של ארגונים צרכניים, שלושה נציגים של ארגונים כלכליים ועובדי מדינה.

השופטות אמורות לבחור שני נציגים מתוך רשימה זו להרכבים שהן עומדות בראשם. אלא שהמאגר המדולל של נציגי הציבור מאלץ את בן־אור ובזק־רפפורט להשתמש בסמכותן להורות שהן לבדן ינהלו את הדיונים. למצב זה חיסרון מובהק: בניגוד לשופטות, חלק מנציגי הציבור הם אנשים עם מומחיות בתחום הכלכלי ובתחום ההגבלים, והמיומנות שלהם נדרשת לשופטות.

לכן כבר בספטמבר 2013 פנתה הנהלת בתי המשפט למשרד המשפטים, וביקשה לחדש את מינויים של ד"ר טל רוטמן וד"ר אורית דייגי־אפשטיין, שמינויים כנציגי ציבור פקע, וכן לאשר את מינויה החדש של פרופ' מיכל גל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות