אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוצרת שביל החלב: החלה ההדפסה התלת ממדית בחלל

תוצרת שביל החלב: החלה ההדפסה התלת ממדית בחלל

המדפסת של חברת Made In Space החלה לפעול בתחנת החלל הבינלאומית והדפיסה חלפים. לפי סוכנות החלל האמריקאית, הדפסת רכיבים בחלל תוכל לחסוך עלויות שיגור מכדור הארץ ולייעל את חקר החלל

27.11.2014, 09:50 | עומר כביר

הדפסת התלת ממד פרצה את גבולות האטמוספרה: אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית הצליחו לראשונה להדפיס חפץ באמצעות מדפסת תלת-ממד - כך הודיעה NASA. המדפסת הותקנה בתחנת החלל ב-17 נובמבר ואחרי כמה מבדקים הדפיסה שלשום את החפץ הראשון שלה: רכיב לאחד מהחלקים במדפסת עצמה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי סוכנות החלל, הניסוי מלמד שניתן להשתמש במדפסת ליצירת חלפים אמינים לשימוש בחלל, במקום להסתמך על משלוח של חלפים אלו מכדור הארץ.

"ההדפסה היא צעד ראשון בדרך ליצירת יכולות אספקה לפי דרישה הרחק מכדור הארץ", אמרה מנהלת הפרויקט בנאס"א, ניקי וורקהייזר, בהודעה לעיתונות. “תחנת החלל היא המעבדה היחידה שבה אנחנו יכולים לבדוק את הטכנולוגיה הזאת בחלל. בחרנו את הרכיב הזה, מכיוון שאם אנחנו רוצים להשתמש במדפסות תלת ממד לייצור חלפים בחלל, אנחנו צריכים להיות מסוגלים להדפים חלפים למדפסות עצמן. המדפסות צריכות להמשיך ולתפקד במסעות ארוכים למאדים או לאסטרואיד”.

רכיב שהודפס בתחנת החלל הבינלאומית רכיב שהודפס בתחנת החלל הבינלאומית רכיב שהודפס בתחנת החלל הבינלאומית

המדפסת פותחה והותאמה לעבודה בחלל על ידי הסטארט-אפ האמריקאי Made In Space. “מדובר בצעד הכרחי אם אנחנו רוצים ליישב את מאדים או לחזור לירח”, אמר אחד ממייסדי החברה, ג'ייסון דאן, בראיון שהעניק ל"כלכליסט".

"אם משהו מתקלקל בחלל, אתה חייב שיהיו חלפים זמינים. יש אגף שלם בתחנת החלל שעמוס בשקי מטען לבנים שכל אחד מהם מלא בחלקי חילוף.מדובר בבזבוז של מקום שאפשר לנצל למשימות אחרות. עם המדפסת אפשר להדפיס חלפים רק כשצריך אותם. הדגם הראשון שנשלח לחלל יכול להדפיס 30% מחלקי החילוף. בעיה נוספת היא בניית כלים וחומרה. יש גם השלכות על העבודה המדעית שמתבצעת בחלל. עיצוב ניסוי, ביצועו, בחינת התוצאות ואז התאמה וחזרה עליו זו הדרך להגיע לפריצות דרך מדעיות. כיום, קשה לבצע התאמות בניסויים בחלל, אבל בעזרת מדפסת התלת ממד, חוקרים יוכלו לבצע שינויים בניסויים שהם עורכים מהר יותר".

אנשי Made in Space בניסויי ההתאמה של המדפסת, צילום: NASA-Bill Stafford אנשי Made in Space בניסויי ההתאמה של המדפסת | צילום: NASA-Bill Stafford אנשי Made in Space בניסויי ההתאמה של המדפסת, צילום: NASA-Bill Stafford

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות