אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האבולה של הכדורגל צילום: Gettyimage

האבולה של הכדורגל

למה צריך להיות איכפת לנו שהכדורגל הברזילאי במשבר כלכלי קשה?

27.11.2014, 11:14 | אוריאל דסקל

על פי דיווחים בברזיל, כ-50% מהשחקנים והעובדים בתחום הכדורגל לא קיבלו שכר כבר מספר חודשים. לפי ההערכות, משבר השכר פגע בעד 90% מהקבוצות במדינת הענק, שרק בקיץ האחרון אירחה מונדיאל שעלה לה יותר מ-14 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הליגה הברזילאית. 80% מהמועדונים בסכנה כלכלית, צילום: Gettyimage הליגה הברזילאית. 80% מהמועדונים בסכנה כלכלית | צילום: Gettyimage הליגה הברזילאית. 80% מהמועדונים בסכנה כלכלית, צילום: Gettyimage

משבר המזומנים לא פוגע רק בשחקנים ובמאמנים, אלא גם בצוות הטכני והרפואי, בנקים וספקים שלכולם חייבים כסף. כיום, 80% מהמועדונים בברזיל בסיכון פיננסי גבוה, כשרבים מהם קרובים לפשיטת רגל.

התבוסה 7-1 לנבחרת גרמניה היתה רק תסמין. הכדורגל הברזילאי, כך נראה, רקוב מהיסודות.

המשבר הנוכחי מייצר מצב בו כדורגלנים ברזילאים, אולי יותר מאי פעם, נואשים להכנסה. ללא הכנסה מהמועדונים, הם יהיו חשופים יותר לפיתויים מכירת המשחקים. זה מוכח במחקרים וסקרים רבים - כדורגלנים שלא מקבלים שכר בזמן הם אלו שנוטים למכור משחקים. לא צריך להיות גאון כדי להבין זאת.

 

אז למה צריך להיות איכפת לנו מכך שהכדורגל הברזילאי במשבר כלכלי?

 

ברזיל היא יצואנית הכדורגלנים הגדולה בעולם. כמעט לכל קבוצה, מאיסלנד לוויאטנם, יש שחקן ברזילאי. כ-5,000 ברזילאים משחקים ברחבי העולם. הם שווים יותר ממיליארד דולר.

אם מועדונים ברזילאים במשבר ולא יכולים לשלם לשחקניהם, יותר שחקנים יעזבו. אבל גם יותר שחקנים "ידבקו" במחלת מכירת המשחקים. וזו מחלה, שעל פי עדויות, קשה מאוד להיפטר ממנה. הפצת המחלה הזאת ברחבי העולם עם שחקנים נגועים יכולה לעשות נזק רציני לכמעט כל קבוצת כדורגל בעולם.

יש לציין, על פי ווילסון ראג' פרומאל, "מאץ' פיקסר" מקצועי שנעצר וכתב ספר על הנושא, גילה כי אלו שאחראים להטיית משחקים "משתמשים" באותם שחקנים, שהצליחו לגייס כבר. ברגע ש"גוייסת" כשחקן, סביר להניח שלא תעשה זאת רק פעם אחת. אתה תחזור על הפשע פעם אחר פעם - ולא משנה איפה אתה משחק או מתפקד על המגרש.

הטיית משחקים היא האבולה של הכדורגל המקצועי וההשפעה של תעשיית הטיית המשחקים היא גם על אלו שבכלל לא אוהבים כדורגל ולא חושבים שיש להם קשר למשחק הזה.

בישראל הטיית משחקים היא תעשיה שמגלגלת כמה מיליונים טובים. הימורים לא חוקיים מגלגלים כטריליון דולר בשנה ברחבי העולם. בכסף הזה משתמשים פושעים מקומיים וגלובליים כדי למממן פעילויות כגון התחמשות של גופי פשע וטרור, סחר בבני אדם, שוחד לנבחרי ציבור ועוד.  

עולם הכדורגל בכלל ובישראל בפרט, צריך להיות מאוד מודאג שיצואנית הכדורגלנים הבכירה בעולם חשופה יותר מאי פעם למחלה הזאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות