אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האינפלציה בגוש היורו בשפל של חמש שנים; שיא באבטלה בצרפת ובאיטליה צילום: איי אף פי

אירופה במשבר

האינפלציה בגוש היורו בשפל של חמש שנים; שיא באבטלה בצרפת ובאיטליה

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% בלבד. בצרפת עלה מספר המובטלים באוקטובר ל-3.46 מיליון. באיטליה טיפסה האבטלה ל-13.2%

28.11.2014, 13:43 | בלומברג

נתונים מדאיגים מגוש היורו - האבטלה בצרפת ובאיטליה הגיעה בחודש אוקטובר האחרון לשיא והאינפלציה בגוש היורו עומדת על שפל של חמש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

נתונים שפורסמו היום (ו') בצרפת, מדגישים ביתר שאת את פעילותה החלשה של הכלכלה השנייה בגודלה של גוש היורו. משרד העבודה בצרפת הודיע כי מספר המובטלים בצרפת עלה ב-28,400 ל-3.46 מיליון מובטלים - עלייה של 0.8% לעומת החודש שעבר ושל 5.5% מאת תחילת השנה.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מאבד פופולריות לרמות שפל בסקרים, בעיקר בשל כישלונו לקיים את התחייבויותיו להורדת שיעור האבטלה.

ראש ממשלת איטליה, מטאו רנצי, צילום: אם סי טי ראש ממשלת איטליה, מטאו רנצי | צילום: אם סי טי ראש ממשלת איטליה, מטאו רנצי, צילום: אם סי טי

העלייה באבטלה באוקטובר הייתה הגדולה ביותר שנרשמה בצרפת מאז פברואר, אז עלה מספר המובטלים במדינה ב-31,500. העלייה באבטלה בספטמבר מחקה ירידה קלה באוגוסט.

ממשלת צרפת קיוותה לעלייה בפעילות העסקית במחצית השנייה של השנה, אולם קיצצה את תחזיתה לצמיחה כלכלית ב-2014 ל-0.4% מ-1% לאחר הקיפאון במחצית הראשונה של השנה.

לחצי מצעירי איטליה אין עבודה

גם האבטלה באיטליה רשמה עלייה, מפתיעה, ועברה את רף ה-13% - שיא במדינה. זאת על רקע הירידה בהעסקת עובדים חדשים במיתון הקשה ביותר השורר באיטליה מאז מלחמת העולם השנייה.

האבטלה באיטליה עלתה ל-13.2% - לעומת 12.9% בחודש שעבר, כך על פי נתונים ראשוניים של ISTAT - משרד הסטטיסטיקה הארצי של איטליה מהיום. זהו השיעור הגבוה ביותר מאז 1977.התחזית החציונית של כלכלנים שנסקרו על-ידי בלומברג הייתה 12.6% לחודש אוקטובר.

בקרב הגילאים הצעירים של 15-25, שררה באוקטובר אבטלה של 43% לעומת 42.7% בספטמבר.

ראש ממשלת איטליה, מטאו רנצי נלחם באיגודי העובדים ובשרים מהאופוזיציה וכן בגורמים במפלגתו בניסיון לדחוף לרפורמה שתהפוך את שוק העבודה לגמיש יותר ותצמצם את האי שוויון בין עובדים מוגנים יתר על המידה לבין עובדים בעלי חוזים פתוחים ועובדים צעירים שלהם אין ביטחון תעסוקתי.

גם בגוש היורו המצב לא מזהיר

במקביל לנתונים אלו פורסמו גם נתונים אודות האינפלציה ושיעור האבטלה הכולל בגוש היורו. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% לעומת החודש המקביל אשתקד - כך נמסר מהלשכה האירופית לסטטיסטיקה היושבת בלוקסמבורג. מדור בשפל של חמש שנים. הנתונים תואמים את הערכת 41 הכלכלנים שענו לסקר בלומברג. שיעור האבטלה בגוש היורו נותר על 11.5% - כך נמסר בדו"ח נפרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות