אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפט ממשיך להתרסק: איבד 10.5% לרמתו הנמוכה זה חמש שנים צילום: בלומברג

הנפט ממשיך להתרסק: איבד 10.5% לרמתו הנמוכה זה חמש שנים

החלטת אופ"ק מאתמול שלא לחתוך את התפוקה ממשיכה לזעזע את השווקים, ומחירי הנפט מסוג קרוד איבדו בנובמבר 18%

28.11.2014, 21:26 | כלכליסט

מחירי הנפט המשיכו היום (ו') במגמת הירידות המאפיינת אותם לאחרונה, והזהב השחור ננעל בשפל של יותר מחמש שנים, זאת לאחר החלטת אופ"ק אתמול שלא לחתוך את התפוקה ולהותירה על רמה יומית של 30 מיליון חביות.

הנפט מסוג קרוד ירד ב-10% תוך יומיים וננעל על 66.2 דולר לחבית - שפל מאז ספטמבר 2009. בסיכום שבועי מדובר בקריסה של 14% ובסיכום חודשי איבד הנפט 18% - הירידה החודשית החדה מאז דצמבר 2008. מאז יוני מדובר בנפילה של 40%. הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, איבד היום 3.4% מערכו לרמה של 70.2 דולר לחבית - שפל מאז מאי 2010. מדובר בירידה של 18% מאז ראשית החודש.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההערכות, החלטת אופ"ק תשפיע על מחירי הנפט בחודשים הקרובים, והשווקים ייאלצו להתאים את סוגיות הביקוש וההיצע בעצמם, וזאת מבלי להסתמך על יצרניות הנפט כדוגמת אופ"ק שיעשו זאת. שלוש הפעמים בהן נרשמו ירידות חדות במחירי הנפט ב-16 השנים האחרונות גרמו לירידה בביקושים העולמיים, אולם הפעם הביקושים גדלים, אם כי באיטיות. "השאלה היא כיצד סוגיית ההיצע תיפתר, ותחת איזה לוח זמנים", כך אמר האנליסט ליאו פ. מריאני מ-RBC.

בתוך כך גם הזהב צנח בחדות ואיבד 1.8% מערכו לרמה של 1,175.2 דולר לאונקיה. הכסף איבד 6.4% מערכו וננעל על 15.5 דולר לאונקיה. הרקע למסחר הוא משאל העם שיתקיים מחרתיים בשוויץ ובמסגרתו יישאלו האזרחים האם על הבנק המרכזי להגדיל את עתודות הזהב שברשותו ולרכוש זהב בשווי כולל של כ-68 מיליארד דולר, ולהשיב את העתודות השמורות כעת במקומות כמו קנדה או בריטניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות