אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגור סצ'ין, איל הנפט של רוסיה, שקוע בחובות לאחר רכישת TNK-BP צילום: shutterstock

איגור סצ'ין, איל הנפט של רוסיה, שקוע בחובות לאחר רכישת TNK-BP

כמעט שנתיים לאחר העסקה, מתברר כי רוסנפט שבניהולו איבדה 32% מערכה, והיא מבקשת סיוע מהממשלה כדי לשלם חובות

28.11.2014, 19:21 | בלומברג

איל הנפט הרוסי איגור סצ'ין השקיע 55 מיליארד דולר ב-2013 כדי לרכוש את TKN-BP, חברת הנפט המתחרה של רוסנפט שבניהולו, במטרה ליצור ענקית נפט רוסית שתהיה אחרית לאספקת 5% מהנפט הגולמי בעולם. אולם כמעט שנתיים לאחר עסקה זו, מתברר כי הסנקציות על רוסיה בשל מעורבותה באוקראינה והצניחה במחירי הנפט הביאו לירידה של 32% בערכה של רוסנפט השנה. כיום החברה כולה, כולל TNK-BP, שווה 51 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

רכישתה של TNK-BP הותירה את סצ'ין, מנכ"ל החברה ובן ברית ותיק של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בחובות עמוקים. החברה הממשלתית, רוסנפט, חייבת 60 מיליארד דולר לבנקים ולבעלי האג"ח שלה, מה שמעמיד אותה כחברת הנפט בעלת החובות הגדולים ביותר בעולם, למעט חברת הנפט של ברזיל, פטרולו ברזילרו (Petroleo Brasileiro ).

סצ סצ'ין ופוטין | צילום: אי פי איי סצ

"ההתרחבות האגרסיבית של החברה וצבירת החובות שלה הפכה אותה לפגיעה במיוחד למחירי הנפט הצונחים ולהשפעות הסנקציות", אמר אולג פופוב, מנהל השקעות באליאנס, מוסקבה.

סצ'ין, שהתחייב להביא את שוויה של החברה הממוזגת ל-120 מיליארד דולר, ואף ליצור תאגיד נפט גלובלי אדיר מימדים עם זכויות קידוח בכל העולם החל ברוסיה, בנורבגיה ובמפרץ מקסיקו, וכלה בחלקים מפרויקטי קידוח בוונצואלה ובגרמניה.

אולם הסנקציות שהוטלו מידי המערב על רוסיה בשל הסיפוח של חצי האי קרים, הגבילו את יכולתה של רוסנפט למחזר הלוואות קיימות. החברה כבר ביקשה סיוע ממשלתי כדי לשלם חוב של 30 מיליארד דולר שמועד תשלומו חל בסוף השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות