אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבעון חלש לפעילות הליבה בתנובה - הנדל"ן הקפיץ את הרווח הנקי צילום: צביקה טישלר

רבעון חלש לפעילות הליבה בתנובה - הנדל"ן הקפיץ את הרווח הנקי

קבוצת תנובה סיימה את הרבעון עם ירידה של 4.2% בהכנסות וצניחה של 28% ברווח התפעולי - ומייחסת את החולשה לפיקוח על השמנת והגבינה. הכנסות הנדל"ן הקפיצו את הרווח הנקי ב-32% ל-104 מיליון שקל

30.11.2014, 08:57 | נורית קדוש

ההאטה בשוק המזון פגעה במכירות וברווחיות הגולמית והתפעולית של תנובה. הרווח הנקי של החברה ברבעון השלישי זינק ב-32%, אך בעיקר הודות לעלייה בהכנסות נדל"ן.  

קראו עוד בכלכליסט

מכירות קבוצת תנובה ירדו בשיעור 4.2% ברבעון החולף, בעוד שוק המזון חווה על פי "סטור נקסט" ירידה פחותה. מעבר להאטה האמורה בשוק, בתנובה מסבירים את הירידה בהכנסות בהוזלת הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה,עם כניסתן לפיקוח בחודש ינואר האחרון, וכן מירידה במכירות בשר קפוא וביצים. פגיעה נוספת מיוחסת על ידי החברה להשלכות מבצע 'צוק איתן'.

הירידה במכירות גררה פגיעה ברווח הגולמי שירד ב-10.2% והסתכם ב-451 מליון שקל. הפגיעה ברווח הגולמי נגרמה גם כתוצאה מעליית מחיר החלב הגולמי והיתה צפויה להיות חדה יותר, אלא שנבלמה בזכות מהלכי התייעלות שביצעה הקבוצה.

נוכח הירידה במכירות ועליית החלב המהווה חומר גלם מרכזי, שיעור הרווח הגולמי ירד משמעותית מ- 28.3% ל-26.5% ברבעון החולף. למרות צמצום משמעותי של הוצאות השיווק, הירידה ברווחי חברות בנות והירידה ברווח הגולמי הביאה לצניחת הרווח התפעולי ב-28%. הרווחיות התפעולית הסתכמה ברבעון החולף ב- 6.7% לעומת 8.9% ברבעון המקביל אשתקד.

למרות ההרעה בכל הפרמטרים, זינק הרווח הנקי ב- 32.1% והסתכם ב- 104 מליון שקל. זאת כתוצאה מרווחי הון משמעותיים מנדל"ן שנרשמו ברבעון. בנוסף, בתקופה המקבילה אשתקד נרשמו הוצאות מס חד פעמיות שנבעו מההחלטה להעלות את מס החברות בינואר 2014 (מ-25% דאז ל-26.5%). החלטה אשר גררה הוצאת מס חד פעמית של 28 מיליון שקל ברבעון השלישי לשנת 2013.

אריק שור מנכ"ל תנובה , צילום: אוראל כהן אריק שור מנכ"ל תנובה | צילום: אוראל כהן אריק שור מנכ"ל תנובה , צילום: אוראל כהן

בנטרול השפעות אלו והמס בגינן, הרווח הנקי היה מסתכם ב- 83 מיליוני שקלים, עליה של 5.4% בלבד.

לדברי אריק שור, מנכ"ל קבוצת תנובה: "הקבוצה התמודדה עם תחרות גדלה והולכת, הכנסת מוצרים נוספים לפיקוח והעלאת מחיר החלב הגולמי. שוק המזון ממשיך לרדת ובנוסף מבצע צוק איתן השפיע גם הוא על תוצאות הקבוצה. תנובה ממשיכה לפעול ולהתאים את ההוצאות באמצעות התייעלות תפעולית משמעותית", אמר שור.

עוד הוסיף שור ואמר: "תוצאות הרבעון השלישי משקפות את האתגרים מולם ניצבת הקבוצה בהבאת ערך מוסף לצרכנים במוצריה תוך התאמה משמעותית של הוצאות הקבוצה לסביבה התחרותית, פיקוח המחירים והרגלי הצרכנות שהשתנו בשוק המזון".

חברת תנובה נשלטת על ידי קרן אייפקס הפרטית ומבטח שמיר הציבורית - שבמסגרת דוחות האחרונה מופיעות תוצאות תנובה. אייפקס צפויה למכור את מניותיה בחברה לקבוצת ברייט פוד מסין, ומאיר שמיר אמור לפי תנאי העסקה לשמור על מניותיו כשותף לברייט פוד, אולם עניין זה לא הוכרע סופית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות