אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השמאי הממשלתי: הזוגות הצעירים הפסיקו לקנות, אבל מחירי הדיור לא עוצרים צילום: דוד הכהן

השמאי הממשלתי: הזוגות הצעירים הפסיקו לקנות, אבל מחירי הדיור לא עוצרים

על פי הנתונים, המחירים עלו ברבעון השלישי בשיעור מתון של 0.3% ביחס לרבעון הקודם. בסה"כ מדובר בעליית מחירים של 4% ב-12 החודשים האחרונים. ירושלים מובילה את ההתייקרויות עם עלייה של 10% ביחס לרבעון המקביל אשתקד

30.11.2014, 10:32 | שאול אמסטרדמסקי

מחירי דירות 4 חדרים בערים הגדולות המשיכו לעלות גם ברבעון השלישי של השנה. כך עולה מנתונים חדשים שפרסם הבוקר השמאי הממשלתי הראשי. על פי הנתונים, המחירים עלו בשיעור מתון של 0.3% ביחס לרבעון השני של 2014. בסך הכל מדובר בעליית מחירים של 4% ב-12 החודשים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

פרוייקט בנייה, צילום: נמרוד גליקמן פרוייקט בנייה | צילום: נמרוד גליקמן פרוייקט בנייה, צילום: נמרוד גליקמן

השמאי הממשלתי מציין בהודעה שפרסם לתקשורת כי תוכניות הדיור השונות של הממשלה - תוכנית מע״מ 0% של שר האוצר ותוכנית מחיר מטרה של שר השיכון - ״טרם הבשילו לכלל מימוש ויישום״ - דבר שהביא לכך שמספר עסקאות הדיור, כלומר דירות שנמכרו בחודשי הקיץ, ירד. גם המלחמה בעזה בקיץ תרמה לירידה במספר הדירות שנמכרו.

עם זאת, השמאי הממשלתי מציין כי עצירת מכירת הדירות ״לא הביאה לשינוי מהותי במחירי הדירות בערים הגדולות״, זאת בניגוד לציפיות המוקדמות של שר האוצר יאיר לפיד, שקיווה שההכרזה על תוכנית מע״מ 0% תעצור את שוק הדיור ומשום כך גם תעצור את עליית המחירים. בפועל, הדבר לא קרה. ״ככלל, נשמרת המגמה שאפיינה את השתנות המחירים בשנה האחרונה: עליה מתונה סביב 1% ברבעון״, כותב השמאי הממשלתי.

על פי נתוני השמאי, מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת בתל אביב עמד ברבעון השלישי השנה על 2.7 מיליון שקל, עלייה של 2% בשנה החולפת. מחירה של דירת 4 חדרים ממוצעת בפתח תקווה עלה ל-1.5 מיליון שקל, עלייה של 7% בשנה החולפת. בירושלים, דירת 4 חדרים ממוצעת עלתה ברבעון השלישי 1.9 מיליון שקל, עליה של 10% בשנה החולפת. עליית מחירי דירות 4 חדרים בירושלים בשנה החולפת היא הגבוהה ביותר מבין 16 הערים שבודק השמאי הממשלתי. העלייה הקטנה ביותר נרשמה בכפר סבא, בה מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת הגיע ברבעון השלישי ל-1.65 מיליון שקל, עלייה של אחוז בלבד בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תגידו תודה למשקיעים
אם לא יהיו משקיעים איפה יגורו מי שרוצים לשכור דירה? על הירח? הבעיה היא שאתם לא מסתכלים מה יש לכם אלא מה יש לאחר. אני לא משקיע אלא גר בדירה של משקיע ואני לא רוצה לקנות דירה כי ככה בא לי. אז לדפוק אותו כי אתם חושבים שמגיע לכם? אז תבינו שלא מגיע לכם כלום, אתם חבורה של מפונקים שכל היום עסוקים בלקנות אייפון חדש ולטוס לחול ולקנות מכונית חדשה. תמשיכו לבכות, מעבר לזה לא תשיגו כלום
משה  |  30.11.14
9.
הבורגנים העשירים קונים דירות כאילו שאין מחר
אלו כבר לא זוגות צעירים- אנשים שיש להם קונים דירות להשקעה כמו מטורפים- דירה שנייה, שלישית, רביעית, חמישית והיד עוד נטוייה, מי שיש לו יותר מ2 דירות צריך לשלם פי 4 מס הכנסה, הגיעה הזמן שהמדינה תבין שדירות זה לא מותרות, ובדיוק כמו שמוצרי יסוד נמצאים תחת פיקוח גם דיור חייב להיות מפוקח, ואם המדינה רוצה שלאנישם תהיה קורת גג היא חייבת להגביל את מי שרוכש דירות להשקעה ולתת מענקים למי שרוכש דירה ראשונה ולבנות דיור ציבורי בסיטונאות.
סטודנט  |  30.11.14
8.
למגיבים 1-7
1. אני מבין שאתה מוכר ולכן אתה מנפח. אם המשבות או לא אם המושבות פ"ת זו פ"ת - ערסים זקנות ובני עקיבא 2. אני מאוד מקווה שאתה ציני - כי אם לא אתה אדיוט 3.את מסכנה. איך יכולים לשלוט במחירים בשוק משוכלל(מרובה קונים ומרובה מוכרים) 4. זה לא הדור של אחיך הגדול שמתעשר על חשבונך. זה ביבי והחברים שלו. מאחר שאתה ככול הנראה מצביע ליכוד - קשה לך להודות באמת הבלתי נעימה. ביבי שדד לנו עשור מהחיים. 5.אין 'שר בין ריבוי טבעי למחיר הדירות. יש קשר בין קצב בניה ושחרור קרקעות למחירי דירות 6. אתה הזוי עם משאלת לב דמיונית. תפסיק לצפות בסרטים. תתחיל לחסוך 7. כל מטרת רשימה כזאת היא לתת השוואה כללית למצב הערים ולראות האם חלה עליה או ירידה בעיר עצמה(מבטל הטיה על פי שכונה ספציפית). זו רשימה שנועדה לימים בהם הנדלן יציב ואז ניתן לראות איזו עיר עולה או יורדת. כרגע הכל עולה אז זה לא ממש משנה
הלוחש לשוכרים  |  30.11.14
לכל התגובות