אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים: ענף דודי השמש מגלגל כ-900 מיליון שקל בשנה; כ-50% אינם מדווחים צילום: אלי כהן

רשות המסים: ענף דודי השמש מגלגל כ-900 מיליון שקל בשנה; כ-50% אינם מדווחים

הרשות חשפה ליקויים מהותיים בניהול החשבונות ודיווח של בתי עסק בענף ועשרות מקרים בהם נמכרו דודי שמש שיוצרו ברשות הפלסטינית ועליהם הודבק תו תקן מזויף של חברות מוכרות

30.11.2014, 12:21 | עמרי מילמן

במבצע ארצי רשות המסים ביקרה 226 עוסקים בתחום ייצור, התקנה ומכירת דודי שמש. על פי הממצאים הראשונים של רשות המסים, אצל כמחצית מהעוסקים בענף שנבדקו נמצאו ליקויים מהותיים בניהול החשבונות והדיווח.

קראו עוד בכלכליסט

השימוש במערכות סולאריות כדוגמת דודי שמש רווח מאוד במדינת ישראל. כ-85% מבתי האב בישראל עושים שימוש בדודי שמש לחימום המים בביתם. ברשות המסים מעריכים כי היקף המסחר בענף הינו כ-700-900 מיליון שקל בשנה.

במהלך המבצע גילו ברשות המסים כי בעשרות מקרים בכל רחבי הארץ נאספו ראיות כנגד מספר עוסקים החשודים במכירת דודי שמש שיוצרו ברשות הפלסטינית, שעל גביהם הודבק תו תקן מזויף השייך ליצרניות מובילות, כמו כרומגן, והם מהווים סכנה ממשית לשלום הציבור. באחד מן המקרים, בעקבות המידע שנאסף נפתחה חקירה ביחידת הביקורת במשרד מע"מ ירושלים בשיתוף משרד חקירות מע"מ ומכס ירושלים כנגד אלי ברוש, בעל שני סניפים למכירת והתקנת דודי שמש בירושלים ובעל סניף נוסף בבית שמש. לאחר שבחיפוש שנערך במשרדו נמצאה כמות גדולה של חשבוניות לא מדווחות, התבסס חשד כי ברוש העלים עסקאות בהיקף של למעלה ממיליון שקלים ובהתאם לממצאי החקירה הראשוניים, ברוש נעצר ושוחרר בערבות בבית משפט השלום בירושלים.

הון שחור. ענף דודי השמש מגלגל 700-900 מיליון שקל בשנה, כמחציתם אינם מדווחים לטובת מס, צילום: עטא עוויסאת הון שחור. ענף דודי השמש מגלגל 700-900 מיליון שקל בשנה, כמחציתם אינם מדווחים לטובת מס | צילום: עטא עוויסאת הון שחור. ענף דודי השמש מגלגל 700-900 מיליון שקל בשנה, כמחציתם אינם מדווחים לטובת מס, צילום: עטא עוויסאת

במסגרת הפעילות של מע"מ פתח-תקווה נמצאו בחיפוש בביתו של אחד העוסקים צ'קים שנתקבלו מלקוחות ולא נרשמו, אז הודה העוסק בהעלמת רבע מהמחזור ובאי רישום ההכנסות ואילו בשני תיקים נוספים נערכו חיפושים ונמצא שימוש בפנקסי חשבוניות החשודים ככפולים. כל התיקים יועברו להמשך ביקורת מעמיקה ולטיפול חקירתי במידת הצורך.

ברשות המסים ציינו כי המבצע הארצי נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות משה אשר למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הרבה ספינים, מעט מאוד מעשים
רוב הכסף השחור הולך בשנים האחרונות לנדל"ן. עוד חלק הולך למכוניות ועוד חלק לחשבונות בחו"ל (אם כי מקלט זה הולך ונסגר). רוצים להוציא את העכברושים מהחורים? תבעירו את פתחי המילוט של הכסף, תתחילו לבדוק בציציות של אנשים שקונים נדל"ן עם כסף ממקור לא ברור, תתחילו לברר מאיפה הכסף לג'יפ המפואר או למרצדס השחורה. אבל הממשלה כנראה לא רוצה לטלטל את הסירה. חו"ח יגלו ש-20-30 אחוז מהדירות שנמכרו בישראל ב-6 שנים האחרונות נקנו בכסף שחור. חו"ח יגלו עשרות אלפי משכירי דירות מעלימי מס. חו"ח ידווחו לשלטונות המס בארה"ב, צרפת, בלגיה ובריטניה של אלפים, אם לא עשרות אלפים "יהודים טובים" שקנו כאן רכוש בכסף שחור. הרי מדובר יהיה באסון, עשרות אלפי מעלימים-משקיעים יאבדו את דירותיהם לטובת השומה או לחילופין יבינו שכבר לא משתלם להחזיק בהן, שוק הנדל"ן עוד עלול להצטנן והמחירים ירדו לרמה סבירה יותר. זה כמובן נגד מדיניות משרד האוצר ונגד מדיניותו של ראש הממשלה, על כן לא צפויה כל פעולה נמרצת כלפי מעלימי מס, במיוחד אלו אשר משקיעים את ההון השחור בדירות מגורים.
משלם מיסים  |  30.11.14
לכל התגובות