אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על חוף פלמחים מגיע לקיצו: המחוזית תכריע מחר האם כפר הנופש יבוטל צילום: שי איתן

הקרב על חוף פלמחים מגיע לקיצו: המחוזית תכריע מחר האם כפר הנופש יבוטל

ארבע שנים לאחר שהממשלה החליטה לבחון את כשירות תכנית התיירות בחוף פלמחים; אם תבוטל התכנית תידרש המדינה להתמודד עם סוגיית הפיצויים ליזמים שרכשו את הקרקע במכרז

30.11.2014, 13:23 | יעל דראל
ארבע שנים לאחר שממשלת ישראל, בהובלת השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, קיבלה החלטה לבחון מחדש את תוכנית כפר נופש בחוף פלמחים, צפויה מחר (ב') הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז לחרוץ סופית את דינה של התוכנית. ארגוני הסביבה, בהם אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע, קוראים לשר ארדן, כיום שר הפנים הממונה על הוועדות המחוזית, לדבוק בהחלטה שהוביל בתפקידו הקודם ולהשפיע על החלטת הוועדה להקים במקום גן לאומי במקום תוכנית כפר הנופש. עם זאת, בשלב זה ארדן טרם הגיב לפניית הארגונים.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה הנוכחית, צפויה להשלים מאבק שהחל בעסקה שבוצעה לפני כעשר שנים, אז זכו פיני מלכה ואופיר אשר, בעלי החברות מעוז דניאל ואוולון, בהתאמה, במכרז של מינהל מקרקעי ישראל להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. היזמים שילמו כ-8 מיליון שקל על הקרקע ואולם לפני כחמש שנים יצאו ארגוני הסביבה למאבק, בטענה כי חוף פלמחים, שאורכו 1.6 קילומטר, הינו החוף הטבעי האחרון ללא עורף בנוי בין כלל החופים שבין צפון תל אביב לאשדוד.

הסוגיות המרכזיות העומדות כעת על הפרק הן טענת משרד התיירות לפיה יש צורך תיירותי בהקמת כפר נופש במקום, וכן שאלת הפיצויים, שאותם תיאלץ המדינה לשלם ליזמים במידה והתוכנית תבוטל.

מטה המאבק שהוקם בפלמחים נגד תכנית הבנייה על החוף, צילום: עדי לוסטיג מטה המאבק שהוקם בפלמחים נגד תכנית הבנייה על החוף | צילום: עדי לוסטיג מטה המאבק שהוקם בפלמחים נגד תכנית הבנייה על החוף, צילום: עדי לוסטיג

בשנים האחרונות התייחס לתוכנית הבנייה גם מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, אשר פרסם בדו"ח בשנת 2009 כי במכרז למכירת הקרקע נמצאו ליקויים רבים וכי הסכום המבוקש למכירת הקרקע היה נמוך בעשרות אחוזים ממחיר השוק. לינדנשטראוס ציין עוד כי משרד התיירות הודר מההליך וכי אישורי הבנייה במקום ניתנו שלא לפי החוק, לצד לוחות זמנים לא ריאליים להקמת הפרויקט. בקיץ 2010 זכו ארגוני הסביבה לגיבוי ממשלתי, עם הודעת התמיכה שפרסמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר להגנת הסביבה דאז גלעד ארדן בביטול התוכנית ובשמירה על רצועת החוף.

בחודש ינואר האחרון קיבל בית המשפט המחוזי את טענות המדינה ועמותת "אדם טבע ודין" ודחה את עתירת היזמים לאשר את תכנית הבינוי לכפר הנופש. בפסק הדין כתב השופט יעקב שיינמן בין השאר כי המתנגדים לבניית כפר הנופש במתכונת ובמיקום הנוכחיים עושים זאת משום שהם "סבורים כי מדינת ישראל 'ענייה' בחופי ים וכי חוף פלמחים הינו מאחרוני החופים שנותרו במצבם הטבעי בישראל". עוד נכתב, כי "היענות לבקשת העותרות עלולה להיות בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך".

פסק הדין החזיר את הדיון בנושא לוועדה המחוזית מרכז, שצפויה כאמור להכריע מחר האם לאשר את הגן הלאומי או להותיר את הייעוד לכפר נופש.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' התייחס להחלטה הצפויה ואמר כי, "כפי שחברי הוועדה המחוזית ירושלים עצרו את פרויקט פצלי השמן לטובת האינטרס הציבורי, כך על חברי הוועדה המחוזית מרכז להעמיד לנגד עיניהם את טובת הציבור וההגנה על החופים ולבטל את התוכנית לבניית כפר הנופש. לא רק שאין מניעה משפטית לבטל את התוכנית להקים כפר נופש בחוף, אלא שעל חברי הוועדה המחוזית חלה חובה לעשות זאת ולשים סוף לסאגה הבלתי נגמרת של האיום על החוף".

לדברי משה פרלמוטר, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באזור המרכז וחבר הוועדה המחוזית: "הנושא נידון כבר מספר פעמים במוסדות התכנון, והגיע זמן ההכרעה - יש לאשר את התכנית לגן לאומי ושמורת טבע ולהשיב את החוף לידי הציבור". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות