אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידות חדות בבורסות המפרץ, סעודיה נכנסה לשוק דובי

ירידות חדות בבורסות המפרץ, סעודיה נכנסה לשוק דובי

מדד תדאוול הסעודי, נפל ב-4.8% ומדד ADX של אבו דאבי נחלש ב-2.6%. דויטשה בנק: "סעודיה זקוקה למחיר של 99.2 דולר לחבית על מנת להגיע לאיזון תקציבי"

30.11.2014, 17:04 | דורון פסקין ובלומברג

החלטת קרטל הנפט אופ"ק להשאיר את רמת התפוקה בעינה למרות ירידת המחירים החדה בשוקי העולם, צבעה היום (א') את מסכי הבורסות במדינות המפרץ באדום כהה.

קראו עוד בכלכליסט

מדינות המפרץ הן יצרניות מובילות של נפט וירידת מחירי הנפט בעולם היא בשורה רעה לממשלות שיצטרכו אחרי שנים לקצץ בהוצאות עקב הירידה הצפויה בהכנסות. מומחים סבורים כי מגמת הירידות בשוקי ההון של מדינות המפרץ תימשך.

מדד תדאוול הסעודי, נפל ב-4.8% לרמה של 8,624.89 נקודות במסחר בריאד. המדד של הבורסה הגדולה ביותר בעולם הערבי, צנח ב-22% משיא שנרשם ב-9 בספטמבר והבורסה נכנסה רשמית להגדרה של "שוק דובי".

מדד DFM ג'נרל של דובאי ירד ב-4.7%, השיעור הגבוה ביותר מאז ה-16 באוקטובר, ומדד ADX של אבו דאבי נחלש ב-2.6%. כמו כן, מדד MSM 30 של עומאן ירד ב-6.2% ומדד QE של קטאר איבד 4% מערכו.

"המשקיעים אינם מרוצים מההשפעות המאקרו כלכליות שיהיו אם הנפט ימשיך בירידות, וחוסר הרצון הזה בא לידי ביטוי בשווקים", אומר עלי קהאן, מנכ"ל חברת ניהול הנכסים BGR בלונדון. "המשקיעים חוששים שאם הנפט יישאר ברמתו הנוכחית, הוא ישפיע לשלילה על ההכנסות של הממשלה, ובכך יעמיד מכשולים פוטטנציאליים בפני ההוצאות הממשלתיות".

בדויטשה בנק מעריכים כי סעודיה זקוקה לכך שמחיר הנפט יעמוד השנה בממוצע על 99.2 דולר לחבית על מנת שתוכל לאזן את התקציב שלה. מסעוד אחמד שעומד בראש חטיבת המזרח התיכון ומרכז אסיה בקרן המטבע הבינלאומית, מחזק את הדברים ומוסיף כי סעודיה, עומאן ובחריין מסתכנות בגירעונות תקציביים אם לא יתאימו את תכנית ההוצאות שלהן כך שישקפו את הירידה במחירי הנפט.

"היום אנחנו רואים בעיקר מכירות מתוך פניקה", אומר טאריק חאקיש, מנהל ניהול הנכסים בחברת על – מל קפיטל בדובאי. "המשקיעים מפחדים מההאטה אפשרית בהוצאות הממשלתיות, שתשפיע על הרווחים של החברות".

נפט , צילום: בלומברג נפט | צילום: בלומברג נפט , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות