אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלל תקשורת עברה לרווח נקי רק בזכות עליית הדולר צילום: יובל חן

חלל תקשורת עברה לרווח נקי רק בזכות עליית הדולר

הרווח גולמי של החברה קפא ברבעון השלישי - אחרי שהצמיחה הגדולה באפריקה התקזזה מול הפסדים באסיה ולקוח באוקראינה שנקלע לקשיים

01.12.2014, 12:21 | גיל קליאן

חלל תקשורת של שאול אלוביץ' צמחה ברבעון השלישי בזכות פעילותה באפריקה - אבל סיכמה את הרבעון השלישי ברווח נקי רק בזכות עליית הדולר מול השקל.

קראו עוד בכלכליסט

חברת הלוויינים שבשליטת שאול אלוביץ' סיכמה את הרבעון השלישי של 2014 עם צמיחה של 10.5% למכירות של 27.3 מיליון דולר, כאשר עסקיה של החברה באירופה ספגו מכה מלקוח באוקראינה שנקלע לקשיים על רקע המצב הפוליטי במדינה, וחלל תקשורת עברה מולו לעבודה על בסיס מזומן. הגורם העיקרי שהביא לצמיחה הוא הלוויין עמוס 5 שמעניק שירותים לאפריקה ולא מפסיק לאסוף חוזים חדשים. ההכנסות מלוויין זה עמדו על 42.3% מהכנסות החברה כולה, כאשר ההכנסות מאפריקה קפצו ב-33%.

ההכנסות של עמוס 4 (שמעניק שירותים לאסיה) ברבעון עמדו על 1.2 מיליון דולר, לאחר שלוויין זה איבד שני חוזים גדולים בגלל לקוחות שלא קיבלו אישורים רגולטוריים לתחילת פעילות. מאז החל הלוויין כבר לאסוף חוזים חדשים, אבל נכון לרבעון השלישי של 2014 הוא הסב לחלל תקשורת הפסד גולמי של 1.9 מיליון דולר, והיה הלוויין ההפסדי היחיד של החברה.

עמוס 4, צילום: התעשיה האווירית עמוס 4 | צילום: התעשיה האווירית עמוס 4, צילום: התעשיה האווירית

למעשה, ההפסד הגולמי באפריקה, לצד הירידה ברווח הגולמי באירופה בגלל אותו לקוח מאוקראינה, קיזזו לחלוטין את השיפור באפריקה, והרווח הגולמי של חלל תקשורת קפא ברבעון השלישי על 10.7 מיליון דולר.

כך, מה שהשפיע בסופו של דבר על השורה התחתונה של החברה היה שער הדולר. הדולר, ששינה מגמה בחודש יולי והחל לעלות בחדות מול השקל - הביא למהפך מוחלט בהוצאות המימון של חלל תקשורת. ברבעון המקביל חלל תקשורת רשמה הוצאות מימון של 13.8 מיליון דולר, ואילו ברבעון השלישי של שנת 2014 רשמה החברה הכנסות מימון של 8.6 מיליון דולר.

כאשר הפער הזה הגיע לשורה התחתונה הוא הביא לרווח נקי של 10 מיליון דולר, לעומת הפסד נקי של 5.7 מיליון דולר ברבעון המקביל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות