אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

לפיד: "איך נתניהו יכול לתקוף את תפקודי כאשר הוא אישר את כל הדברים שעשיתי"

שר האוצר בכנס של החשבת הכללית: "אני מבין את הניסיון לטעון שמע"מ 0 גרם לנו לפוצץ הכל. הם השתמשו בזה בתור אחד התירוצים ללכת לבחירות כדי לסגור דיל עם מישהו אחר"

02.12.2014, 12:05 | עמרי מילמן

"איך נתניהו יכול לתקוף את תפקודי כשר אוצר כאשר הוא אישר את כל הדברים שעשיתי. אנחנו צריכים לבצע בחירות מהר ככל האפשר". כך אמר שר האוצר יאיר לפיד בכנס של החשבת הכללית בירושלים, בהתייחסו למתקפה של נתניהו על תפקודו כשר האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

בשיחה עם סבר פלוצקר, פרשן "ידיעות אחרונות" במסגרת הכנס, אמר לפיד, "ההודעה על כשלון הפגישה יצאה ממשרד ראש הממשלה עוד לפני שהסתיימה. עוד ישבתי עם רה"מ בחדר וכבר יצאה הודעה מלשכתו על זה שהפגישה נכשלה. זה לא היה אמיתי זו הייתה פארסה של מי שרוצה ללכת לבחירות".

יאיר לפיד , צילום: אוהד צויגנברג יאיר לפיד | צילום: אוהד צויגנברג יאיר לפיד , צילום: אוהד צויגנברג

לדברי לפיד, "זה גם היה ברור מתוכן הדברים, שכן אם מישהו היה רוצה לעשות דיון על הביטחון, ואמרתי זאת לרה"מ, היינו מביאים את החשבת הכללית, את ראש אגף תקצבים. זה לא היה דיון מקצועי. הייתה הודעה של 'תוסיפו כסף לביטחון' ובשביל זה תקצצו במשרדים החברתיים. הוא ידע שנגיד לו. אני לא משתתף בהצגות.

"בחירות זה דבר רע בעת הזאת. אני לא רואה איך ניתן למנוע אותן כשראש הממשלה רוצה ללכת לבחירות. היה פה דיל עם החרדים.

"זה לא מכעיס, זה מעציב לראות מדינה שמתנהלת עם שיקולים כאלה. היה לנו תקציב טוב באמת, שלמרות צוק איתן, מוסיפים 4 מיליארד לבריאות, ו-2.1 לביטחון פנים לשוטרים כבאים וסוהרים. תקציב חברתי אמיתי שהיה משפר את חיי האזרח הישראלי. זו תמונה עצובה של החיים בישראל".

אתה לא מצטער על מע"מ 0, שלפי רה"מ הוא זה ששבר את הקואליציה?

"זה לא נכון, ניסיתי להגיד לרה"מ, לא בטוח שהוא רצה להקשיב. שוק הדיור קפוא כבר המון זמן, זה מע"מ 0, מחיר מטרה, כל שוק הדיור קפא, הקבלנים שלחו מכתב לרה"מ, ואמרו שהם לא מצליחים לעבוד כי אנחנו לא מעבירים את החוק. אני מבין את הניסיון לטעון שמע"מ 0 גרם לנו לפוצץ הכל. הם השתמשו בזה בתור אחד התירוצים ללכת לבחירות כדי לסגור דיל עם מישהו אחר.

כאשר נשאל מה יעשה הלאה אמר לפיד "לא האמנתי עד הרגע האחרון שנלך לבחירות בתנאים האלה ומהסיבות האלה שאני אפילו לא יודע מה לענות. אני צריך ללמוד את חוק פיזור הממשלה, כרגע אני לא יודע".

האם אתה רואה תסריט שבו רה"מ יפטר אותך לפני הקמת ממשלת המעבר?

"מה יקרה? ייכנס מישהו ל-3 חודשים וילמד את 150 הדברים שאנו עוסקים בהם? את הדיונים על שכר המינימום ועובדי קבלן? עכשיו יבוא שר אוצר חדש שילמד את נושא האחיות בבתי הספר?

האם זה ישפיע על חברות דירוג האשראי?

"נסביר להם שזה תהליך קצר, זה לא טוב לכלכלה הישראלית, אך היא יודעת לעמוד בבחירות. חלק משינוי שיטת הממשל שהעברנו בכנסת מוריד את התמריצים כל שנתיים.

"אני לא רואה אפשרות שהתקציב יעבור ב-31.12. ב-1.1 ראש הממשלה דה פקטו זו מיכל עבאדי (מכיוון שהיא זו שתאשר הוצאות חריגות- ע"מ) זה אומר שאין תוספת לביטחון, לרווחה, לחינוך. משרד האוצר יודע לעשות את זה, ב-6 השנים האחרונות עברו רק 3 תקציבים. חוק מע"מ 0 לא מת, הוא יחזור אחרי הבחירות הבאות, עם יותר כח.

לפיד המשיך: "מע"מ 0 הפך למגנט כי היה ניסיון להציגו כגחמה. היו עוד הסכמי גג, בשבוע שעבר חתמנו על הסכם גג בראשון לציון, בראש העין, במודיעין. יש לנו דברים אמיתיים שמשנים את השוק. יש נתיב לדירה שפותח חסמים. יש עולם שלם שמשנה את שוק הדיור. מע"מ 0 ומחיר מטרה באים אחר כך להשלים את התמונה.

"הוויכוח לא על מע"מ 0, היה ניסיון לצאת לבחירות. אני מודה שהפריע לי שהכניסו לעניין את הביטחון. יש פה ולא צריך להיות, שימוש פוליטי בצה"ל, ואת זה אני לא אוהב. היה תקציב ביטחון, הוא סוכם, כולל תוספת של 7 מיליארד שקל ב-2014, ועוד 6 ב-2015. ממשלת ישראל הצביעה. עכשיו יש ויכוח על מה היה בסיס מה לא. הניסיון להצטייר כאבירי הביטחון הוא לא בסדר. צה"ל לא יכול להיות חלק מקמפיין הבחירות של אף אחד.

"כל חוק ההסדרים הוקפא. גם מיסוי הרפואה הפרטית. אנשים אוהבים לטעון שהם אוהבים שינויים, אך לעיתים רבות זה מפחיד אותם. אחד האנשים שתמך בוועדת גרמן, היה יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, עד לשלב שזה עלה לכנסת ואנשי הליכוד הפעילו לחץ. אנחנו לא רוצים שבישראל תהיה רפואה לעשירים בלבד. יש פה מערכת בריאות מפוארת וצריך לשמור עליה. זו רפורמה חשובה וחבל שהיא נתקעת.

"יש גם את רפורמת קק"ל. עם השנים ניהול קק"ל הפך להיות לא תקין, שולחים אנשים לכנסים מפוארים בפריז כאשר נראה שאין סיבה, על חשבון הקרקעות. היה ניסיון, אפילו לא מוסתר לתקוע את הרפורמה הזו".

הייתה טענה שהלכת על חוק מע"מ 0 כדי להטיב עם הקבלנים.

"אני הפסדתי המון כסף, אישית, כשהלכתי לפוליטיקה. זה שקרי ומגעיל וזה לא תפס. אנשים יודעים מתי בן אדם ישר ומתי לא.

היו לך רעיונות ויוזמות, וכולם נבלמו בלשכת רה"מ. מה יהיה בבחירות הנושא המרכזי?

"אין לי את הזכות להתמקד בנושא אחד. יש עתיד היא המפלגה הגדולה ביותר בישראל, אתה לא יכול להתמקד רק במדיני, רק בביטחוני או רק חברתי. מדינת ישראל תלך לבחירות להחליט בין תקווה לייאוש".

האם תחבור לגוש שמאל?

"אני עוד לא יודע. אני לא מפגת מרכז שמאל, אני מפלגת מרכז. עם מספר 2 שגר מעבר לקו הירוק. אנחנו צריכים הסדר אזורי שיוביל להפרדות".

לדעתך מפלגת העבודה היא מפלגת שמאל?

"לדעתי היא תטען שהיא מפלגת שמאל. הרצוג יותר מרכזי ממפלגתו".

מה לגבי ציפי לבני ומפלגתה?

"יש שיחות עם כולם, אך הכל מאד טרי. האנשים היחידים שיכלו להתכונן לבחירות זה אלה שהובילו לשם. אני לא התכוננתי לכך. חשבתי שבגלל ההכרה שזה כל כך לא טוב למדינת ישראל לא נגיע לבחירות. אני תמיד רוצה להאמין שאנשים שהלכו לזירה הפוליטית הלכו כי הם רוצים לעשות טוב למדינה, אך רה"מ טען שקואליציה לא מתפקדת. הממשלה השיגה דברים: גיוס החרדים, שינוי שיטת הממשל, מחירי המזון ירדו. הבחירות מפתיעות משום שזה לא נכון".

האם במבט לאחור, אתה חושב שטעית כשלקחת את האוצר במקום החינוך? למשל, הרי הניסיון של נתניהו עם שרי אוצר הוא לא טוב.

"אני לא מתחרט לרגע שלקחתי את תיק האוצר. יעידו על כך גם חברי, זה בעיני המשרד הכי איכותי מבחינת האנשים שעובדים בו. אין לי אלא להוריד את כובעי בפני האנשים שפגשתי פה".

בכמה תעלה את שכר המינימום?

"אני עוד לא יודע, אני מקווה שנסיים את המשא ומתן כמה שיותר מהר. אני מקווה שההסתדרות תתנהג באופן אחראי ולא תשבות, במיוחד בשבוע שהממשלה לא נוהגת באחריות. אני מאמין לניסקורן, הוא אדם אחראי".

הרגשת פגוע אחרי שיחת הלילה עם ר"המ?

"לא, שנינו אנשים מנומסים. לא הפכנו שולחנות. התקיפות שהוצגה בחוץ לא הייתה בחדר. בהודעה שלהם הם אמרו שבמקום מע"מ 0 הוא אמר שצריך להוריד מעמ למחירי המזון. אך זה לא נאמר כלל בשיחה. הם הוציאו המון סיפורים על מה היה בפגישה, אני לא אעשה זאת. זו לא דרכי.

אם הייתי אומר כן לראש הממשלה., היה צריך להעלות מסים ולקצץ את תקציב הרווחה והחינוך".

עוד אמר לפיד: "ישבתי בשולחן הממשלה 11 שעות ואישרתי סעיף סעיף. לידי ישב ראש הממשלה. בלילה ההוא הנוהג אומר ששר האוצר וראש הממשלה יושבים זה לצד זה. כך עשינו. כשהיה בעיות ראש הממשלה אמר לשריו שהם צריכים לתמוך בסעיפים. אחרי שתי שיחות עם דרעי הוא שינה גישה. אנחנו לא ניהלנו שיחות עם דרעי ולא עם ליצמן. אני לא טיפש גמור, החרדים לא היו ממנים אותי לראש ממשלה. זו גם לא דרכי, אני לא פועל ככה. מי שחשב את זה, הוא זה שנוהג ככה".

אתה לא חושב לפרוש מחיים פוליטיים ולחזור לכתוב?

"לעולם לא. מהחיים הפוליטיים יוציאו אותי עם הרגליים קדימה. אני ושרי באנו לריצה למרחקים ארוכים מאד".

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות