אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלווטניק מקפל את ראש הפירמידה - כלל תעשיות תפרע את האג"ח

בלווטניק מקפל את ראש הפירמידה - כלל תעשיות תפרע את האג"ח

החברה תמחזר את החוב לציבור של 1.5 מיליארד שקל בהלוואה חדשה של 2.3 מיליארד שקל לדיסקונט, הראל ו-HSBC בריבית של 4%

02.12.2014, 17:00 | גולן חזני

כלל תעשיות מקפלת שכבה בפירמידה. חברת האחזקות של לן בלווטניק פורעת את חובותיה למחזיקי האג"ח בסך של כ-1.5 מיליארד שקל, ונוטלת הלוואה חלופית של 2.3 מיליארד שקל משלושה גופים פיננסים.

קראו עוד בכלכליסט

הלוואה זו מחליפה את החוב למחזיקי האג"ח ומתאחדת עם הלוואה אחרת של כ-500 מיליון שקל במקור, שנטל לן בלווטניק, בעל השליטה בחברה, לצורך רכישתה מנוחי דנקנר ואי.די.בי. לאחר השלמת המהלך - לכלל תעשיות לא יהיו עוד אג"ח במסחר. שלושת הגופים שיעניקו את ההלוואה הם בנק דיסקונט, הראל ובנק HSBC.

לן בלווטניק לן בלווטניק לן בלווטניק

המניע למהלך הוא חוק הריכוזיות, שמקשה על ניהול פירמידות פיננסיות שמורכבות מחברות ציבוריות. משום כך תקלוט כלל תעשיות בעסקה את החוב של חברת אקסס של בלווטניק, אותו חוב שנלקח על מנת לרכוש את כלל. במסגרת העסקה ימוחזר החוב של אקסס כחלק מהחוב הכולל של כלל תעשיות, ובין החברות יבוצע מיזוג משולש, כך שבסיום התהליך ירוכז חוב בסך של 2.3 מיליארד שקל בכלל תעשיות.

בכוונת המממנים לפזר חלק מהחוב למוסדיים ישראלים שונים. לפני הפיזור לקחה דיסקונט כ-1.2 מיליארד שקל מהחוב, הראל כ-600 מיליון שקל ו-HSBC כ-500 מיליון שקל. הריבית צפויה לעמוד על כ-4% לשנה ומח"מ של כ-7 שנים. תמורת ההלוואה תשעבד כלל תעשיות כמעט את כל מניותיה בחברות הבנות, נייר חדרה, גולף, נשר ואחזקות אחרות.

הפירמידה של כלל תעשיות מורכבת משלוש שכבות: כלל תעשיות, שהינה בעלת השליטה בכלל ביוטכנולוגיה, שהינה בעלת השליטה בשתי חברות ציבוריות נוספות: ביוקנסל ודי-פארם. חוק הריכוזיות מחייב את כלל תעשיות לפעול להשטחת הפירמידה שלה לפירמידה בת שתי שכבות, באמצעות "קיפול" אחת השכבות. על אף שהפתרון הפשוט והזול יחסית להשטחת הפירמידה היה מחיקתן ממסחר של ביוקנסל ודי-פארם, בחרה כלל תעשיות בפתרון היצירתי למגבלות העסקיות שחוק הריכוזיות מטיל עליה, ודיווחה כי היא פועלת לקפל את השכבה העליונה בפירמידה, על מנת להותיר בידה את הגמישות העסקית הנדרשת לחברת החזקות ולאפשר לה לרכוש בעתיד החזקות בחברות ציבוריות נוספות.

זהו שלב נוסף בשרשרת העסקאות שעשה המיליארדר לן בלווטניק בדרך להפיכת כלל תעשיות לפרטית לגמרי לאחר שלפני כחצי שנה רכשה החברה את חלקו של הציבור בכלל תעשיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות