אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "לבני ולפיד ניסו לעשות לי פוטש" צילום: אמיל סלמן

נתניהו: "לבני ולפיד ניסו לעשות לי פוטש"

לאחר שפיטר את השרים לפיד ולבני, סיפק רה"מ סיבות להקדמת הבחירות ותקף את השניים: "זו פוליטיקה ישנה במלוא כיעורה". לדבריו, "הממשלה התנהלה תחת איומים ואולטימטומים. במצב הנוכחי אי אפשר להנהיג את המדינה". על חוק מע"מ 0 אמר: "עדיף להוריד מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים"; יש עתיד: "נאום פחדני ורע"

02.12.2014, 20:18 | רוני זינגר ועמרי מילמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לספק הערב הסברים להקדמת הבחירות ולפיטורי השרים יאיר לפיד וציפי לבני. "אני פונה אליכם אזרחי ישראל כי במצב הנוכחי אי אפשר להנהיג את המדינה. האחריות שלי כראש הממשלה היא להנהיג. לשמור על הביטחון, לפתח את הכלכלה, להוריד את יוקר המחיה ולדאוג לאזרחי ישראל".  

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "עשיתי את זה 4 שנים רצופות בממשלה הקודמת, ואני מאמין שזו הייתה אחת הממשלות הטובות והיציבות ביותר בתולדות ישראל. היא לא פסלה שום חלק של העם, זו היתה ממשלת אחדות אמיתית, ממשלה שעשתה המון - בנתה כבישים, מחלפים, רכבות, גשרים ואת גדר ההפרדה בדרום. הנהגנו חינוך חינם מגיל 3, רפורמה בסלולר, טיפולי שיניים חינם, הקמת בית ספר לרפואה בגליל ועוד דברים אחרים ותוך מאמץ למנוע מאיראן לממש את תכנית הגרעין".

נתניהו, הערב. "בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים", צילום: אמיל סלמן נתניהו, הערב. "בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים" | צילום: אמיל סלמן נתניהו, הערב. "בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים", צילום: אמיל סלמן

"בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים. אמנם ב'צוק איתן' הובלתי את המבצע בהרמוניה יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל, אך לא הסכמתי לשום התלהמות מסביב. הובלתי את המערכה מתוך ראייה כוללת של טובת המדינה".

"לא קיבלנו מספיק מנדטים"

 

לדבריו, "בממשלה הזאת הרבה יותר קשה לעשות את כל הדברים שדרושים לביטחונם של אזרחי ישראל. בניגוד לקודמתה, הממשלה הנוכחית היתה לעומתית. היא נכפתה עליי בגלל תוצאות הבחירות, כי מפלגת השלטון בהנהגתי, הליכוד, לא קיבלה מספיק מנדטים. לכן מהרגע הראשון היו בה חיכוכים וניגודים. היא התנהלה תחת איומים ואולטימטומים, מתוך הממשלה ומחוצה לה". 

 

לאחר מכן התפנה ראש הממשלה לתקוף חזיתית את לפיד ולבני. "חצי שנה לאחר הקמת הממשלה לפיד אמר שהוא שמח למראית המנגינה החדשה מאיראן. שבוע לאחר מכן, כשהוריתי למשלחת ישראל באו"ם להחרים את נאום רוחאני, אמר לפיד: החרמת הנאום היא טעות. בראיון אחר אמר כי אין צורך שהפלסטינים יכירו בישראל. לפיד גם אמר שהוא מתנגד לבנייה".

אחרי לפיד עבר נתניהו ללבני. "מיד אחרי לפיד אמרה לבני שהבנייה בירושלים חסרת אחריות. לבני האחרונה שיכולה להטיף למישהו על אחריות. בחודש מאי השנה היא נפגשה עם אבו מאזן בניגוד גמור להחלטת הקבינט ובניגוד להחלטה מפורשת שלי שלא לקיים את הפגישה. בעודה מכהנת כשרת משפטים אמרה: החרם של נתניהו על אבו מאזן הוא טיפשי".

 

"לבני ולפיד פנו לסיעות החרדיות"

 

"בשבועות האחרונים הם פנו לסיעות החרדיות בניסיון להדיח אותי מהממשלה. שר אוצר, שנכשל בניהול הכלכלה, חבר לשרת המשפטים במחשכים להפיל אותי. במילה אחת - פוטש. לכן הנחתי למזכיר הממשלה להוציא מכתבי פיטורים ללבני ולפיד. החלטתי לפעול לחקיקת חוק לפיזור הכנסת וללכת לבחירות במהירות האפשרית".

 

"אני רוצה להגיד לכם, זה לא דבר פשוט עבורי מה שאני עושה כאן הערב. בשנת 2000 ויתרתי על אפשרות ודאית להיות ראש ממשלה כי לא היה לי את הרוב הדרוש בכנסת ואת המנדטים הדרושים למשילות אמיתית. גם היום אינני נצמד לכסא. אני לוקח על עצמי סיכון אישי לטובת ניהול המדינה".

   

ציפי לבני, בנימין נתניהו ויאיר לפיד, צילום: בלומברג אביגייל עוזי אלכס קולמויסקי ציפי לבני, בנימין נתניהו ויאיר לפיד | צילום: בלומברג אביגייל עוזי אלכס קולמויסקי ציפי לבני, בנימין נתניהו ויאיר לפיד, צילום: בלומברג אביגייל עוזי אלכס קולמויסקי

 

"בחירות תכופות זה לא דבר טוב, אך ממשלה שאין לה משילות זה דבר גרוע שבעתיים. צריך לקיים בחירות ולהקים ממשלה יציבה.

לשם כך צריך מפלגת שלטון גדולה".

כשנשאל על חוק מע"מ אפס ענה: "זה לא סוד שלא תמכתי בחוק מעמ 0, אם בכלל אתה עושה מע"מ דיפרנציאלי, עדיף לעשות את זה על מוצרי המזון הבסיסיים כי זה בא לכלל אזרחי ישראל, על מוצרים שכל אזרח צריך. אבל אני הסכמתי בממשלה לעשות את הפשרה הזו, בקואליציה תקינה עושים פשרות. אך אתה מצפה לקבל מהצד השני גיבוי לדברים שלך".

"הנאום היה הססני"

חברי המפלגה נפגשו בביתו של היו"ר לפיד בתל אביב, וביציאה ממנו אמר שר המדע יעקב פרי: "הנאום היה הססני, פחדני וגובל בהיסטריה".

שר החינוך שי פירון הגדיר את הדברים "נאום פחדני ורע שהגיע אחרי מעשה כוחני והבלתי ראוי. לא נותרה לנו ברירה אלה להצטרף לשר האוצר ושרת המשפטים כי אין טעם בממשלה שמתנהגת בכוחנות, ממשלה בלי עתיד ותקווה. קיוויתי עד אתמול בלילה שדברים ישתנו, אבל היה מי שרצה אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות