אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבט צילום: אימג'בנק, Gettyimages

המבט

הראש מוסט רק מעט והעיניים מתלכסנות בהבעת בוז - לא צריך יותר מזה כדי להקפיא את הזולת. מבטי הצד של מישל אובמה, מלכת הז'אנר, משגעים את האמריקאים

03.12.2014, 10:32 | תמרה וולמן

רק אחרי 57 שנים ניאותה סופיה לורן, במסגרת ראיון שנתנה החודש למגזין "Entertainment Weekly", לחשוף מה באמת חלף בראשה כשנעצה מבט סולד במחשופה של השחקנית ג'יין מנספילד - רגע שצולם וזכה לתואר "מבט הצד המפורסם ביותר בהיסטוריה של הפפראצי". הדבר קרה במהלך מסיבה בבברלי הילס ב־1957, כשלורן היתה בתחילת שנות ה־20 שלה.

בראיון טלפוני מביתה שבשוויץ היא סיפרה למראיין על קבלת הפנים שערכו לכבודה אולפני פרמאונט. "כל עולם הקולנוע היה שם, וזה היה נפלא. ואז נכנסה ג'יין מנספילד, אחרונה, ומבחינתי זה היה הרגע שבו האירוע הפך למדהים". בתצלום המפורסם נראות לורן ומנספילד מסבות לאותו השולחן, כשמנספילד מישירה מבט למצלמה ואילו לורן מביטה בה אלכסונית. "היא ניגשה ישר לשולחן שלי. היא ידעה שכולם מסתכלים. היא התיישבה, ואז היא היתה בקושי... שמע. תביט בתמונה. איפה העיניים שלי? אני נועצת מבט בפטמות שלה, משום שאני פוחדת שהן יגיעו לצלחת שלי. אפשר לראות את הפחד בפנים שלי. אני פוחדת שכל תכולת השמלה שלה תתפוצץ ובום! תישפך על כל השולחן".

עורכת "ווג" אנה ווינטור. ביקורת ובוז, צילום: איי אף פי עורכת "ווג" אנה ווינטור. ביקורת ובוז | צילום: איי אף פי עורכת "ווג" אנה ווינטור. ביקורת ובוז, צילום: איי אף פי

לורן (80), שהתראיינה לרגל צאת הביוגרפיה שלה "Yesterday, Today and Tomorrow: My Life", מספרת כי פעמים רבות התבקשה לחתום על התצלום אך סירבה מפאת כבודה של מנספילד, שהלכה לעולמה ב־1967.

סוג המבט הזה, שבו הראש מוסט רק מעט והעיניים מלוכסנות בהבעת WTF?! (מה לעזאזל?!), מסגיר מידע יקר ערך על מערכת היחסים שבין המביט למושא המבט. בין שהוא נעשה במודע ובין שלא, מדובר באחד מביטויי הביקורת והבוז הקשים ביותר כלפי הזולת, וכשהוא מבוצע כהלכה בכוחו לגרום לזולת לקפוא במקומו.

לא בכדי הפך המבט הזה לכוכב מדורי הרכילות והיחסים הבין־סלבריטאיים, וכבר יש לו כמה שיאניות כגון הדוגמנית לשעבר נעמי קמפבל, עורכת "ווג" אנה ווינטור ומי שהוכתרה למלכת המבט, הגברת הראשונה של ארצות הברית מישל אובמה.

אובמה העניקה אחד כזה לבעלה כשהשתעשע בסלפי עם ראשת ממשלת דנמרק וזרקה מבט נוסף כזה לעבר קרלה ברוני־סרקוזי כשזו היתה אשת ראש ממשלת צרפת. אבל המבט־אובמה שעורר את הסערה הכי גדולה והוגדר בתקשורת כ"היסטורי" וככזה שמפגין "רמת מומחיות גבוהה" הוא זה שתועד בתחילת 2013 במהלך ארוחה בבית הלבן. בסרטון מאותו האירוע (שהפך לימים לבדיחת רשת ויראלית) נראית אובמה נועצת לשבריר שנייה את אותו מבט רב־משמעות ביו"ר בית הנבחרים האמריקאי ג'ון בוהנר, תוך מנוד ראש קטנטן שלא הותיר מקום לספק: הגברת מאוד לא מרוצה. לאחר נאום חג ההודיה שנשא הנשיא אובמה לפני ימים ספורים היו שטענו אפילו, למראה הבנות הנשיאותיות מאליה וסשה, כי נראה שהטכניקה עוברת בתורשה.

מישל אובמה. שפת גוף שאומרת: הגברת לא מרוצה, צילום: אימג מישל אובמה. שפת גוף שאומרת: הגברת לא מרוצה | צילום: אימג'בנק, Gettyimages מישל אובמה. שפת גוף שאומרת: הגברת לא מרוצה, צילום: אימג

זלזול, ציניות ועוקצנות

ענת הכט פישר, מומחית לשפת גוף ותדמית, מבחינה בין המבט של סופיה לאלה של מישל. אמנם לורן, היא אומרת, נועצת מבט צדי, אבל כשמדברים על שפת גוף יש לבחון את מכלול מחוות הגוף ואת ההקשר שבו הן נעשו.

"אצל מישל אובמה אפשר לראות קימוט מצח, הרמת גבות וכיווץ שפתיים, ואכן מדובר במכלול מחוות גוף של יהירות, זלזול, ציניות ועוקצנות", היא אומרת, "לעומת סופיה לורן, שהבעת פניה לא מזלזלת ואף להפך - ניכר שהיא מסוקרנת, אבל לא נעים לה להסתכל".

באנגלית קיבל המבט הצדי הזה שם משלו. לעתים הוא מוגדר כ־side eye, תיאור טכני ומובן, ולעתים throw shade (להטיל צל, בתרגום חופשי) - מונח שנטבע בשנות השמונים כחלק מה־ball culture, תרבות שוליים שהתפתחה בשנות השמונים בקהילה הלהט"בית בניו יורק. בסרט הדוקומנטרי "Paris is Burning" מדגימה הדראג קווין דוריאן קוריי כי משמעות המבט היא "אני לא אגיד לך שאת מכוערת מאחר שאני לא צריכה להגיד לך את זה - את יודעת שאת מכוערת".

מימין: ג מימין: ג'יין מנספילד וסופיה לורן. "אני פוחדת שהפטמות שלה יגיעו לצלחת שלי" | צילום: אימג'בנק, Gettyimages מימין: ג

מהלהט"בים למיינסטרים

המסע של המונח מהקהילה הלהט"בית למיינסטרים מיוחס לאחת ממלכות הדראג הידועות, רו פול, ולתוכנית הריאליטי שלה "RuPaul’s Drag Race", שבה הרבתה להשתמש בביטוי ובמחוות שמלוות אותו. בעקבות אובמה, כשה־throw shade הפך לשיחת היום גם במיינסטרים, הוא העלה את חמת הלהט"בים בגין "גזילה תרבותית". ואולם, אם ניצמד להגדרה של רו פול, ולפיה throwing shade מצריך מידה של יצירתיות כשלהיות סתם כלבה לא מצריך דבר - אולי המבט של אובמה בכל זאת מתאים להגדרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות