אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: "ינשוף" יוכל לזהות אם נהגתם תחת השפעת מריחואנה צילום: שי שמואלי

בקרוב: "ינשוף" יוכל לזהות אם נהגתם תחת השפעת מריחואנה

צוות חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון סטייט מפתחים מכשיר לזיהוי THC, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס. המכשיר יוכל רק לאשר נוכחות של החומר אך לא לקבוע מה רמתו בדם הנבדקים

03.12.2014, 14:42 | שירות כלכליסט
צוות חוקרים באוניברסיטת וושינגטון סטייט עובד על פיתוח "ינשוף" שיוכל לזהות בקלות האם הנהג נוהג תחת השפעת מריחואנה. שוטרי התנועה כבר משתמשים במכשיר דומה כדי לקבוע את רמת האלכוהול בדם של הנהגים, אך עדיין לא קיימת ערכה מקבילה לזיהוי מריחואנה כבר על המקום וללא צורך לחכות לתוצאות בדיקות במעבדה.

קראו עוד בכלכליסט

הרברט היל, מרצה לכימיה באוניברסיטה חבר לדוקטורנטית ג'סיקה טופריאלו, וביחד הם עובדים על הרכבת המכשיר, שישתמש בטכניקת IMS לזיהוי THC, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס. הבדיקה תתבצע בדומה לבדיקת האלכוהול על ידי נשיפה לתוך המכשיר.

היל מודה כי המכשיר לא יוכל לקבוע בדיוק מה רמת ה-THC בדם של הנבדקים, אלא רק לאשר כי יש נוכחות של החומר. אולם הוא מוסיף כי המכשיר יהיה שימושי לשוטרים ויעזור להם להחליט האם לעצור חשוד בנהיגה תחת השפעה. "יהיה לשוטרים יותר ביטחון בעת ביצוע מעצר", הוא מסביר. היל מקווה שיסיים את בדיקות המעבדה על מכשיר אבטיפוס כבר השנה, ובינואר יחלו בבדיקות על בני אדם, ובשלב הבא, בסביבות יוני 2015 החוקרים מקווים שיוכלו לנסות את המכשיר בשטח.

ינשוף - בקרוב גם למריחואנה, צילום: שי שמואלי ינשוף - בקרוב גם למריחואנה | צילום: שי שמואלי ינשוף - בקרוב גם למריחואנה, צילום: שי שמואלי

בוב קלקינס, דובר מטעם משטרת התנועה בוושינגטון, אמר כי הם "מברכים על כל דבר שיעזור לנו להוריד מהכביש נהגים תחת השפעת מריחואנה", אך הוסיף כי לא יתחילו להשתמש במכשיר עד שלא ידעו שהטכנולוגיה עובדת כראוי.

לפי החוק בוושינגטון, שמרשה עישון מריחואנה למטרות פנאי, המגבלה החוקית נקבעה על 5 ננו גרם של THC למיליליטר של דם, מעל לרמה הזו הנהג נחשב כנוהג תחת השפעה. מאז נכנס החוק לתוקף, טוענים השוטרים בוושינגטון כי חלה עלייה מדאיגה במספר נהגים שנתפסו נוהגים תחת ההשפעה של המריחואנה. ב-2012, ב-18.6% מבדיקות הדם שנלקחו מנהגים חשודים נמצא THC, השיעור עלה ל-25% ב-2013, השנה הראשונה בה נכנס החוק לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
זה מדען או עסקן? תחקור קצת את התחום שאתה נמצא בו...
עם כל ההשוואה של קנאביס לאלכוהול בחוק הוא שכח לבדוק מה ההשפעה של כל אחד מהחומרים. כל הבלאגן לייצר מכשיר כזה ועוד אחרי שהוכח כבר מספיק פעמים שמריחואנה בכמויות המדוברות לא פוגעת בנהיגה ובמקרים מסוימים אף גורמת לנהיגה זהירה ובטוחה יותר. 5 מ"ג יכולים להיות לך גם אם ישבת בחדר סגור שבו עישנו וגם אם עישנת ג'וינט יום לפני הנהיגה זה יכול להופיע בבדיקה כאילו נהגת תחת השפעה. בכמויות גדולות כמובן שמדובר בסכנת נפשות אבל אני באמת בספק אם יש מישהו שבמצב כזה היה מצליח למצוא את החור של המפתח באוטו. אני לא אומר שכל מי שעולה לאוטו צריך לעשן ג'וינט לפני, אבל אין סיבה שבנאדם עישן בלילה ג'וינט לא יוכל לנהוג למחרת בבוקר לעבודה! (המכשיר הזה בהחלט יכול לתת זיהוי חיובי למצב כזה, ובישראל מדובר בשלילה אוטומטית לשנתיים!!!) המלחמה נגד משתמשי קנאביס היא פשוט פשע נגד האנושות, זאת פגיעה חמורה בחופש התנועה במיוחד במדינה כמו ישראל שבה אין אלטרנטיבה אמיתית לרכב הפרטי.
פראייר , פראייר לנד  |  04.12.14
לכל התגובות