אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד תוקף את נתניהו: "אתה מנותק, משתק את הכלכלה וגוזל מזוגות צעירים את הסיכוי לדירה" צילום: אוראל כהן

בחירות 2015

לפיד תוקף את נתניהו: "אתה מנותק, משתק את הכלכלה וגוזל מזוגות צעירים את הסיכוי לדירה"

שר האוצר דיבר לראשונה מאז שפוטר אמש על ידי ראש הממשלה: "אין לך מושג מה זה עושה לאזרחי ישראל, כי אתה חי באקווריום שלך, ואתה מזמן כבר לא מכיר אותם ולא יודע מה באמת מטריד אותם"

03.12.2014, 20:10 | רוני זינגר ותומר ורון

שר האוצר המפוטר יאיר לפיד דיבר הערב (ד') לראשונה מאז שפוטר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני רוצה לפתוח בהתייחסות לפיגוע שאירע היום בסופרמרקט במישור אדומים. לפני שבועיים נרצחו מתפללים בבית הכנסת בהר-נוף, היום נפגעו אנשים שערכו קניות לשבת. אלה פעולות טרור רצחניות ומתועבות, בין אם הן יוזמת יחידים או פעולות מאורגנות, הוא מצב בלתי נסבל ואסור להשלים איתו. אני יודע שצה"ל, המשטרה והשב"כ פועלים מסביב לשעון כדי לנסות ולמנוע פיגועים כאלה מראש או בזמן אמת. אני מבקש לאחל החלמה לפצועים ולשבח את כוחות הבטחון ואת אנשי מד"א שהשתלטו על המחבל ומנעו פגיעה רבה יותר בנפש".

קראו עוד בכלכליסט

לאחר מכן עבר לפיד להתייחס לעניינים הפולטיים: "אתמול בערב ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים רדופה ומבוהלת שבה הוא עסק בעיקר בהשמצות אישיות. אז אני רוצה ברשותכם לענות לו מכאן.

"אדוני ראש הממשלה. אתמול עמדת בפני אומה שלמה והודעת שאתה גורר את מדינת ישראל לבחירות מיותרות לגמרי שאיש מלבדך לא רצה בהן. למה? כי אתה מנותק. אין לך מושג מה זה עושה לאזרחי ישראל, כי אתה חי באקווריום שלך, ואתה מזמן כבר לא מכיר אותם ולא יודע מה באמת מטריד אותם.

"הודעת לציבור הישראלי שאתה מעדיף לשתק את הכלכלה הישראלית. שאתה כופה על המשק הוצאות של מיליארדים. שאתה מונע מהאזרחים את התקציב הכי חברתי שהוגש פה זה שנים - תקציב שאתה הצבעת בעדו - שאתה גוזל מעשרות אלפי זוגות צעירים את הסיכוי היחיד שאי פעם תהיה להם דירה. למה? כי אתה מנותק.

לפיד. חזר רבות על המילה "מנותק", צילום: אוראל כהן לפיד. חזר רבות על המילה "מנותק" | צילום: אוראל כהן לפיד. חזר רבות על המילה "מנותק", צילום: אוראל כהן

לפיד המשיך בהאשמות הקשות נגד נתניהו: "לי אי אפשר לספר סיפורים אדוני ראש הממשלה, לא אחרי שנתיים של ישיבה בממשלה, בקבינט, בכל הפורומים הכי רגישים. שוב ושוב נדהמנו כולנו לגלות עד כמה אתה מנותק, עד כמה אתה עסוק רק בעצמך.

"אדוני ראש הממשלה, העדפת אינטרסים של חברי מרכז על רפורמות בחינוך וברפואה הציבורית - כי אתה מנותק.

"תקעת את העלאת שכר המינימום במגזר הציבורי ברגע האחרון, מנעת העברת כספים מקק"ל לקשישים שסובלים מעוני וסגרת את קייטנות החופש הגדול בגלל שיש פריימריס בליכוד - כי אתה מנותק.

"זרקת אתמול לפח תקציב חברתי - תקציב שאין בו העלאת מסים, למרות שרצית שנעלה מיסים. תקציב שלראשונה זה שנים מגדיל באופן דרמטי את הכסף לחינוך, לכיתות קטנות, לרפואה הציבורית, לבעלי מוגבלויות. במקום זה העדפת לשמור לחברי המרכז שלך כמה ג'ובים ברפואה הפרטית ולשריין לקבלני הקולות כמה דירקטורים בחברות הממשלתיות - כי אתה כל כך מנותק שאתה לא מבין שכולם רואים את השחיתות הזו, ולא מוכנים לקבל אותה יותר.

"הפנית עורף לזוגות הצעירים. מנעת מהם הנחה של מאתיים אלף שקל על דירה, אחרי שאתה בעצמך תמכת בתכנית הדיור ובחוק מע"מ אפס - כי אתה מנותק.

"סגרת דיל עם החרדים"

"סגרת דיל עם החרדים, הבטחת להם לבטל את השוויון בנטל, להגדיל את תקציבי הישיבות, לבטל את לימודי הליבה. הבטחת להם להחזיר, כמו שאמר חבר הכנסת ליצמן, את השעון אחורה, כולל את שעון החורף - כי אתה כל כך מנותק שאתה לא מבין מה זה עושה לחברה הישראלית. לעשות את כל זה, ואז גם להתבכיין שניסו לעשות נגדך פוטש שלא היה ולא נברא, זה אפילו לא להיות מנותק, זה לחיות בעולם דמיוני. אני ניסיתי לעשות לך פוטש? אתה שומע את עצמך? מי מכר לך את השטות הזאת? ומה גרם לך להקשיב לזה?

"גרמת נזק מתמשך, חמור, לברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב. פגעת באופן אנוש ביחסים עם הבית הלבן, סנטורים מתקשרים אלי להבין מה פשר היחס המתנשא והמזלזל שאתה מפגין כלפי הידידה הכי טובה שלנו בעולם, שהיחסים איתה הם גם הנכס הבטחוני הכי גדול שלנו. לך תסביר להם שאתה כל כך מנותק שנדמה לך שאמריקה נתקעה בשנות השמונים. פעם הבנת את אמריקה אדוני ראש הממשלה, אבל אמריקה השתנתה ואתה מנותק.

"עברת סבב לחימה בעזה כשאפילו הקבינט שלך מאבד אמון ביכולתך לנהל אותו. ואז נבהלת מהסקרים, ברחת ממהלך מדיני, והחמצת את ההזדמנות לפירוז עזה שהיה מביא שקט לישובי הדרום. הייתי מציע לך להקשיב לתושבי עוטף עזה, לשאול אותם למה הם מרגישים שלא הבאת להם את הבטחון שהבטחת, אבל זה לא יקרה, הלשכה שלך, כמו תמיד, תדאג לזה שלא תפגוש אף אדם שחושב אחרת ממך. הם מבינים מה מצפים מהם. הם יודעים שככה אתה מעדיף את זה, להיות מנותק.

"אזרחי ישראל מסתובבים היום בתחושה קשה. הם לא מבינים למה יש בחירות, אבל הם מרגישים שהם הפסידו. שהם הפסידו כיתות קטנות, ודירות בהנחה, וסגירת תאגידי מים, ומערכת בריאות ציבורית טובה, וסיוע לחלשים, ועוד שוטרים ברחובות ששומרים על חייהם. אבל אני רוצה לומר לכם, אזרחי ישראל, לא הפסדתם כלום. גם אם מנסים למנוע את זה מכם, אנחנו הולכים עכשיו לבחירות. בעוד ארבעה חודשים אנחנו נמשיך במלוא העוצמה, בדיוק מהמקום שבו נעצרנו, ולהמשיך לשנות את המדינה. הכל מוכן, הכל אפשרי, את הכל אפשר להתניע מחדש. זה תלוי רק בנו.

"נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא"

בתשובה לשאלות הכתבים על הבחירות הקרובות שייערכו בחודש מרץ 2015 ענה לפיד, כי "נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל". כמו כן השיב כי הוא "מתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הקרובות". לטענת לפיד, "האדם היחיד שמנע העלאת מסים הייתי אני".

בתגובה לדברי לפיד נמסר מ״הליכוד״: ״הפאניקה שאחזה בשר האוצר הכושל לפיד אינה משנה את העובדה שהבחירות הנוכחיות יעסקו רק בנושא אחד: מי הוא ראש הממשלה הבא שינהיג את העם והמדינה. מי מתאים להילחם באיומים הביטחוניים מצד החמאס, חיזבאללה ודאעש. מי ינהל טוב יותר את המערכה המדינית הבינלאומית מול איראן, מי ידע להוביל את הכלכלה הישראלית לשגשוג וצמיחה ולהוריד את יוקר המחיה. הציבור יודע שיש רק אדם אחד שיוכל להנהיג את המדינה אל מול האתגרים הרבים - ראש הממשלה בנימין נתניהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הכי קל לתקוף את לפיד ... את המנגינה הזו שומעים כל הזמן אבל
א. לכולם ברור היום שלפיד לא נדבק לכיסא (לו רק היה רוצה היה יכול להגיד לראש הממשלה "כן" ולהמשיך בתפקיד) ב. לכולם ברור שלפיד הוא אחד מאותם פוליטיקאים שיש להם הרבה מה לעשות מחוץ לפוליטיקה ובחרו להכנס לחיים ציבוריים. לא חייבים להסכים איתו על הכל אבל כל ההערות על מגיד טלויזיה ללא ניסיון ממש לא רלוונטיות ... אני רוצה בפרלמנט שלנו המון אנשי מקצוע מעולם שאין להם ניסיון ...מורים, רופאים אנשי צבא, אנשי תקשורת, אנשי אקדמיה ומדע, משפטנים ,תעשיינים , ספורטאים ועוד.
n  |  04.12.14
לכל התגובות