אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מנצל את השפל בנפט: קבוצת דלק רכשה מניות וודסייד צילומים: אוראל כהן אלבטרוס

נחשף בכלכליסט

תשובה מנצל את השפל בנפט: קבוצת דלק רכשה מניות וודסייד

במקביל למסע המימושים, הקבוצה מגבירה את נוכחותה בתחום הליבה עם השקעה שמוגדרת כפיננסית, אך עשויה להפוך לאסטרטגית. בשלב זה אין התקרבות בין וודסייד לדלק, שהיו על סף הסכם שיתוף פעולה במאגר לווייתן

04.12.2014, 07:43 | אורן פרוינד וגולן חזני

קבוצת דלק מצאה הזדמנות לרכישות בצניחה של 12% במחיר הנפט העולמי בשבוע האחרון. הקבוצה, בשליטת יצחק תשובה (61.8%), רכשה מניות של חברות זרות בתחום האנרגיה בהיקף של 680 מיליון שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי החברה העיקרית שרכשה דלק היא חברת וודסייד (Woodside Petroleum Limited), ענקית האנרגיה האוסטרלית, שניהלה בעבר מגעים להיכנס כשותפה למאגר לווייתן. תשובה חזר לפני כחודש מאוסטרליה לאחר שקיים סבב פגישות עם הנהלת וודסייד במטרה לחזור ולשתף איתה פעולה במאגר לוויתן. לפי שעה הצדדים לא הגיעו להבנות לגבי שיתוף פעולה.

יצחק תשובה ומנכ"ל וודסייד פיטר קולמן, צילום: ראובן שוורץ, בלומברג יצחק תשובה ומנכ"ל וודסייד פיטר קולמן | צילום: ראובן שוורץ, בלומברג יצחק תשובה ומנכ"ל וודסייד פיטר קולמן, צילום: ראובן שוורץ, בלומברג

בנוסף לכך, תשובה החליט על עסקת הרכישה בשיתוף עם הנהלת הקבוצה, בראשות אסי ברטפלד. ענקית הדלק SHELL הודיעה לאחרונה על הקטנת חלקה (13%) בוודסייד. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי המניות שרכשה דלק לא נרכשו מחברת SHELL.

דלק הודיעה כי היא מתכוונת להמשיך ולרכוש מניות של חברות בתחום האנרגיה באמצעות אשראי בנקאי והון עצמי ואף להגיע לאחזקה מהותית בחברות אלו.

חלון לעולם ישראל קטנה מדי לתשובה במשק האנרגיה ייחסו את רכישת המניות הזרות של דלק למחירי הנפט הנוחים. הבעיה עם ההסבר הזה - דלק החלה את המו"מ עם וודסייד כבר לפני חודשיים ליאור גוטמן, תגובה אחתלכתבה המלאה

וודסייד נפלה ב־9% בעקבות הירידות בנפט

גורמים מקורבים לקבוצת דלק מספרים כי מדובר בהשקעות לטווח ארוך שנעשות כחלק מהאסטרטגיה של הקבוצה להתרכז בפעילות של נפט וגז בלבד. עוד מציינים הגורמים כי בשלב זה מדובר בהשקעה פיננסית, אבל לא מן הנמנע כי בעתיד הרחוק יותר דלק תנצל את הרכישות האלו כדי ליצור שיתוף פעולה אסטרטגי עם החברות.

ההחלטה על הרכישות של המניות נעשתה בעקבות הירידות שנרשמו במחיר הנפט בשנה האחרונה. הירידות התגברו עם הודעתו של ארגון OPEC (ארגון המדינות המייצאות נפט) ביום חמישי האחרון כי לא יגדיל את כמות ייצור הנפט, מה ששלח את מחיר הנפט לרמה של 67 דולר — שפל של חמש שנים. בעקבות הירידה רשמו מניות האנרגיה בעולם ירידות שערים חדות.

כך, למשל, וודסייד, הנסחרת בבורסת אוסטרליה בשווי של 24 מיליארד דולר, איבדה 9% בשבוע האחרון; חברת נובל אנרג'י, שותפתה של דלק במאגרי הגז לווייתן ותמר, איבדה בשבוע האחרון ב־12% ונסחרת כיום בשווי של 18.3 מיליארד דולר.

גם בישראל הורגשה הירידה במחיר הנפט בעיקר ביחידות ההשתתפות של רציו, המחזיקה ב־15% מהזכויות במאגר לווייתן, שרשמו ירידות של 6.5% מתחילת החודש. מדד הגז והנפט רשם ירידה של 5.8% בשבוע האחרון.

מדובר בפעם השנייה שדלק מבצעת רכישות פיננסיות בתחום האנרגיה. ב־2010 היא רכשה כ־2.75% ממניות נובל אנרג'י בסכום מצטבר של 1.3 מיליארד שקל עם הלוואה של 413 מיליון שקל מסיטיבנק. שנתיים לאחר מכן, מכרה הקבוצה את מניות נובל בתמורה ל־1.6 מיליארד שקלים ורשמה על זה רווח של 348 מיליון שקל. 

משפחת קושנר תמשוך את הצעת הרכישה בהפניקס

בחמישי האחרון דיווחה דלק על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2014. דלק הרוויחה 150 מיליון שקל ברבעון השלישי, פי שניים מהרווח ברבעון המקביל. יתרת המזומנים של הקבוצה עומדת על 5.2 מיליארד שקל. על רקע התוצאות הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד של כל הרווח, 150 מיליון שקל, לבעלי המניות. חלקו של תשובה בדיבידנד יעמוד על 92 מיליון שקל, בהתאם לחלקו היחסי במניות.

בינתיים קבוצת דלק ממשיכה באסטרטגיה שלה להתמקד בפעילות הליבה של אנרגיה ורישום המניות שלה למסחר בבורסת לונדון. כחלק מהאסטרטגיה הזו ביצעה דלק מימושים בהיקף של 2.8 מיליארד שקל במהלך הרבעון השלישי של 2014 ומכרה בין היתר את חלקה בחברת דלק אירופה, חברת הביטוח ריפבליק, חברת תחנות הדרכים רודשף וברק קפיטל.

בתוך כך, משפחת קושנר צפויה למשוך בימים הקרובים את הצעתה לרכוש את השליטה בחברת הפניקסמקבוצת דלק. כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, בעקבות בדיקות נאותות שביצעה המשפחה בחברה, היא ביקשה הפחתה של 300 מיליון שקל מהמחיר המקורי שעמד על 1.6 מיליארד שקל. תשובה נפגש בניו יורק שלשום עם ג'ארד קושנר, בניסיון להגיע להסכמות, אבל הפגישה לא הצליחה לגשר על הפערים המשמעותיים ביניהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות