אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפך בהרצליה: העירייה נגד הגדלת דן אכדיה פי שבעה צילום: אורי אקרמן

בלעדי לכלכליסט

מהפך בהרצליה: העירייה נגד הגדלת דן אכדיה פי שבעה

העירייה שינתה את עמדתה לאחר שנים של תמיכה בפרויקט הרחבת מלון דן אכדיה, וראש העירייה החדש מצטרף להתנגדויות התושבים להוספת 1,100 חדרים ושטחי מסחר ואירועים למלון

08.12.2014, 06:52 | יעל דראל

עיריית הרצליה משנה עמדה ומתייצבת לצד תושבי האזור: תוכנית ההרחבה של מלון דן אכדיה, שבמסגרתה מספר החדרים בו צפוי לגדול בהדרגה מכ־200 לכ־1,300 וגם שטחי המסחר והאירועים צפויים להתרחב, ניצבת בפני התנגדות חדשה מצד בעלת הקרקע: עיריית הרצליה. כבר מראשיתה נתקלה התוכנית בהתנגדות מצד עשרות תושבי האזור, אך אושרה על ידי הוועדה המקומית והוועדה המחוזית לפני כארבע שנים, על רקע תמיכה מצד עיריית הרצליה. כעת שינתה העירייה את עמדתה, ולאחר שנים של תמיכה היא דורשת להפקיד את התוכנית מחדש, באופן שיצמצם את היקפה בכ־50% - או לבטלה. בשבוע האחרון נידונה ההתנגדות של תושבי האזור והעירייה בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה והחלטה בעניין צפויה להתקבל בשבועות הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: ראש העירייה משה פדלון ומיקי פדרמן, בעל רשת דן, צילום: אוראל כהן מימין: ראש העירייה משה פדלון ומיקי פדרמן, בעל רשת דן | צילום: אוראל כהן מימין: ראש העירייה משה פדלון ומיקי פדרמן, בעל רשת דן, צילום: אוראל כהן

תוכנית ההרחבה של דן אכדיה - שנמצא בבעלות איש העסקים מיקי פדרמן - כוללת תוספת שטחים משמעותית של כ־146,500 מ"ר, שיהפכו את המלון הקיים למתחם הכולל שטחי מסחר, בתי קפה ואולמות אירועים, כל אלו על חוף ימה של הרצליה. בין השאר, התוכנית כוללת תוספת של כ־70 אלף מ"ר שטח עיקרי, 35 אלף מ"ר שטחי שירות מעל פני הקרקע ושטחים נוספים מתחת לפני הקרקע. השטחים המיועדים להרחבה, הממוקמים דרומית למלון דניאל, מצויים רובם ככולם בבעלות עיריית הרצליה, ולאורך השנים, תחת כהונתה של יעל גרמן כראש העירייה, תמכה העירייה בתוכנית - מה שאפשר את קידומה בוועדה המקומית ובוועדה המחוזית, שאישרה אותה להפקדה ב־2012.

מלון דן אכדיה. גרמן תמכה בתוספת מתוכננת של 1,100 חדרים, צילום: אורי אקרמן מלון דן אכדיה. גרמן תמכה בתוספת מתוכננת של 1,100 חדרים | צילום: אורי אקרמן מלון דן אכדיה. גרמן תמכה בתוספת מתוכננת של 1,100 חדרים, צילום: אורי אקרמן

"אישרו הקמת בית מלון בהיקף של פי שבעה ממה שיש היום, אבל לא הביאו בחשבון את מה שקורה מסביב", אמר ראש עיריית הרצליה משה פדלון בשיחה עם "כלכליסט". הוא טען כי בשל הוספת שטחי המסחר ואולמות הכנסים צפויה במקום תוספת משמעותית של כלי רכב, שהתוכניות כיום אינן מתאימות להתמודד איתה: "התוכנית צפויה להוסיף תנועה של עוד כ־10,000 אנשים ביום, כולל עובדי מלון, אורחים ובאי אולם הכנסים הגדול שיוקם, וכבר כיום אין מקום מבחינה תחבורתית". המשנה לראש העירייה, מאיה כץ, אמרה כי "אישור התוכנית במתכונתה הנוכחית היא אסון תחבורתי. מדובר ברחובות צרים ועמוסים כבר היום, והעומס הצפוי כתוצאה מיישום תוכניות ההרחבה יהווה בכייה לדורות".

פדלון ציין כי בנוסף, מבחינה סביבתית מדובר בפרויקט שיחסום את אזור חוף הים. "מדובר בגוש בטון בגובה של 18 קומות שיקום על החוף. אני מוכן לאשר 500–600 חדרים, כמחצית ממה שתוכנן, אבל בתא שטח כזה קטן אי אפשר לאשר את מה שהם מבקשים".

עו"ד ענת בירן, המייצגת את התושבים שמתנגדים לפרויקט, טענה כי עיריית הרצליה הבינה כעת כי לאורך השנים לא נבדק נושא התחבורה. "העירייה היא הבעלים והשאלה אם נכון לאשר תוכנית בניגוד לעמדת בעלי הקרקע", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות